Zvláštni ľudia

Výstava Zvláštní ľudia

Zoznámte sa s veľmi zvláštnymi ľuďmi – s osobami, ktorých postihnutie bolo prekliatím, ale aj darom. Od pradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali jedinci svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju priťahovali ich zvláštnosťami.
Z postihnutia týchto ľudí často pramenila neskutočná sila a odhodlanie vzoprieť sa osudu a predviesť okoliu svoj neobyčajný vzhľad ako dar, chceli byť rešpektovaní a uznávaní. Pracovali
v cirkusoch a panoptikách, častokrát sa naučili i neuveriteľné kúsky, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.

Jedinečnú možnosť spoznať týchto výnimočných ľudí na vlastné oči verne zobrazených z vosku ponúka výstava, ktorá sa uskutoční  v dňoch 9.1.- 29.1.2017 v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici č.21 v Bratislave pod názvom Zvlástni ľudia.

Voskové figuríny priblížia verne ľudí s dvomi hlavami, dvomi tvárami, štyrmi očami, niekoľko siamských dvojčiat alebo muža s vlčím syndrómom… Podľa dobových zdrojov umelci v petrohradskom antropologickom múzeu vytvorili 27  napodobenín z vosku, boli použité lekárske očné a zubné implantáty a do vosku vpichované pravé ľudské vlasy. Aj zásluhou toho pôsobia sochy dokonale živým dojmom.

Najznámejšou figurínou je zrejme Lolo Ferrari, ktorá zomrela v roku 2000 ako 37-ročná a bola rekordmanka v počte plastických operácií – odhaduje sa ich medzi 20-30.  Objem jej hrudníka dosiahol neuveriteľných 180 cm, čo vzbudzovalo zvedavosť, obdiv, ale i odpor. Prezradila, že mala ťažké detstvo, nakoľko otec neustálymi neverami ponižoval mamku a mamka sa mstila na dcére, ktorej denne  prízvukovala, aká je škaredá.  Možno práve odtiaľ pramenila jej  túžba po neustálej zmene tela, v ktorej ju podporoval aj jej manžel. Nakoniec sa pravdepodobne predávkovala liekmi, čo jej spôsobilo skorý odchod z tohto sveta.

Bratia z plagátu Giacomo a Giovanni Battista Tocciovci  boli siamské dvojčatá pochádzajúce z talianskej Locany, no rok ich narodenia nie je presne známy, pohybuje sa medzo 1875-77.  Rovnako nie je známy ani dátum ich smrti.  Mali dve hlavy, dva krky, dve srdcia i dvojo pľúc, štyri ruky a dve nohy, spoločné hrubé i tenké črevo, konečník a penis.  Už v detstve precestovali s cirkusmi veľkú časť Európy, neskôr sa dostali aj do USA, kde zarábali obrovské peniaze.  Nikdy sa nenaučili chodiť, no dohovorili sa taliansky, nemecky i francúzsky.

V roku 1911 sa v Baltimore v USA narodil Johnny Eck ako jeden z dvojičiek – brat Robert bol zdravý,  Johnny bez vyvinutých dolných končatín a rovnako sa živil ako cirkusový umelec, dokonca si zahral vo filmoch. Dožil sa vysokého veku – zomrel v spánku na infarkt ako 79-ročný  a jeho dvojča zomrelo o štyri roky neskôr. Spolu sú pochovaní v hrobke v Baltimore, kde sa narodili.

Buster Simcus sa narodil v roku 1959, doteraz žije a do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísal váhou úctyhodných 610 kg v roku 1995. Podstúpil množstvo odtučňovacích kúr, jeho súčasná váha sa pohybuje okolo 97 kg a žije v Colorade.

Edward Mordrake – prvá zmienka o tomto človeku, dedičovi anglického šľachtického stavu,  sa datuje do roku 1895 a preslávil sa tým, že na zátylku hlavy mal druhú tvár. Prosil lekárov, aby mu ju odstránili, žiaľ, nešlo to a schyzofrénia dvoch tvárí ho ako 23-ročného dohnala k samovražde.

Toto je len zopár z 27 exponánov žijúcich i nežijúcich interesantných osobností – zvlástnych ľudí,  ktoré slúžili ako predloha na vytvorenie voskových figurín.  Výstava je vďaka svojej téme unikátom.

Navštíviť ju môžete denne od 10.00 do 18.00 hodiny v dňoch 9.-27.1.2017 v Stredisku kultúry, Vajnorská 21, Bratislava.

Vstupné:
deti od dovŕšenia 6 rokov……………….… 3 EUR
dospelí…………………………………………… 4 EUR
dôchodcovia…………………………………….3 EUR
študenti………………………………………….3 EUR
Školské skupiny pri počte viac ako 10 detí……………….. 2 EURO/ os. + doprovod zdarma