Zdravé opaľovanie

Čo môže byť v lete krajšie ako „čokoládovo“ opálená pokožka? Môžeme ju dosiahnuť zdravým opaľovaním bez rizika negatívnych dôsledkov?

Hrejivé slnečné lúče vnímame ako zdroj svetla a tepla. No čoraz častejšie si už uvedomujeme i to, že slnečné lúče môžu mať aj negatívny dopad na náš organizmus. „Nevýhodou slnenia je, že dlhodobé škody sa na našej koži často prejavia až o veľa rokov neskôr. Koža si pamätá, aj keď my sme už dávno zabudli. Dnes vieme, že príliš veľa slnka spôsobuje predčasné starnutie našej kože, tzv. fotoageing, s tvorbou vrások, pigmentových škvŕn, či rozšírených cievok. Nebezpečnejšími dôsledkami je fotokarcinogenéza, čiže vznik kožných nádorov. K bezprostredným prejavom po slnení, ktoré nám vedia znepríjemniť dovolenkové chvíle, patrí spálenie sa, úpal a alergické reakcie,“ hovorí PaedDr.Sylvia Galvánková,PR manager Pierre Fabre o problematike slnenia.

Medzi pozitívne účinky slnečného žiarenia patrí syntéza provitamínu D3 v koži a pocit pohody a relaxácie pri pobyte na slnku. Prevažujú však negatívne účinky, ktoré vedú k fotoimunosupresii s následným rozvojom kožných nádorov a tiež k významnému predčasnému starnutiu kože. Preto je nutné kožu pred slnečným žiarením bezpečne chrániť.

Fotoprotekcia kože pred účinkami UV žiarenia

Vlastné prirodzené mechanizmy ochrany kože pred UV žiarením sú limitované a zahŕňajú zhrubnutie rohovej vrstvy (tzv. svetelný mozoľ), melanínovú pigmentáciu v závislosti od kožného fototypu. Okrem vlastnej fyziologickej ochrany kože pred účinkami UV žiarenia využívame sekundárnu fotoprotekciu. Ultrafialové žiarenie spôsobuje v koži najmä negatívne zmeny a z tohto dôvodu vznikla potreba účinnej solárnej ochrany. Vlastné prirodzené mechanizmy ochrany kože pred UV žiarením sú limitované, preto je teda nutné kožu sekundárne chrániť metódami behaviorálnej fotoprotekcie (fotoprotekcia správaním): obmedziť pobyt na slnku medzi 11. – 14. hodinou (obdobie, keď slnko vyžiari 50 % dennej dávky UV žiarenia), aktívne vyhľadať tieň, dodržiavať zákon K-N-K na slnku (košeľa, nohavice a klobúk najlepšie z materiálov, ktoré majú v štruktúre už zapracované fotoprotekčné substancie s deklarovaným ultrafi alovým ochranným faktorom textílií, tzv. UPF), chrániť oči slnečnými okuliarmi s ochrannými fi ltrami proti UVR a na kožu aktívne aplikovať fotoprotekčné prípravky (sunscreeny) v dávke 2 mg/cm2.

Bez sunscreenov si neporadíme

Sunscreeny sú substancie, ktoré chránia štruktúru a funkciu kože pred UV žiarením.

Fotoprotekčné prípravky obsahujú dva základné typy substancií. Ide  o chemické a fyzikálne filtračné systémy. Chemické filtre sú zmesi chemických látok, ktoré účinkujú na podklade absorpcie UV žiarenia (napr. Uvasorb HEB, Tinosorb M, Tinosorb S, Parsol 1789, Mexoryl SX, Mexoryl XL, Neoheliopan AP). Absorbované UV žiarenie je potom vyžiarené vo forme tepla. Fyzikálne filtre sú minerálne častice, ktoré UV žiarenie odrážajú a rozptyľujú. Hlavnými používanými substanciami sú oxidy titánu, zinku, železa a zirkónu. Každý z fotoprotekčných prípravkov obsahuje viac účinných látok chemickej alebo fyzikálnej povahy, ktoré potom ako celok filtrujú celé spektrum UV žiarenia. Do receptúr sunscreenov sa tiež dodávajú substancie, ktoré dokážu na/v koži vychytávať vznikajúce voľné radikály kyslíka a dusíka. Veľmi dôležitým faktorom je vodeodolnosť. To znamená zachovanie účinnosti sunscreenu v podmienkach opakovaného potenia či pobytu vo vode. Pre tieto prípady sú určené vodeodolné fotoprotekčné prípravky, ktorých účinnosť je zaručená v podmienkach 2x20minútového kúpeľa.

Správne dávkovanie a používanie sunscreenov

Na dosiahnutie deklarovaného stupňa ochrany sunscreenu (SPF, UVA index) je nutné aplikovať sunscreeny na kožu v dávke 2 mg/cm2. Pokiaľ je na koži nanesené menšie množstvo sunscreenu (poddávkovanie sunscreenu), klesá hodnota deklarovaného SPF prípravku na jeho 1/3 pôvodnej hodnoty (napr. pri SPF 30 na SPF 10). Opakované aplikácie sunscreenu nezvyšujú hodnotu SPF ale udržiavajú túto deklarovanú hodnotu ochrany kože pred účinkami slnečného žiarenia.  Aplikovať sunscreeny je nutné 30 minút pred vlastným opaľovaním (väzba sunscreenu na bielkoviny rohovej vrstvy), minimálne 2x v celotelovej dávke 2 mg/cm2. Je vhodné zopakovať aplikáciu sunscreenu po 30 minútach opaľovania a po aktivitách, ktoré odstraňujú sunscreen z kože (oter uterákom, potenie, plávanie). Nevyhnutná je rovnako ochrana očí a dodržiavanie postupu K-N-K na slnku. Osoby so svetlou kožou (svetlým dôraz na tmavšiu, opálenú kožu, by mal používať samoopaľovacie prípravky, ktoré sú vhodnou a jedinou alternatívou solárnej pigmentácie. Deti do 2 rokov by nemali byť aktívne vystavené opaľovaniu a rodičia detí by mali byť poučení o aktívnej fotoprotekcii už v rannom veku detí, pretože 50 % celoživotnej dávky UVR získame v detstve. Pre deti by sme mali voliť predovšetkým fyzikálne (minerálne) filtračné systémy. Po opálení je vhodné na kožu aplikovať prípravky, ktoré kožu hydratujú, upokojujú, obnovujú porušenú kožnú bariéru a reparujú ďalšie poškodenie, ktoré vzniklo v koži opaľovaním.