10 FINANČNÝCH RÁD AKO SI UŽIŤ DOVOLENKU

Začínajú prázdniny a čaká nás obdobie letných dovoleniek. To je nielen oddych od každodenných starostí, relax pre telo i dušu, ale aj záťaž pre rodinný rozpočet.  Odborníčka na financie radí ako na to, aby naša peňaženka utrpela čo najmenej. Dôkladné plánovanie – to je základné dovolenkové pravidlo.

NAPLÁNUJTE SI DOVOLENKOVÉ VÝDAVKY
Dôležité pri financovaní dovolenky je uvedomiť si, že výdavky nie sú len prvotná platba za zájazd alebo ubytovanie. Je dobré dopredu si vyčísliť  všetky výdavky súvisiace s dovolenkou – napríklad nákup oblečenia, drogérie a opaľovacích krémov, dovolenkovej lekárničky, bedekra, ako aj doprava na letisko, pri cestovaní autom zohľadniť diaľničné a mýtne poplatky, prerátať si vopred denné výdavky na dovolenke (za miestne špeciality, nápoje, suveníry, vstupné do múzeí, prenájom auta a pod.), výdavky spojené s cestovným poistením či vybavením pasu a samozrejme treba rátať s peniazmi na nepredvídané udalosti (zdravotné komplikácie, pokuty, príplatok za batožinu na letisku, strata kufra a pod.). Nezabudnúť na poistenie, ktoré dostatočne kryje všetky hrozby.

ODBORNÍČKA  RADÍ:

  1. Dopredu si dohodnite, ako si dovolenku predstavujete, čo od nej očakávate, čo chcete vidieť, zažiť a podľa toho nastavte rozpočet. To ušetrí veľa negatívnych emócií a sklamaní.
  2. Informujte sainformácie o vašej dovolenkovej destinácii,  aktivitách, službách, cenách, rôznych tipoch čo robiť získate v bedekroch, či na internete, na stránkach cestovných agentúr, ale aj od priateľov a známych.
  3. Urobte si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke a čo si tam chcete dopriať, načo minúť peniaze a následne prirátať k výslednej sume 20% na rezervu na spontánne nápady, či nepredvídateľné situácie.
  4. Poistite sa – správne nastavené cestovné poistenie môže zabrániť, aby sa vám dovolenka neplánovane predražila. Platí základné pravidlo – lepšia je prevencia, ako riešenie nepríjemných dôsledkov.
  5. Vyčleňte si dovolenkové „vreckové“stanovte si presnú sumu, ktorú miniete počas dovolenky a dodržiavajte  rozpočet, ktorý ste si stanovili..
  6. Majte k dispozícii hotovosť a rezervu na účte – je vhodné mať počas dovolenky časť dovolenkového vreckového v kombinácii – hotovosť v lokálnej mene a peniaze na účte. Ideálne je hotovosť si uložiť do hotelového trezoru a každý deň si vybrať iba sumu, ktorú miniete v ten deň. Pri výbere peňazí z bankomatu si vopred preverte, aké sú poplatky za výber v danej krajine. Nie všetky debetné alebo kreditné karty majú v zahraničí svoj bankomat patriaci pod rovnakú sieť bánk, vtedy môžu poplatky za výber z iného bankomatu zbytočne zaťažiť váš rozpočet.
  7. Vyhnite sa nepremysleným nákupom. Ceny suvenírov sú priamo v dovolenkovej destinácii oveľa drahšie, ako inde. Urobte si zoznam komu a aký suvenír či darček chcete z dovolenky priniesť. Potešte prípadne rodinu a priateľov pohľadnicou, ktorá je opäť v móde.
  8. Nechajte si poradiť od domácich – veľa peňazí sa dá ušetriť, keď budete na dovolenke žiť ako domáci, teda cestovať verejnou dopravou, nakupovať a stravovať sa tam, kde domáci, čo je lacnejšie a často aj kvalitnejšie.
  9. Kreditná karta je dobrým nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka, alebo pri rezervácii auta a hotela. Ak ste si museli predsa len krátkodobo požičať cez kreditku, minutú čiastku na nej doplňte čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhnete sa tak vysokým poplatkom a úrokom z omeškania.
  10. Začnite šetriť na ďalšiu dovolenku dovolenkové nadšenie využite na optimistické dovolenkové sny a odkladajte si každý mesiac sumu, ktorá vám tento sen umožní splniť si na ďalší rok. K radosti z budúcej dovolenky sa tak pridá aj dobrý pocit zo správneho finančného správania sa ?

Autor: Katarína R.
Foto: Ingimage