Zaplavené leto – miliónové škody

108  Tohtoročné leto nám prinieslo viac dažďových kvapiek ako slnečných lúčov. Silné búrky boli na severnom Slovensku v druhej polovici mája a celý žilinský kraj vrátane Vrátnej doliny ostal pod vodou na konci júla. Prvé augustové dni víchrica spôsobila stotisícové škody najmä v Bratislave a južné Slovensko postihli zrážky v polovici augusta. Tieto prírodné živly spôsobili obrovské škody na majetku.

Škoda 8 600 000 eur

Vyčíňanie počasia sa začalo už na jar. V stredu 14. mája Allianz – Slovenská poisťovňa evidovala stovku hlásení o škodách na majetku a v nasledujúcich dňoch ich počet narástol až na tisíc. Najviac poistných udalostí sa stalo v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš a Sabinov. Následkom víchrice a silného dažďa klienti hlásili strhnuté strechy, komíny a odkvapové žľaby. Pováľané stromy zatarasili cesty a odtrhli dvere na osobných autách. Najviac škôd bolo vo štvrtok 15. mája a počas nasledujúcej noci. Výška škôd za päť dní bola viac ako 650-tisíc eur.

 

Hlásenie poistnej udalosti

15. 5. 2014, 17.30, Mária, Stará Ľubovňa

Cez obed som bola sama doma a počula som silný rachot na povale. Vietor zvalil komín, ktorý urobil dieru do strešnej krytiny a prepadol sa na povalu.

 

Na konci júla zasiahol prírodný živel takisto najmä severné Slovensko. Najkalamitnejšia situácia nastala v pondelok 21. júla. V žilinskom kraji boli príčinami vzniku škôd silný dážď, víchrica, záplavy a pády predmetov. Okrem katastrofy vo Vrátnej doline búrka napáchala škody aj vo Zvolene, v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku a Spišskej Novej Vsi. Zatopené ostali chaty, rodinné domy, pivnice domov, záhrady a dvory. Bahno a skaly zničili aj desiatky vozidiel. Z vozidiel vo Vrátnej doline ostali len vraky, niekoľko z nich malo v Allianz – Slovenskej poisťovni dojednané havarijné poistenie, ktoré kryje aj riziko povodne a záplavy. Všetkým majiteľom týchto vozidiel Allianz – SP k dnešnému dňu už vyplatila poistné plnenie.

Búrka zničila aj zrekonštruovanú kabínkovú lanovku Vrátna – Chleb, ktorá je v doline jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. Za 24 hodín v tejto obľúbenej lokalite vznikla škoda viac ako milión eur.

 

Hlásenie poistnej udalosti

23. 7. 2014, 10.25, Jozef, Zvolenská Slatina

V pondelok ráno nám silný dážď a spodná voda zaplavili pivnicu a blesk poškodil elektrické vedenie v celom dome.

 

Silná búrka sa Slovenskom prehnala aj v prvý augustový týždeň. Na mnohých miestach kanalizácia nápor vody nezvládla a cesty boli pod vodou. V okresoch Bratislava, Pezinok, Trnava a Piešťany búrku sprevádzalo aj krupobitie. Ľadovec spôsobil škody na autách, vo viniciach zničil úrodu. Za prvých päť dní sa výška škôd vyšplhala na 500-tisíc eur.

 

Hlásenie poistenej udalosti

3. 8. 2014, 15.30, Pavol, Modra

Víchrica vytrhla stovky koreňov viniča. Veľká časť mojej tohtoročnej úrody je zničená.

 

Najväčšie škody na majetku spôsobili počas uplynulých piatich mesiacov tieto živelné udalosti: blesk, krupobitie, pád predmetov, povodeň, záplava a víchrica.„Klienti nám za uplynulé leto nahlásili 9 600 poistných udalostí spôsobených prírodnými živlami. Je to dokonca nárast o 35 percent oproti minulému roku, ktorý bol následkom povodní tiež mimoriadne škodový,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP. „Spolu bola výška škôd viac ako 8 600 000 eur, najviac škodových udalostí sme mali hlásených v okresoch Žilina, Sabinov, Stará Ľubovňa, Košice a Bratislava,“ dodáva Jozef Hrdý.

Dažde pokračovali aj v posledných letných dňoch. Na viacerých miestach západného Slovenska spadlo 50 až 100 mm zrážok, v Myjave až okolo 120 mm. Na viacerých meteorologických staniciach boli prekonané maximálne historické septembrové úhrny zrážok za 24 hodín. Za tri dni spadlo takmer 200 mm zrážok. Je to dvaapolkrát viac ako priemerne za celý mesiac september.

 

Daždivý celý rok?

V posledných mesiacoch sme si užili naozaj málo slnečných dní. Oproti minulému letu, ktoré bolo horúce, bol tento rok dáždnik naším každodenným príslušenstvom. Čakajú nás búrky aj do konca roka?

Búrka je jav, ktorý sa môže vyskytnúť počas celého roka, ale jej pravdepodobnosť je vyššia v letnom polroku. „V súvislosti s výskytom búrok na našom území môžeme povedať, že vzhľadom na prebiehajúcu klimatickú zmenu bude v dôsledku otepľovania atmosféry pribúdať vlhkosť v atmosfére a tá sa prejaví intenzívnejšími búrkovými javmi a zrážkami s nimi súvisiacimi,“ hovorí meteorologička Miriam Jarošová. Silné zrážky spôsobovali problémy na mnohých miestach krajiny aj v polovici septembra. „Výrazné zrážkové úhrny na veľkú plochu Slovenska prináša aj veľkopriestorový tlakový útvar, tlaková níž, ktorej stred sa nachádza južne od Slovenska,“ dodáva Miriam Jarošová.