3 základné fakty o PET fľašiach. Zistite, kde je pravda.

základné fakty o PET fľašiach
Group Of Mineral Water Bottles

Sú praktické, ak idete na výlet či do mesta s deťmi. Malá či väčšia fľaša s obľúbeným nápojom sa vám  zmestí do batožiny a vždy máte prehľad o tom, koľko tekutín ste vypili. No niektorí hovoria, že PET fľaša nie je zdravá a vplýva na zloženie nápoja. Ako to vlastne je?

Nie je plast ako plast
K spotrebiteľom sa dostávajú informácie, ktoré hovoria o škodlivosti plastových obalov, či nebezpečných látkach migrujúcich z obalu do nápojov. Preto je dôležité si objasniť základné fakty o vzniku, zložení a používaní plastových obalov, určených na kontakt s potravinami.

Polyetyléntereftalát alebo PET, je v súčasnosti najrozšírenejším obalovým materiálom na balenie rôznych typov vôd alebo nápojov.  Až 85 % všetkých nealkoholických nápojov a vôd na Slovensku je balených do PET fliaš.  Je na to hneď niekoľko dôvodov. Majú vynikajúcu tepelnú odolnosť, PET materiál je málo priepustný pre kyslík a oxid uhličitý a má výnimočné bariérové vlastnosti voči zápachu. Dostupná odborná literatúra udáva maximálnu dlhodobú teplotu použitia v rozmedzí  -80°C až 130°C.

Výroba PET fliaš je možná len z materiálov uvedených v Nariadení Európskej komisie z roku 2011. Vhodnosť materiálov na výrobu sa posudzuje podľa účelu ich využitia, a to vždy za najkritickejších podmienok pôsobenia. Výsledná PET fľaša je vyrobená tak, aby pôsobením bežných, ale aj extrémnych podmienok skladovania, neuvoľňovala do potravín látky v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí alebo vplývať na zloženie nápojov.

„Na základe dostupných informácií je možné konštatovať, že PET fľaše pri správnom procese výroby, skladovania, distribúcie a používania spotrebiteľom nepredstavujú zdravotné riziko vo vzťahu k látkam, ktoré by mohli migrovať z PET fliaš a tak ohroziť zdravie ľudí,“ hovorí Ing. Milada Syčová z Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami, RÚVZ v Poprade. Do dnešného dňa neboli zistené  informácie vo vzťahu k bezpečnosti PET fliaš resp. látok používaných na ich výrobu, ktoré by poukazovali na riziko ohrozenia zdravia ľudí 

Na výrobu PET fliaš sa nepoužíva bisfenol A
Jedným z najčastejších mýtov o balených vodách je informácia o uvoľňovaní bisfenolu A z PET fliaš. Táto informácia je klamlivá a zavádzajúca, nakoľko Bisfenol A je monomér, ktorý sa nepoužíva, ani sa nikdy nepoužíval pri výrobe PET fliaš. Bisfenol A sa používa pri výrobe polykarbonátových fliaš, označených symbolom PC. A polykarbonátové fľaše sa nepoužívajú na balenie minerálnych, pramenitých a pitných vôd dostupných na trhu v SR.

Balené vody treba chrániť pred priamym slnkom
Na etikete balenej vody je uvedené, že fľaše sa majú skladovať v čistých a dobre vetraných priestoroch a chrániť pred priamym slnečným žiarením, čo je jediná zákonom stanovená požiadavka. Chlad nie je podmienkou, ideálne však je, keď si váš obľúbený nápoj schováte do komory alebo potravinovej skrine. Vode, resp. nápoju neublížia ani mierne vyššie teploty, no dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu a vyšším teplotám by mohlo negatívne pôsobiť na kvalitu zabalenej vody, preto nie je vhodné nechávať vodu dlho napr. v lete v aute. Obaly boli vyvinuté a testované tak aby zachovali a chránili osobitné vlastnosti vody aj v kritických podmienkach, krátkodobo vysokých, či nízkych teplotách. Pravidelnú kontrolu obalových materiálov v ktorých sú zabalené potraviny a nápoje zabezpečuje Úrad verejného zdravotníctva, a to vo všetkých fázach od výroby a kontroly dokumentácie až po skladovanie.

Tak ako pri mnohých iných veciach v živote, aj tu stačí uplatniť zásadu všetko s mierou. Fľaške s vodou neuškodí ak ju máte celý deň na kúpalisku, ale  samozrejme, ak ju necháte týždeň prevariť v aute, asi už nebude chutiť tak, ako keby ste si ju vzali z chladnej „špajze“.

Viac informácii nájdete aj tu: http://www.copijeme.sk/bezpecnost-pet-flias

základné fakty o PET fľašiach