Zmena priezviska alebo ponechanie si svojho?

Zmena priezviska alebo ponechanie si svojho po manželstve?

Čoskoro príde váš vytúžený deň, kedy vám zazvonia svadobné zvony a vy okrem toho, že máte kopec iných povinností, si lámete hlavu ešte nad priezviskom. Ponechať si svoje, manželovo alebo obe naraz?

U nás je tou najtradičnejšou zmenou práve to, že si nevesta zmení priezvisko a príjme manželovo. Avšak, raritou je, ak je to naopak. Stáva sa, že práve manžel si zmení priezvisko a teda bude užívať dievčenské meno nevesty. Stáva sa to v tých prípadoch keď je manželovo priezvisko hanlivejšieho charakteru alebo jednoducho sa na tom zhodli obaja, že sa im to priezvisko nepáči.

Ďalšou alternatívou je, že nenastane žiadna zmena ani z nevestinej ani ženíchovej strany. Skrátka si po svadbe každý ponechá  svoje priezvisko. Tento zvyk majú v obľube najmä celebrity, ktorých široká verejnosť pozná pod pôvodným priezviskom a preto túto zmenu vôbec neriešia. Taktiež k tomu pristupujú novomanželia aj vtedy, keď ide už o niekoľkonásobný sobáš napríklad zo strany ženícha alebo nevesty. Alebo si prosto manželia povedia, že každý si chce nechať to svoje, jednoducho sa ho nechcú vzdať.

Poslednou možnosť je, ak si chce napríklad nevesta ponechať aj to svoje priezvisko a zároveň k nemu pridať aj to manželovo. Vtedy sa postupuje tak, že najprv ide pôvodné priezvisko manželky a až druhé v poradí je to nové, manželovo. Kuriozitou sa v poslednom čase stáva aj to, že dôjde k úplnej zmene priezviska u novomanželov. Teda že si nenechajú priezvisko ani jedného z nich a vyberú si priezvisko vlastné. Napríklad priezvisko nejakých predkov z rodiny. Alebo si „vymyslia“ to svoje, ktoré sa im páči a pochopiteľne, ak im ho úrad odsúhlasí.

To, aké priezvisko budete mať v manželstve je už na každom. Hlavné je, aby ste spolu žili šťastne, ako sa hovorí, až do konca svojho života.

Zdroj: Miriama L.