Ak máte doma staré bylinky, nehádžte ich do koša, ešte ich dobre využijete!

Každému sa občas stane, že vzadu na polici nájde zabudnuté bylinky. Časom strácajú chuť aj účinky. Tak čo s nimi? Bola by škoda ich vyhadzovať, veď je toľko možností!

 

Zábal proti bolesti
Ak máte opuchnuté nohy či boľavé rameno, môžete si pripraviť bylinkový zábal. Použite gázu namočenú do teplej vody, do nej zabaľte bylinky a prikladajte na telo.

Na prevoňanie oblečenia
Staršie bylinky vložte do textilného vrecúška a zaveste do šatníka. Zmes levandule a ďalších aromatických byliniek odoženie mole a navyše vaše šatstvo krásne prevonia.

Vlasová kúra
Bylinky pomôžu aj vašim vlasom. Pripravte si také, ktoré pomôžu práve tým vašim. Bazalka zabraňuje vypadávaniu vlasov, nechtík zabezpečí, aby boli vaše vlasy silnejšie, praslička zas uzdravuje pokožku. Levanduľa pomáha pri lupinách. Mäta stimuluje rast vlasov, šípky vlasy dokážu hydratovať. Priaznivé účinky na vlasy má aj rozmarín, tymián, šalvia, rebríček, žihľava či harmanček.

Bomby do kúpeľa
Čo tak si vyrobiť šumivú bombu do kúpeľa? Na výrobu budete potrebovať 5 dielov škrobu, 5 dielov kyseliny citrónovej, 10 dielov jedlej sódy, sušené bylinky a 2 diely oleja. Všetko spolu poriadne vymiešajte, naplňte do formičiek utlačte. Napustite vaňu, hoďte do nej bombu a voilá!

Potpourri
Bylinky, ktoré už inak nevyužijete, môžete použiť aj do voňavého potpourri. Pridajte aj zopár kvapiek esenciálneho oleja, aby ste vašim potpourri prevoňali naozaj každý kútik obývačky.

Hnojivo do rastlín
Znie to neuveriteľne, ale zmes tymiánu, rozmarínu, bobkového listu a oregana poslúži aj ako hnojivo k rastlinám. Je to preto, že tieto bylinky, aj keď sú staršie, stále obsahujú isté množstvo minerálnych látok a ďalších živín, ktoré potrebujú vaše rastliny.

Prírodný fungicíd
Zmiešajte škoricu s vodou, nechajte cez noc lúhovať, preceďte a naplňte tekutinou rozprašovač. Ten aplikujte na rastliny postihnuté plesňou. Podobná zálievka pomôže aj na rastliny, kde sa na povrchu substrátu objavuje biely povlak plesne.

Mydlo
Vyrobiť si môžete aj mydlo s pridaním byliniek či sušených kvetov. Zapracujte ich do mydlovej zmesy, nalejte do formičiek a počkajte, kým stuhne.

Odpudzovač hmyzu
Mäta a šalvia sú aromatické bylinky, ktoré si zachovávajú svoju vôňu aj keď sú staršie. Vložte ich do textilného vrecúška, podrvte a zaveste do blízkosti okna, ideálne niekam nad radiátor. Teplo pomôže uvoľňovať arómu, ktorá odpudzuje hmyz.

Bylinkový olej
Do jojobového oleja nasypte staršie bylinky a nechajte macerovať niekoľko týždňov, ideálne až 2 mesiace. Nezabudnite fľašu pravidelne pretrepávať a skladujte na tmavom mieste. Olej po scedení môžete použiť do kúpeľa alebo ako súčasť aromaterapie.

Prírodný čistič
Spojte jedlú sódu, soľ a sušené lístky starej mäty, ktorú už na čaj určite nevyužijete. Tento prostriedok pomôže pri čistení drezov, vane aj rúry.

Na bolesť
Ak zapracujete koriander do telového krému či masti, pomôže vám to pri bolestiach kĺbov.

Prírodný repelent
Zmiešajte staršiu mätu, citrónovú trávu a levanduľu s olejom, nechajte lúhovať a pred prechádzkou v prírode aplikujte na pleť. Takýto repelent vás ochráni pred nenásytnými komármi aj inou háveďou.

Na mäso a zeleninu z grilu
Staré bylinky je potrebné vystaviť vyšším teplotám, tak z nich dostanete ešte aj to, čo v nich zostalo. Použite ich preto na dochutenie zeleniny či mäsa, ktoré sa chystáte pripraviť na ohni či grile.

Autor: Petra Števková, Záhradkár