Zuzana Smatanová vystavuje svoje unikátne kresby!

Zuzana Smatanová nie je len skvelá speváčka, skladateľka a gitaristka! Tentoraz sa predstavila v polohe výtvarníčky! V River Gallery od dnes vystavuje 15 kresieb  známych osobností, ktoré sú jej blízke a s ktorými rada  spolupracuje. Tešiť sa môžte na portréty Richarda Müllera, Ivana Táslera, Kulyho alebo Petry Polnišovej!

Čo majú spoločné Richard Müller, Ivan Tásler, Kuly, Peter Cmorik, Peter Nagy, Stanislav Štepka či Petra Polnišová? Všetkých môžte obdivovať na kresbách speváčky a hudobníčky Zuzky Smatanovej, ktoré od dnešného dňa vystavuje v River Gallery.

 

Nakreslila som 14 známych osobností, s ktorými som počas 10-ročnej kariéry spolupracovala, alebo sú mi sympatickí a mám ich rada. 15-ty portrét je tvár môjho otca, ktorý bol maliar a od detstva ma ku kresleniu viedol.“ Vysvetľuje Zuzana Smatanová.
Zuzana na kresbách pracovala takmer štyri mesiace. Portrét nakreslila a potom ho dokončovala akvarelom.

 

„Kreslila som celé Vianoce, niekedy až do neskorej noci. Trošku ma boleli oči a chrbát, ale všetky tváre som si naozaj vychutnávala. Poznám všetky ich vrásky a malé nedokonalosti, ktoré práve tvoria ich osobnosť. Každý z nich mi ponúkol svoje špecifiká:  Richard Müller a jeho čierne okuliare, Adela svoj nos, Peter Nagy kučeravé vlasy, Kuly svoj mini-nos a Lukáš Latinák veľké oči a to všetko ma na nich veľmi bavilo.“ S úsmevom konštatuje Zuzana Smatanová.

 

Svoje portréty si na vernisáž prišli pozrieť Ivan Tásler, Kuly, Lucia Hablovičová, Martin Pyco Rausch a Michal Hudák. Všetci boli veľmi spokojní.

 

„Celý tento večer aj tieto kresby sú veľmi príjemné. Ide hlavne o dobrú charitatívnu akciu a pekné ľudské vzťahy, ktoré vznikajú medzi táborom IMT Smile a táborom Zuzany Smatanovej.“ Povedal Ivan Tásler.

 

„Aj ja som skúšal kresliť. Idú mi tanky, bojové vozidlá a potom ešte medvedíky a snehuliaci. To mám ešte z detstva. Môžem povedať, že takto krásne a takto vážne by som nevedel kresliť.“ Pochválil Zuzku Kuly zo skupiny Desmod.

 

 

„Úžasné, absolútne presné, dokonalé, ako keby som sa pozeral na fotografiu. Neuveriteľné. To bude asi tým, že som poslal fotku starú 9 rokov. Naozaj výstižné kresby. Peter Nagy je perfektný, Pyco úžasný, ja úplne ako cez kopirák. Zuzka je naozaj nesmierny multitalent. Keď sa predvedie ešte ako tanečnica, tak bude úplne dokonalá.“ So smiechom konštatoval moderátor a herec Michal Hudák.

 

Nápad na kresby vznikol veľmi dávno, ale šarmantná Zuzana nemala na jeho realizáciu odvahu a čas. Predtým nakreslila pár portrétov – Mekyho Žbirku, Adely Banášovej či Bolka Polívku. A úspešne ich porozdávala.

 

„Kresleniu sa venujem odmalička. Ako prváčku na ZŠ ma rodičia prihlásili na výtvarný krúžok, ale po roku som odišla. Vedela som, že otec bude pre mňa tým najlepším učiteľom. Portréty kreslím od strednej školy, kde som nakreslila snáď všetky svoje spolužiačky. V poslednom ročníku som z portrétu aj maturovala. “Spomína si Zuzana Smatanová.

 

Zuzka Smatanová spojila svoju záľubu aj s úprimnou ľudskosťou. Portréty dala do dražby a výťažok z nej poputuje na Detské kardiocentrum – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb. Výstava v River Gallery na Dvořákovom nábreží 8 v Bratislave, potrvá do 10. mája. V júni budete môcť všetky portréty obdivovať v Dubnici nad Váhom.

 

FOTO: Patrik Ratajský