Ak je oslabená imunita…

Hlavným problémom vysokej chorobnosti a jej častého opakovania je oslabená imunita. Mávajú ju najmä deti, pretože ich imunitný systém nie je naplno rozvinutý, a tiež starší ľudia, u ktorých je zase do určitej miery imunitný systém opotrebovaný. Imunitu však ohrozuje aj veľká fyzická námaha a vyčerpanie, psychické napätie a stres.

 

Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylnejší na rôzne ochorenia vírusového aj bakteriálneho pôvodu – na nachladnutie, chrípku, ochorenia dýchacích ciest a na zápaly. Prekonanie chorôb imunitu ešte viac oslabuje, najmä ak sa nedržíme rád lekárov a snažíme sa chorobu „prechodiť“. Začína sa tak začarovaný kruh – oslabená imunita je príčinou choroby a choroba imunitu ešte viac oslabuje… Choroba sa opakovane vracia a prináša čoraz väčšie riziká a komplikácie.

Posilniť imunitný systém a udržať ho silný pomáha predovšetkým zvýšený príjem vitamínov – či už v podobe konzumácie ovocia a zeleniny alebo vo forme potravinových doplnkov. Dôležitú úlohu hrá tiež telesná aktivita, ktorá organizmus zbavuje škodlivých látok. Netreba však tráviť celé hodiny v posilňovni – v týchto časoch sa to ani nedá –  efektívnejšie sú jednoduché cviky alebo prechádzka na čerstvom vzduchu.

Ďalším nevyhnutým krokom je zmena jedálneho lístka. Mali by z neho zmiznúť mastné a kalorické jedlá, naše telo sa bez nich zaobíde. Uprednostniť by sme mali ľahké pokrmy, zeleninu a obilniny. Nemožno zabúdať ani na pitný režim. Piť treba celý deň, najmä neperlivú vodu. Rovnako dôležité je nepodliehať stresu, ktorý ide ruka v ruke s nedostatkom spánku.

Dôležité sú tiež vitamíny, probiotiká a enzýmy. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, do tela sa dostávajú potravou a priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru. Črevná mikroflóra pôsobí na sliznicu čreva – významnú zložku imunitného systému v ľudskom tele. Vitamíny, ktoré naše telo nevyrába, sa najčastejšie zúčastňujú na látkovej výmene ako súčasť enzýmov, bez ktorých by nemohlo dôjsť k biochemickým procesom. Bez enzýmov by neexistoval život.

Niektoré enzýmy riadia fungovanie imunity. V období, keď je organizmus oslabený a nedokáže sám zvládnuť silný zápal, treba enzýmy organizmu dopĺňať. Obsahujú ich voľne predajné lieky s obsahom proteolytických, teda bielkoviny štiepiacich enzýmov ktoré posilňujú imunitu a chránia pred opakovaným ochorením.

Nepodceňovať prevenciu a ochranu imunitného systému sa naozaj oplatí. Zdravie máme skutočne len jedno a je na nás, ako sa oň budeme starať. Nie každý má možnosť a čas skombinovať všetky zásady pri posilňovaní oslabenej imunity. Pri troche snahy však možno praktizovať väčšinu spomenutých rád.

Autor: -aka-