Zuzana Smatanova a Adam Ďurica: Na dovolenky s gitarami nechodíme

Netradičné spojenie, ale keď ich počujete spolu spievať, akoby odjakživa k sebe patrili. Ich hlasy. V jedno slnečné popoludnie sme sa stretli, aby sa s nami podelili o dojmy z novej skladby, ale i prezradili, čo ich čaká  a neminie i po lete.

Čo máte nové vy dvaja?

Zuzana Smatanová: Novú pesničku máme s Adamom Ďuricom, nový duet, nový videoklip, volá sa Miesta a pripravila som na leto nový festivalový program a to je asi všetko (úsmev).

 

Aj budete na festivaly chodiť spolu s Adamom?

Zuzana Smatanová: Každý máme svoj program, ale samozrejme ak sa niekde stretneme, zaspievame aj náš duet. Jeden festival si nás dokonca objednal, aby sme prišli spolu.

 

Ako ste sa našli vy dvaja, samozrejme duety sú krásna vec, najmä ak spieva chalan s babou…dvaja pekní mladí ľudia…

Zuzana Smatanová: Minulý rok som začala pracovať na tejto pesničke, mala som klavírnu linku najprv, potom som si ju tak pospevovala a následne som napísala text. Nejako mi z neho  vyšlo, že ho nemôžem spievať sama, je to text o vzťahu, tak by sa hodil duet a okamžite mi napadol Adam Ďurica. Povedala som si, ak to Adam zoberie, super, ak nie, nikomu inému ju nedám a naspievam to sama. Pol roka trvalo, kým som sa odhodlala povedať mu o mojom zámere. Nechala som ju vykvasiť, bola skvele odložená, odležaná, a keď som nadobudla pocit, že je dostatočne zrelá, zavolala som Adamovi. Dali sme si stretnutie, ale súhlasil už predtým ako si ju vypočul a po vypočutí ešte radšej. Inak po desiatich rokoch spolupráce s Marošom Kachútom, ktorý mi robil doteraz všetky albumy, som vymenila producenta a túto pesničku produkoval Marek Rakovický zo skupiny Lavagance, čo je tiež novinka. Samozrejme sme sa s Marošom nerozišli, ale vyskúšala som niečo nové.

 

Čo to pre vás prinieslo táto nová spolupráca?

Zuzana Smatanová: Tým, že Marek má iný pohľad na veci a presne toto som potrebovala, mala som vláštny pocit ako vždy pri vstupe do niečoho nového, jasné bol strach, obavy, nové zvyky, spôsoby spolupráce. S Marošom si už nemusíme nič ani hovoriť a Mareka som teraz nechala nech robí podľa seba, urobila som dobre a prinieslo  mi  to veľa nového. Asi bol prekvapený, že ho oslovujem, komerčná speváčka zablúdi do aletrnatívnych vôd – ak by som to zaškatuľkovala, bol otvorený veciam a potešil ma    profesionálnym pístupom.

 

Adam, vy sa bojíte nových vecí, ako prijímate ponuky, ako bola Zuzkina?

Adam Ďurica: To sa nedá odmietnuť za prvé a za druhé – respektíve po druhé, aby sme boli spisovní (smiech),  uzatvoril som jednu etapu albumom Dávno zomrel rock and roll, bol to môj projekt, produkčne moje Cd a teraz sa zverujem do rúk iných. Napríklad Ďuďovi z Hexu, ktorý mi vyprodukoval pesničku, aj do rúk fotografov, režisérovi  a užívam si rolu intepreta.

 

Majú vás títo noví ľudia  načítaných, že im nemusíte veľa hovoriť a vedia ako si čo asi predstavujete?

Adam Ďurica: Nemyslím si, že ma majú načítného, ale na strane druhej som sa vyprofiloval, tak vedia ako s vizážou, kam zájsť,  či hudobne a asi aj Zuzana ma pozvala preto k duetu, že vie, čo mi svedčí. Nestretávam sa s nereaizovateľnými ponukami.

 

Máte nacvičenú aj choreografiu na duet?

(Smiech – obaja) Adama Ďurica: Pri tejto pesničke o naozaj nie je potrebné.

 

Už ste mali spoločné vystúpenie?

Zuzana Smatanová: V rádiu hej, ale pred divákmi ešte nie. Ale tešíme sa na to.

 

Určite vaše leto nebude len o hudbe a festivaloch…

Zuzana Smatanová: Dúfam, že vyjde aj nejaká dovolenka, ale chceme vydaž CD a DVD LIVE z koncertu s Milom Suchomelom, minulý rok sa natočil materiál a malo by to byť moje druhé CD  a DVD LIVE. Pracujem aj na nových pesničkách, ale samozrejme čas na oddych si vždy rada nájdem.

Adam Ďurica: Viac pracovať ako hrať, nemám leto preplnené ako by mohlo byť a vôbec si nesťažujem, budem zhromažďovať materiál. Začínam mať dokonca chuť aj na dovolenku a možno v skorú jeseň si ju aj doprajem.

 

Vysnívaná dovolenka?

Adam Ďurica: Milujem Chorvátko, more a nebol som ešte v Taliansku.

Zuzana Smatanová: Často chodím do Španielska, mám tam sesternicu, to je raj, ale mám vysnívaný Nový Zéland, tam by som chcela ísť.

 

Nosíte si na dovolenky gitary a zahrate si po večeroch?

Zuzana Smatanová: Keď niekto má  gitaru, zahrám, ale do lietadla je to problém, na čo vláčiť na dovolenku niečo, čo mám tristo krát do roka na krku? Na dovolenke vypínam a venujem sa čisteniu hlavy a neriešim hudbu.

Adam Ďurica: Nie. Zdieľam Zuzkin názor, dosť chodím autom a kufor je plný aj bez gitary, keď idem so ženou. Skôr by som si rád doniesol ukulele, gitalele a takéto malé nástroje z dovolenky domov.

 

Čo si zvyknete doniesť z dovolenky, okrem nástrojov?

Zuzana Smatanová: Koberce.  Z každej dovolenky ručne tkané, mám z Maroka, zo Španielska, ale nie malé, ale normálne veľké.

Adam Ďurica:Dobrý pocit a pár fotiek, ktoré som ešte nikdy nevidel (smiech). Toľko albumov mám, dokonca si ich dávam normálne vyrobiť a nikdy ich nepozerám. Nevidel som dokonca ani DVD z mojej stužkovej.

Zuzana Smatanová: Ja som moje  videla a rozmýšľam, kedy ho rituálne spálim (smiech). Mám ešte kazetu síce, nie DVD… Fotím aj ja, milujem fotenie, donesiem si kvantá fotiek, ale  som už v leveli, že nerobím už zbytočné zábery a odchádzam s dobrým pocitom, že niečo na pamiatku mám.

 

zdroj: Martin Ferenčík