Zimná sezóna priniesla rekordný počet smrteľných úrazov

Vzhledem k zhoršenému stavu sjezdových tratí zaznamenali 19. ledna pracovníci Horské služby ve Špindlerovì Mlýnì v Krkonoších vìtší poèet zranìní.

Zimné športy na svahu, či turistika na horách sú nielen veľkým turistickým lákadlom, ale aj miestom plným nebezpečenstva a nepríjemných úrazov. Svedčí o tom aj uplynulá zimná sezóna (od 1. decembra 2015 do 30. apríla 2016), ktorá priniesla rekordných 19 smrteľných úrazov, čo predstavuje nárast o 171 % oproti sezóne 2014/2015, kedy ich bolo 7.  V sezóne 2013/2014 sa stalo 6 smrteľných úrazov. „Najviac, až dvanásť ľudí zahynulo vo Vysokých Tatrách, po traja prišli o život v Západných Tatrách a vo Veľkej Fatre a jeden človek zahynul v Slovenskom raji,“ vymenúva riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

Viac úrazov na horách aj na svahoch
Operačné stredisko tiesňového volania HZS prijalo počas sezóny 727 žiadostí o pomoc, čo je o 13 percent viac ako v predchádzajúcu sezónu. Najviac tiesňových volaní bolo zaznamenaných vo februári. Celkovo záchranári HZS zasahovali v jednotlivých oblastných strediskách pri 1851 úrazoch, čo je medziročne o takmer 8 percent viac. „Stúpol aj počet lyžiarskych úrazov na slovenských horách o takmer 6 percent na 1530. Záchranári HZS zasahovali v horolezeckom teréne v 24 prípadoch a v 6-tich prípadoch pri lavínových nehodách. Počet ťažkých úrazov poklesol, naopak narástol počet ľahkých a stredných úrazov, a to o takmer 15 %,“ bilancuje J. Janiga.

Vývoj úrazovosti (2007 – 2016), Zdroj HZS:

Vývoj úrazovosti (2007 – 2016), Zdroj HZS:
Najviac úrazov na rakúskych a talianskych svahoch
Najväčšia poisťovňa na trhu, Allianz – Slovenská poisťovňa, počas uplynulej zimnej sezóny zaznamenala  spolu 1250  poistných udalostí spojených so zimnými športmi na horách. Najviac úrazov bolo zaznamenaných na svahoch v Rakúsku a v Taliansku, čo sú zároveň najčastejšie vyhľadávané lyžiarske destinácie Slovákov. Početné úrazy lyžiarov klienti hlásili aj zo švajčiarskych a tiež slovenských svahov. „Najčastejšie išlo o  zlomeniny končatín, narazené rebrá, zranenia kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, rezné rany a odreniny. Zaznamenali sme aj závažnejšie poranenia hlavy a chrbtice. Medzi najzávažnejšie nehody na svahu patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia aj  veľmi vážnymi následkami. Z ochorení sú najčastejšie bežné zimné problémy ako prechladnutia, angína, chrípka a podobne,“ bilancuje uplynulú zimnú sezónu vedúca oddelenia rozvoja obchodu v Allianz – SP Katarína Janáková.

Do hôr a na svah s poistením
Či už dovolenkujete na lyžiarskom svahu alebo na turistike v horách, nepodceňujte poistenie. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe si každá osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním. Výnimka platí len pre neplnoleté osoby. Dovolenkári si môžu dojednať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, ktoré je aktuálne počas zimných  dovoleniek, ale aj pri letnej turistike. Toto poistenie hradí náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom, ktoré sú v zmysle zákona povinní horskej službe uhradiť. „Poistenie do hôr môžu klienti uzavrieť krátkodobo alebo na celý rok s možnosťou pripoistenia rizikových športov a povolaní. Poistenie do slovenských hôr môže byť tiež skombinované so štandardným balíčkom cestovného poistenia, ktorý obsahuje poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu. V zahraničí je ošetrenie na svahu či odvoz zraneného do zdravotníckeho zariadenia, a to aj vrtuľníkom, hradené z poistenia liečebných nákladov. Aj v tomto prípade je však vhodné k cestovnému poisteniu pridať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, a to hlavne ak klienti plánujú pohyb v teréne, kde by sa mohli dostať do situácie, kedy by bolo potrebné pátranie či vyslobodzovanie,“ radí K. Janáková.

Náklady na niekoľkodňovú pátraciu akciu v prípade zablúdenia sa môžu vyšplhať až na  tisícky eur. Slováci si uvedomujú dôležitosť poistenia záchrany v horách a zväčša to nenechávajú na náhodu. „Z roka na rok zaznamenávame rastúci trend poistenia nákladov na záchrannú činnosť. V roku 2015 sme zaznamenali 12-percentný medziročný nárast tohto poistenia. Viacerým z našich klientov sa poistenie záchrannej či pátracej akcie vyplatilo, pretože potrebovali pomoc Horskej záchrannej služby. Jeden z našich klientov neodhadol dĺžku turistickej trasy a tma ho zastihla počas zostupu zo Slavkovského štítu, ďalší klient zas počas turistiky zablúdil v lese. Viacero úrazov sa stalo na bežných turistických chodníkoch. Minulé leto sme žiaľ riešili aj smrteľný pád počas turistiky v horách,“  konštatuje K. Janáková. Podľa údajov HZS bolo z celkového počtu zásahov v minulom roku poistených  približne 74 percent turistov. Najviac zachraňovaní sú na slovenských horách práve Slováci (51%), potom Poliaci (17,4%) a Česi (6,8%).

Roztrhnuté väzivo za 12 tisíc eur
Sumy za liečenie následkov úrazov na horách a v zahraničí sú rôzne. Záleží na postupoch liečby, dĺžke pobytu v nemocnici, nevyhnutnosti chirurgického zákroku či repatriácie.Najvyššia škoda na lyžiarskom svahu dosiahla 12 000 eur. Išlo o poranenie kolena a pretrhnuté väzivo v Rakúsku s ošetrením, hospitalizáciou a následným prevozom klienta na Slovensko. Ďalší klient spadol na lyžovačke v Taliansku. Pri páde sa mu odopla lyža, ktorá mu rozrezala stehno a poškodila šľachy stehenného svalu. Klient urgentne potreboval operáciu. Výška plnenia v tomto prípade dosiahla 4100 eur,“ konštatuje K. Janáková.

Zimná sezóna priniesla rekordný počet smrteľných úrazov