Ako byť dobrým rodičom? To je otázka!

Je vaše dieťa neposlušné? Robí si, čo chce? Máte pocit, že vás ignoruje? Hnevá? Často do seba nepríjemne narážate? Ak sa dieťa správa takto, je to následok nepoučeného rodiča. Príčinou totiž nie je nevychované dieťa, ale nevychovaný rodič.

 

Dieťa svojím správaním iba oznamuje:„Rešpektuje ma. Nechajte mi priestor robiť si občas iba to svoje. Zaujímajte sa o mňa. Dôverujte mi. Všímajte si ma. Majte ma radi také, aké som. Podporujte ma. Oceňte ma. Načúvajte mi. Hovorte so mnou. Dajte mi bezpodmienečnú lásku…“ Problémové dieťa iba nedostáva od svojho rodiča dostatok lásky. Je emočne hladné a vyprahnuté.

 Ako byť dobrým rodičom?
Lucie Königová, certifikovaná koučka Aleša Kalinu

 

Najskôr sa musí vychovať rodič sám

Každý rodič musí začať najskôr so sebavýchovou. Deti ho potom budú prirodzene nasledovať. Na rodičovstvo nie je potrebné získať žiadne potvrdenie či certifikát. Nechodí sa preň do školy. „Rodičovskou skúškou“ sa pred počatím dieťaťa osvedčiť nedá. Rodičom sa môže stať každý bez ohľadu na to, či na to má dostatočné schopnosti. Pritom je to jedna z najnáročnejších rolí, aké v živote existujú. Nevzdelaný a nevychovaný rodič tak môže vlastným konaním napáchať obrovské škody na dušiach svojich detí. Vyrastú z nich nesebavedomí ustráchanci, ktorí nevedia, ako so svojimi životmi naložiť.

 

Revízia výchovných programov

Základom sebavýchovy rodičov je revízia vlastných programov. Rodičovskú výbavu výchovných programov získavame od svojich rodičov. Vnútorné programy sú také silné, že podľa nich ideme ďalej – ako automat. Generačné vzorce výchovy sa tak nevedome kopírujú ďalej. Často sa stáva, že čo sme nemali u vlastných rodičov, nevedome prenášame na svoje deti. Urobte si revíziu vlastných programov. Výchovné programy negramotného rodiča pôsobia totiž na vzťah s dieťaťom veľmi deštruktívne a blokujú rozvoj jeho osobnosti.

Príklady programov negramotných rodičov

Ako rodič sa musím starať najmä o to, ako dieťa uživiť. Ako rodič som zodpovedný najmä za hmotné zázemie. Rozprávanie sa s dieťaťom ma zdržuje od rodičovských povinností. Dieťa tára hlúposti. Sám viem najlepšie, čo je pre moje dieťa dobré. Moje dieťa mi predsa nebude hovoriť, čo mám robiť. Pochvalou znížim výkon. Ako rodič nesmiem urobiť chybu. Neposlušné dieťa si nezaslúži objatie. Ako rodič som automaticky šikovnejší. Dieťa ma musí poslúchať. Dospelý vie všetko lepšie ako dieťa. Dospelý je schopnejší ako dieťa.

 

Príklady programov gramotných rodičov

Iný názor svojho dieťaťa rešpektujem. Dieťa môže mať pravdu. Podporujem svoje dieťa najmä v tom, čo ho baví. Osobnou skúsenosťou sa moje dieťa naučí najviac. Moje dieťa vie isté veci lepšie ako ja. Podporou silných stránok svojmu dieťaťu pomáham. Rozprávanie sa s dieťaťom ma obohacuje o poznanie jeho sveta. Názor môjho dieťaťa ma obohacuje. Pochvala pozitívne motivuje na vyšší výkon. Ak urobím ako rodič chybu, neznižuje to moju rodičovskú hodnotu. Rodič nemusí vedieť všetko. Objatie nie je za zásluhy. Moje dieťa je v mnohých veciach schopnejšie ako ja. Ocenenie dieťa motivuje. Svoje dieťa podporujem v jeho túžbach.

 

Prečo je výchova rodičov dôležitá

Deti sa rodia do aktuálnej doby. Spoločnosť sa modernizuje. Je teda potrebné modernizovať aj výchovné programy. Súčasní rodičia boli vychovávaní v úplne iných časoch. V režime, kde nebola podporovaná jedinečnosť. V spoločnosti, kde sa zarovnávalo, aby nikto nevyčnieval. V období, keď vládol strach vysloviť svoj názor. Súčasní rodičia, ktorí pripravujú ďalšiu generáciu, potrebujú vedome aktualizovať svoje programy. Inak ich deti nebudú pripravené úspešne obstáť v aktuálnej dobe. Vytvorte si nové programy. Výsledkom je ovocie. Jeho kvalita zodpovedá kvalite stromu. Správanie a prejavy dieťaťa sa prirodzene zmenia, len čo rodič skvalitní vlastný prístup.

 

Riešenie

Ak cítite, že máte niektoré programy negramotného rodiča, a chcete sa ich zbaviť, nezúfajte. Hľadajte programy, v ktorom nájdete vaše hlavné emočné programy a naučíte sa postup, ako si ich odstrániť z hlavy.

Zdroj:  Lucie Königová, certifikovaná koučka Aleša Kalinu
Foto: Shutterstock