5 tipov pre vás a vaše deti, ako stráviť super leto

Už o pár týždňov tu máme letné prázdniny, ktorých sa vaše deti isto nemôžu dočkať. Pre vás je to však aj množstvo času, ktorý je potrebné deťom vyplniť rôznymi aktivitami. Je to obdobie na oddych a rozptýlenie, no zároveň je to aj príležitosť stimulovať vašich potomkov a stavať na vedomostiach, ktoré nazbierali počas školského roka.

Prinášame vám 5 tipov od Katalin Deák, učiteľky a metodologičky výučby spôsobom Helen Doron, ako vaše deti zmysluplne zabaviť, no tiež, ako si môžu nenásilne precvičiť angličtinu – a to v podstate kdekoľvek a kedykoľvek, nielen počas letného voľna. Veď tento cudzí jazyk sa im isto zíde aj v budúcnosti:

1/ Zaspievajte si. Ak ste ešte neobjavili spievanie, neotáľajte. Spievanie je skvelou cestou osvojiť si akýkoľvek jazyk prirodzenou formou. Deti sa nemusia prvoplánovo koncentrovať na gramatiku či syntax, a predsa sa učia po anglicky! Zo začiatku si stačí zvoliť jednoduché texty a melódiu. S každou ďalšou skladbou si rozširujú slovnú zásobu.

Na veršovankách je pritom toho ešte viac, ako si napospol myslíme. Rozvíjajú totiž správnu intonáciu (používanie tónov pri hovorení) a podporujú znalosť fonologickej štruktúry (systematizovanie najmenších jednotiek reči). Vo veku troch rokoch nie všetky deti chápu, že slová sa skladajú z jednotlivých drobných prvkov. Čím častejšie dieťa počúva rýmovačky, tým intenzívnejšie si osvojuje tvorenie a zoraďovanie zvukov. A o to rýchlejšie potom napreduje s čítaním.

2 / Čítajte si. Predstavte si dieťa, ktoré sa učí čítať. Krok za krokom a vlastným tempom. Presne takto funguje interaktívna aplikácia Helen Doron Read pre deti vo veku 5-9 rokov. Interaktívne postavičky udržiavajú pozornosť a malí čitatelia si užívajú príbehy. Deti počujú správnu výslovnosť, vidia korektné hláskovanie a môžu si dokola opakovať výrazy podľa potreby a ľubovôle. Niet ľahšieho spôsobu, ako sa naučiť nové slovíčka, čo podporuje ich sebaistotu a motiváciu. Program je rozložený do ôsmich úrovní so štyrmi rozprávkami pre každú. Prvé tri knihy zo všetkých skupín sú sprevádzané podporným hovoreným textom, štvrtá vždy umožňuje precvičiť si samostatné čítanie s využitím čerstvo naučených slov. Navyše, nahrávacie zariadenie poskytuje deťom možnosť zaznamenať si svoje čítanie a následne si ho kontrolne pustiť.

3 / Počúvajte hudbu. Nalaďte sa na veľkú zábavu pri počúvaní rozhlasovej stanice pre tínedžerov, samozrejme, v angličtine! Odkedy Beatles „prekonali hranicu zvuku“, je hudba celosvetovým zjednocujúcim fenoménom. Bez ohľadu na to, kde žijete, najvychytenejší speváci či skupiny búrajú svojou produkciou bariéry a stierajú kultúrne odlišnosti. Napríklad Helen Doron Teen Radio hrá obľúbenú populárnu muzičku, ktorú táto veková skupina miluje. Pesničky sú prekladané reláciami so širokým záberom – spravodajské zaujímavosti, pikantérie o celebritách, športové dianie… Čo môže byť príťažlivejšie pre tínedžerov, ktorí sa učia po anglicky a sú odhodlaní rozširovať svoje horizonty? Čím viac počúvajú, tým lepšie rozumejú hovorenému slovu v tomto jazyku. Potom už len stačí stiahnuť si aplikáciu k tomuto rádiu a môžu ho počúvať kdekoľvek, aj na kúpalisku!

4 / Hrajte sa. Pamätáte si papagájovanie, keď ste sa učili hláskovať, až kým ste sa dané slovo konečne nabifľovali? Nudaaa… To taký Kangi Club pomáha deťom zvládať angličtinu hravo – stačí, keď sa pridajú k špásom Paula, Millie, Joeyho a ďalších obľúbených postavičiek. Každá interakcia s nimi prináša vašim špuntom príležitosť oprášiť si, aj rozšíriť slovnú zásobu. Vnímajú korektnú výslovnosť a priraďujú si počuté k zodpovedajúcim obrázkom. A vôbec to nevyzerá ako domáca úloha. Je to zábava! Vedeli ste, že angličtina pre deti Helen Doron – pochopiteľne, nie náhodou – ponúka v rámci spektra letných denných táborov aj kurz Holiday Jump with Joey?

5 / Zabávajte sa. Samozrejme, v lete je ideálne vyplniť dieťaťu čas hrou. Ak stále uvažujete, kam s deťmi počas leta, prihláste ich do denných táborov Helen Doron: vás odbremenia od starostí a vášho drobca nadchne príjemne strávený čas s kamarátmi. Pri hrách a množstve zážitkov si sotva uvedomia ich sprievodný edukačný rozmer. Ako pri každom jazyku, aj pri angličtine je správna výslovnosť kľúčom ku komunikácii. V tomto jazyku sa totiž veľa výrazov vyslovuje inak, ako sa píše. Zábavné tábory v kruhu rovesníkov a navyše s milými postavičkami však jednoducho a hravo predstavia angličtinu deťom.

Prajeme vám krásne prežité leto plné nových inšpirácií a zážitkov!