Jarná únava nie je mýtus

Tak, ako je súčasťou jesene jesenná depresia, tak kráča ruka v ruke jar s jarnou únavou. Nie je to výhovorka lenivých ľudí, je to prirodzený jav, ktorý súvisí so zmenou počasia a oslabenou imunitou.

Náhle prílevy teplého vzduchu, ktoré sa rázom striedajú s pádom studeného počasia sú základom pre vznik jarnej únavy. Pod vplyvom výrazných a častých teplotných zmien sa mení aj tlak vzduchu a preto v týchto dňoch pociťujeme únavu aj po dlhých hodinách kvalitného spánku.

Po zime, počas ktorej nám chýbala pohybová aktivita, vitamíny a slnko aj zdraví ľudia majú oslabenú obranyschopnosť organizmu. O to ťažšie je toto obdobie pre starších ľudí a ľudí so zdravotnými problémami. Rýchle prechody zo studenej vlny na teplú a naopak, zaťažujú adaptačné mechanizmy. Ak kvôli chorobe dobre nefungujú, môžu zlyhať a zhoršiť zdravotný stav človeka. U starších ľudí môžu byť dokonca aj príčinou úmrtia.

Náhle oteplenie nám spôsobuje pocit zvýšenej únavy, malátnosti, dokonca aj depresie, spomalené reakcie, zvýšenú neopatrnosť. V jari je preukázateľne viac úrazov aj dopravných nehôd. Aj pod túto skutočnosť sa podpisuje náš oťapený organizmus, ktorý sa snaží z posledných síl prispôsobiť sa zmenám počasia. Čím je človek meteosenzitívnejší, tým je to horšie. V jari trpia aj ľudia so srdcovo-cievnymi chorobami a nízkym tlakom. Ale aj zdraví ľudia sú v tomto ročnom období viac podráždení, pesimistickí, výbušní a trpia častejšími migrénami.

Čo s tým? Človek si zvykne na všetko, aj na šibenicu, ale chvíľu mu to trvá. Prejavy jarnej únavy nás dokážu trápiť 4 – 6 týždňov. Môžeme ich však eliminovať. Treba upustiť od tučných jedál, nahradiť ich ľahkými, prevažne zeleninovými jedlami, zvýšiť prísun ovocia, vitamínov, viac sa hýbať a tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Skúste obmedziť kávu, nahradiť ju bylinkovými čajmi. A hlavne, obklopte sa aktivitami a ľuďmi, pri ktorých sa budete veľa smiať.

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage

jarná únava