VZÁCNA VODA, KTORÁ LIEČI TELO AJ DUŠU

Ak povieme – Kúpele Trenčianske Teplice, prvé, čo vám zíde na um, bude jedinečná termálna voda. Jej výnimočnosť tkvie v jej zložení, vďaka ktorému má blahodarné účinky najmä pre pohybový aparát. Podľa starej legendy ju objavil za dávnych čias chromý pastier hľadajúci zatúlanú ovečku. Stačilo, že do teplých vôd zopárkrát ponoril svoje boľavé telo, a hneď sa mu uľavilo. Odvtedy už celé stáročia využívajú liečivé minerálne pramene v mestečku spod Strážovských vrchov trpiaci chorí z blízkych aj ďalekých krajov, ktorí na miestnu vodu nedajú dopustiť. A niet divu, veď  vek tejto vody bol stanovený uhlíkovou metódou až na neuveriteľných 20 000 – 23 000 rokov, čo je zárukou jej ekologickej čistoty.

Unikátnosť liečivej vody v Kúpeľoch Trenčianske Teplice spočíva v prítomnosti chemických prvkov, akými sú vápnik, horčík, sodík, draslík či síru. Kúpele využívajú až šesť prameňov tejto vzácnej liečivej vody na vnútornú balneoterapiu (pitné procedúry) a vonkajšiu balneoterapiu v termálnych bazénoch a vaniach.


Liečivá voda v jednotlivých prameňoch je kvalitou a chemickým zložením veľmi podobná. Okrem obsahu minerálnych látok je výnimočná a unikátna svojou optimálnou balneologickou teplotou, ktorá dosahuje teplotu vody v najobľúbenejšom termálnom bazéne SINA až 39,1°C, pričom najnižšia teplota vody je v bazéne PIII, ktorá dosahuje 35,5°C. Optimálna teplota vody nám umožňuje jej priame využívanie bez potreby ohrievania alebo ochladzovania,“ uviedol balneotechnik Kúpeľov Martin Matuščin.

Miestne termálne liečivé pramene pôsobia analgeticky, zlepšujú prekrvenie tkanív, uvoľňujú svalové napätie, čo vedie k zlepšeniu pohyblivosti.  Celkovo prispievajú k zlepšeniu telesnej kondície a uvoľneniu psychického napätia. Ideálna dĺžka kúpeľa je dvadsať minút a po kúpeli sa odporúča relaxačný zábal.

Po termálnom kúpeli odporúčam absolvovať ručné masáže, ktoré potencujú blahodarné účinky. Najnovšie sme našu ponuku rozšírili a poskytujeme bankovú masáž, ktorá výrazne pomáha pri bolestiach chrbta a má vplyv i na vnútorné orgány. K liečebným účelom používame aj ďalšie prírodné liečebné prostriedky ako sú rašelinové obklady, parafango,  minerálne fango k zlepšeniu prekrvenia a uvoľnenia svalstva, a tiež širokú  škálu  fyzikálnych procedúr, vhodne dopĺňajúcich  kúpeľnú  liečbu,“ odporúča lekársky riaditeľ Kúpeľov MUDr. Vladimír Buran.

V jarných mesiacoch, kedy telo po chladnej zime a ťažkých jedlách pociťuje celkové vyčerpanie, odborníci odporúčajú podstúpiť pitnú kúru. Pre voľný odber vody v pitnej váze sa pre verejnosť využíva prameň Ifigénia s bohatým obsahom síranov, fluóru a kremíka. Takáto voda je mimoriadne vhodná pri ochoreniach pečene, žlčníka a žlčových ciest, pri cukrovke, dne či osteoporóze.

Balneoterapiu veľmi vhodne dopĺňa procedúra nazvaná „suchý uhličitý kúpeľ“,  nazývaný aj ako zázrak na regeneráciu buniek, keďže tento proces výrazne zlepšuje prekrvenie a výživu pokožky, zjemňuje ju a zvláčňuje. Vďaka tejto, priam kúzelnej omladzujúcej kúre, sa výborne pripravíte na pekné počasie jari a leta, aby ste mohli poodhaliť hodvábne jemnú pokožku. Kúpeľná balneoterapia vám v Trenčianskych Tepliciach dá ideálnu možnosť vhupnúť do slnečných dní plní zdravia a vitálnej krásy.     www.kupele-teplice.sk