Môj domov

Ako prežiť v pohode pochmúrnu jeseň?

Padá na vás pomaly, ale isto depresia z nadchádzajúcich studených mesiacov? Nemusí. Vytvorte si doma pestrofarebnú oázu pokoja, kam si na vás ani najväčšie a najkrutejšie prehánky neprídu.

Farby, farby a opäť farby
Zaryté tvrdenie, že interiér je potrebné vymaľovať len za účelom rekonštrukcie, je dávno passé. Maľovať môžete, kedykoľvek sa vám zachce a akokoľvek sa vám zachce. Pokiaľ na to teda máte prostriedky a čas, múry vo vašom byte môžu vyzerať inak s každou sezónou. Nepredstavujte si však zdĺhavé maľovanie, kedy je potrebné všetok nábytok sťahovať tam a zase späť.

Interiér prežiaria aj inak nafarbené kraje okien či futier, na čo vám stačí pár ťahov štetcom a jedno popoludnie. Obľúbené sú aj farebné tapety alebo samolepky. Voľte teplé farby, ktoré evokujú pocit bezpečia a útulnosti a nebojte sa s nimi vyhrať. Môžete ich skúsiť rôzne namiešať či vo vnútri miestnosti kombinovať. Medzi jesenné hity patrí jednoznačne farba hnedá, ktorá nájde najviac využitie v spálniach a v pracovniach a má údajne zmierňovať napätie. Hodí sa ale aj zelená, oranžová alebo, ak ste temperamentnejšej povahy, fialová. S farbou stien nezabudnite zladiť aj nábytok. Na jeseň sa priamo nabáda oprášiť všetky drevené doplnky a nábytok, ktorý vlastníte. Hitom posledných mesiacov je tiež  kartónový nábytok.

Jesenné dekorácie
Či už je jeseň so svojimi všadeprítomnými chorobami, dažďom a hmlistými ranami nepríjemná, jedno jej treba uznať. A to, že jesenné farby a dekorácie majú niečo do seba. Kombinácia hnedej a oranžovej je upokojujúca a navodzuje pokoj v duši. Vydajte sa na prechádzku do prírody a nazbierajte si fantasticky sfarbené lístie či gaštany, z ktorých sa s pomocou lepidla a fantázie behom niekoľkých chvíľ vykúzlia tematické domáce dekorácie. Samostatnou kapitolou je potom dekorácia na prelome októbra a novembra, kedy domácnosti žijú Halloweenom a Pamiatkou zosnulých. Vyhrať sa môžete s dyňami, sviečkami, jablkami, jarabinami, a pod.

Jesenné upratovanie
Rovnováhu môžete vo vašom príbytku dosiahnuť aj jesenným upratovaním a vytriedením nepotrebných vecí. Jednak si tak trochu uľahčíte prácu pred Vianocami a jednak sa vám z čerstvo vytriedeného bytu bude na hmlisté počasie vonku pozerať lepšie. Tiež nezabudnite dočasne schovať letné oblečenie a chtiac-nechtiac vytiahnuť to zimné. Sezónne kúsky, ktoré nejakú dobu nebudete potrebovať, môžete uchovávať v kartónových škatuliach. Nemusíte ich tak schovávať do skríň, ale naopak vystaviť v priestore a mať ich ako neoddeliteľnú súčasť interiéru.

Naučte sa leňošiť
Hoci je jeseň mnohými zatracovaná, my veríme, že je to len z toho dôvodu, že veľa ľudí ešte stále neobjavilo kúzlo legitímneho leňošenia uprostred bieleho dňa. Na jeseň sa teda zásobte dostatkom srdcervúcich filmov, kníh, teplých ponožiek, bylinkových čajov a vlnených diek. A my vám garantujeme, že ak sa necháte strhnúť ľahko nostalgickou jesennou náladou bez toho, aby ste však prepadali depresii, začnete si jeseň so všetkými pozitívami a negatívami užívať.

Autor: Kristína B.
Foto:
Shutterstock

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top