Zelená sila zeleniny! V čom to väzí?

Zelená zelenina je zdravá, o tom niet pochýb. A prečo by sme ju mali pravidelne konzumovať? Okrem toho, že chráni telo pred patogénnymi baktériami, zelená a konkrétne listová zelenina má rozhodujúci vplyv na rast imunitných buniek.

Ak chcete byť zdravé, jedzte veľa zelenej zeleniny. Za zelenú farbu je zodpovedný chlorofyl. Ten pomáha krvinkám roznášať kyslík do celého tela. Vďaka austrálskym vedcom bude možné vyvinúť lieky, ktoré zvyšujú hladinu imunitných buniek a tým aj odolnosť organizmu proti infekcii.

Čo obsahuje?
Ak sa cítite unavené, nekoncentrované a ak vám často búši srdce, potom ste na správnej ceste, ako to zlepšiť. Ak máte problémy s kosťami, najlepšia je tmavá zelená zelenina. Obsahuje totiž niekoľko vitamínov a minerálov, ako je vápnik, vitamín C, K, draslík, horčík a iné. Tieto dôležité vitamíny obsahuje špenát, brokolica, kapusta a iné.

Zelenina predstavuje výborný zdroj zásaditých solí a tie zabraňujú premnoženiu mikroorganizmov, pomáhajú neutralizovať kyseliny v krvi a tkanivách.

Keďže je zelenina bohatá na vlákniny, je účinná aj na potlačenie rakoviny a ďalších závažných ochorení.

Konzumujte ju aj surovú
Čím viac surovej zeleniny bude na vašom tanieri, tým lepšie pre vás. Skonzumujte ju v surovom stave aspoň 40% a postupne nezvyšujte percentá až na 80%. Surová zelenina má totiž výrazný vplyv na energiu. Jej konzumovanie nemá žiadne obmedzenie, jedzte ju aj každý deň. Veľmi dôležité je, aby bola zelenina čerstvá a pokiaľ sa dá, aj organicky pestovaná.

Listová zelenina a jej výhody
Keďže je listová zelenina jedinou potravinovou skupinou, ktorá pomáha tráviť ostatné jedlá tým, že sa stimuluje sekrécie tráviacich enzýmov, môže byť kombinovaná s akoukoľvek zeleninou. Listová zelenina je skutočne blahodarná, dodáva telu vitalitu a osvieženie. Doprajte si zelené listy hlávkového šalátu, špenátu a pocítite čaro vo vašom tele. Okrem toho, že sa vám zníži škodlivý cholesterol v krvi, zlepší sa aj vaša nervová sústava, zlepší celkové sústredenie a zbavíte sa stresu. Tých výhod je samozrejme viac, stačí, ak ju budete pravidelne konzumovať a účinky zeleniny pocítite samy.

Zdroj: http://zasaditastrava.webnode.sk/zelenina/, http://www.webnode.sk, http://zasaditastrava.webnode.sk/zelenina/

Foto: http://cdn.vogue.com.au/media/articles/6/7/0/6761-1_n.jpg?143101, http://www.goodhousekeeping.co.za/wp-content/uploads/2012/05/broccoli1.jpg