Zdravé zuby – krásny úsmev

Hovorí sa, že úsmev je najkrajší doplnok na ženskej tvári. Celé sa rozžiarime, hladina endorfínov stúpne. Lepšia nálada akoby v okamihu ovládla celú našu bytosť.

 

K dokonalému úsmevu patria zdravé a žiarivé zuby. K základnej starostlivosti o ne zas precízna zubná hygiena. Pri rannom a večernom čistení však nesmieme zabudnúť ani na ďalšie kroky, ktoré sú pre zdravie ústnej dutiny dôležité. A hoci to na začiatku vyzerá ako hotová alchýmia, žiarivý úsmev z reklamy na zubnú pastu nás vždy presvedčí.

Ak by sme vás pristavili a spýtali sa, ktoré čistenie zubov je podľa vás dôležitejšie, ktorú z možností by ste zvolili? To ranné či večerné pred spaním? Odpoveď vás možno prekvapí – podstatnejšie je večerné. Dôvod je jednoduchý. Počas dňa jeme a pijeme, rozprávame, v ústach nám teda pomyselne vzniká najväčší neporiadok.

Čistenie zubov by nemalo trvať viac ako tri minúty. Ak si k tomu my ženy prirátame starostlivosť o pleť, je to tak akurát. Nezáleží ani tak na čase ako na tom, aké pomôcky používame a ako kvalitne sa o zuby staráme.

Najdôležitejší nástroj je zubná kefka. Nemali by sme sa nechať zlákať reklamami, každá totiž tvrdí niečo iné. Ideálna kefka má krátke štetiny z umelého vlákna. Sú mierne tvrdé až mäkké, iná tvrdosť by mohla spôsobiť bolestivé podráždenie ďasien a opotrebovanie skloviny. Starostlivosť si vyžadujú nielen zuby, ale aj kefka. Po dvoch mesiacoch, po prekonaní ochorenia či vyliečení herpesu musí putovať do koša. Robíte to tak?

Silné duo s kefkou tvorí zubná pasta. Existuje nieľko druhov, rôzne príchute. Dobrá pasta v prvom rade obsahuje amínfluorid, ktorého hlavnou úlohou je remineralizovať oslabenú zubnú sklovinu. Zubná niť je zase doplnok k čisteniu zubov kefkou, pretože tá nikdy nespraví svoju prácu na sto percent. Niť dosiahne tam, kam kefka nie.

Po dôkladnom vyčistení zubov nasleduje ústna voda ako doplnkový prvok správnej starostlivosti o chrup. Používanie ústnej vody nikdy plnohodnotne nenahradí čistenie zubov, je však správny krok pri predchádzaní bolestivým problémom. Máte svojho favorita? Používate ústne vody, ktoré štípu, pretože „tak by to malo byť“? Už dávno neplatí, že čím viac alkoholu, tým lepšie. Štípanie po vypláchnutí neznamená, že voda účinkovala správne. Podobne by sme mohli vyvrátiť mýtus, že zbaví zápachu z úst. Tento problém vyrieši ďalšia pomôcka, na ktorú by sme nemali zabúdať. Škrabka na jazyk. Hoci to znie veľmi nepríjemne, podstatnú úlohu v zápachu z úst zohráva povlak na jazyku. Odstránite ho umelohmotnou škrabouk, ktorú dostanete v každej lekárni.

Starostlivosť o zuby by sme nemali podceňovať. Naozaj stačí málo na to, aby sme svoj dokonalý outfit a zladené doplnky doplnili tým, čo na nás muži najviac obdivujú – dokonalým a žiarivým, radostným a rafinovane dievčenským úsmevom.

Zdroj: K.L.