Zopár rád, ako potlačiť hlad.

Dá sa predísť hladu? A ak áno, ako to urobiť tak, aby sme boli zasýtené a navyše nemali preplnené brušká? Naše chúťky sa naozaj dajú umlčať zdravým spôsobom, a to potravinami, ktoré stoja za to.

 

Existuje efektívny spôsob, ako sa dobre najesť, keď sa ozve hlad. Telo potrebuje jedlo, to je samozrejmé. Existujú rôzne spôsoby potlačenia hladu – napríklad šport, koníčky, počítačové hry, ale samozrejme najlepším spôsobom je jesť zdravo. My vám ponúkame zopár potravín, vďaka ktorým uspokojíte vaše chuťové bunky a budete ešte aj spokojné.

 

Tofu

Tofu je vlastne bielkovina rastlinného pôvodu, a preto je toľko vyhľadávané predovšetkým ľuďmi,  ktorí sa chcú stravovať zdravo. Možno sa na prvýkrát tofu nestane vašou najobľúbenejšou potravinou, ale stojí za to obľúbiť si ju. Okrem iného totiž obsahuje genisteín, ktorý potláča chuť do jedla. Výhodou jeho konzumácie je aj to, že neobsahuje nasýtené mastné kyseliny a cholesterol ako živočíšne mäso, preto je pre zdravie oveľa vhodnejšie. V tofu sa takisto ukrývajú vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako je železo, horčík a vápnik.

Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda najmenej so 70- percentným obsahom kakaa je určite vhodná na umlčanie hladu. Vďaka trpkej chuti sa náš apetít upokojí. Keďže obsahuje kyselinu steárovú, spomalí sa trávenie a cítime sa dlho zasýtené. Okrem iného sa zbavíme únavy, odplavia sa toxíny a jej intenzívna vôňa stimuluje produkciu endorfínu – hormónu šťastia. Aj preto sa oplatí siahnuť po horkej čokoláde.

Škorica

Pridajte si ju do ovsenej kaše, do ovocia, do ranných cereálií či do kávy. Škorica zníži hladinu cukru v krvi, a to je podstatné, ak chceme znížiť chuť na jedlo.

Ryby

Vďaka rybám, ktoré obsahujú množstvo omega-3 mastných kyselín, sa v tele zvyšuje hladina hormónu leptínu, ktorý potláča hlad. Veľmi vhodnou a navyše chutnou rybou je losos.

Ovsená kaša

Ak si dáte na raňajky ovsenú kašu, hlad sa neozve ešte niekoľko hodín po raňajkách. Veľmi si ju ale neslaďte, aby sa nestratil ten správny efekt.

Zeleninová polievka

Polievky sú veľmi dobrou voľbou, ak sa nechceme príliš zasýtiť. Zjeme menej a zaplnia žalúdok aj tak. Predovšetkým zeleninový vývar má veľmi málo kalórií.

Vajíčka

Stačí jedno vajíčko v akejkoľvek podobe a sýte budete na dlhší čas. Vajíčko obsahuje množstvo bielkovín, vďaka ktorým sa tak skoro hlad nedostaví.

Zázvor

Zázvor obsahuje látky, ktoré podporujú trávenie, a zároveň zabezpečí efektívne trávenie. Veľmi pozitívne ovplyvňuje fungovanie žalúdka a čriev, podporuje tiež správne vyprázdňovanie. Okrem niekoľkých účinných látok  detoxikuje naše telo.

Autor: Ivica
Zdroje:www.zdravie.sk/clanok