Zútulnite si obývačku: 5 jednoduchých spôsobov, ako na to

Domácnosť by mala nielen dobre vyzerať, ale tiež poskytovať dôležité pohodlie. Skvelou správou je, že dnes si už nemusíte vyberať, či bude domov pekný, alebo komfortný. Vo Zútulnite si obývačku: 5 jednoduchých spôsobov, ako na toľbou vhodných kúskov môžete získať oboje. Ako si teda zariadiť obývačku, aby ste sa tešili z jej výzoru, no pritom si v nej aj oddýchli?

 

1. Vyberte doplnky, ktoré sú štýlové a zároveň praktické

Doplnky sa postarajú o to, aby interiér nebol neosobný, prázdny a sterilný. Ak však chcete, aby bol domov nielen štýlový, ale aj útulný a praktický, každý kúsok musí spĺňať určitú úlohu. V praxi to znamená, že dekorácie musia obývačku nielen skrášliť, ale jej aj poskytnúť niečo navyše.

Napríklad prehoz na kreslo alebo sedačku vyzerá dobre a krásne nábytok doplní. Pritom vám však umožňuje, aby ste sa ním pri pozeraní televízie alebo čítaní knihy zakryli. Rovnakú funkciu majú úložné boxy, do ktorých dáte všetky nepotrebné veci. Ich prevedenie je spravidla trendy, a preto miestnosť aj dekorujú.

zdroj: Unsplash.com

2. Zvoľte vhodné materiály

Voľba materiálu je kľúčová. Dopredu vám naznačuje, aký pocit miestnosť vyvolá. Kov je charakteristický tým, že je minimalistický a chladný. Keď k nemu neskombinujete textil, môže sa stať, že obývačka bude pôsobiť príliš stroho a neosobne. Presným opakom je teplé drevo, ktoré je stávkou na istotu. Vždy, keď ho umiestnite do interiéru, zaistíte si pravú rodinnú atmosféru.

Drevo nájdete vo viacerých formách a farebných prevedeniach. V rámci foriem si spravidla vyberáte zo štýlového dreveného nábytku doplneného o sklenené alebo kovové detaily. Výborne vyzerá konferenčný stolík s kovovým podstavcom či masívna drevená knižnica.

Ak by ste chceli dostať drevo do domácnosti iným spôsobom, vyskúšajte tatranský obklad. Ten vás poteší vysokou odolnosťou, štýlovým vzhľadom a nadčasovosťou. Jeho výhodou tiež je, že sa dá skombinovať s každým materiálom a farbou. Nehovoriac o tom, že ho využijete aj v exteriéri. Ak je vaša obývačka spojená s terasou, pokojne ju laďte do rovnakého štýlu.

zdroj: Unsplash.com

3. Nezabúdajte na textil

Veľmi podobnú funkciu ako drevo zastáva aj textil. Do tejto kategórie sa radia moderné prehozy, záclony, obrusy a koberce. V obývačke využijete všetky možnosti, no netreba to s nimi preháňať. Vyberte si aspoň jednu alebo dve v rovnakom farebnom prevedení. Vytvoríte celok, ktorý sa nebude navzájom biť.

Z kobercov sú najlepšie celoplošné typy. Nie každý však po nich túži. Pre rodiny s deťmi alebo domácimi miláčikmi sú nepraktické, pretože sa čistia oveľa náročnejšie ako podlaha. V takýchto situáciách odporúčame siahnuť po menšom kusovom koberčeku, ktorý umiestnite pred sedačku a konferenčný stolík.

zdroj: Unsplash.com

4. Miestnosť presvetlite

Príliš tmavá miestnosť pôsobí stiesnene. Práve preto sa snažte, aby do nej prúdilo prirodzené svetlo. Pri výbere záclon sa zamerajte na ľahšie a priesvitné kúsky. Ak vyslovene chcete ťažké závesy, počas dňa ich nezabudnite odostierať.

Z farieb sa zamerajte na bledé odtiene, napríklad bielu, sivú, béžovú alebo karamelovú. Priestor opticky zväčšia a ľahko k nim vyberiete vhodný ladiaci nábytok aj doplnky.

zdroj: Unsplash.com

5. Pridajte niečo osobné

O útulnú atmosféru sa postarajú osobné kúsky, ako napríklad fotografie z dovoleniek, výletov a spoločne strávených dní s rodinou a priateľmi. Zarámujte ich a vytvorte na stene fotokoláž. Prípadne využite fotorámčeky a poukladajte ich na poličku. Vždy, keď okolo nich prejdete, vyčaria vám úsmev na tvári.

Zdroj: Martina J.