Záplava kvetín bez námahy

Muškáty sú dlhodobo najobľúbenejšou kvitnúcou rastlinou záhonov či balkónov. A je na to aj dobrý dôvod. Prichádzajú totiž v mnohých farbách a tvaroch, rastú rýchlo, kvitnú bohato a nepretržite od jari do jesene, sú odolné a popritom všetkom aj nenáročné na starostlivosť. Na to, aby vaše muškáty prekvitali, nemusíte byť expertom. Táto rastlina navyše dáva nováčikom v záhrade pocit úspechu, stačí sa riadiť niekoľkými tipmi. Odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe (PfE) presne vedia, čo je dôležité pri ich výsadbe aj pri starostlivosti o ne.

 

Kedy je najlepší čas sadiť muškáty?

Hneď ako prídu prvé teplé jarné dni, možno cítite nutkanie začať s ich výsadbou na balkónoch a terasách. Avšak pozor, muškáty nemajú radi chlad, tak sa netreba príliš ponáhľať. Mali by sa vysádzať až vtedy, keď už v noci nemrzne a denné teploty sa pohybujú nad 10 °C. Ak ale čakanie nie je úplne pre vás, ochráňte ich v prípade potreby pred mrazmi. Napríklad, keď je vonkajšia teplota nízka, bude sa vašim rastlinám lepšie dariť na okennom parapete, poličke pri stene domu alebo pod strieškou, než v prievane na zábradlí balkóna alebo v kvetináči položenom na studenej zemi. Na noc môžete muškáty pred mrazom ochrániť záhradnou alebo bublinkovou fóliou, ale aj posteľnou plachtou. Ak však očakávate veľké ochladenie, mali by ste rastliny dočasne umiestniť do chráneného interiéru. Zimná záhrada, uzavretý altánok alebo garáž môžu byť vhodnými núdzovými prístreškami – ideálne s prirodzeným denným svetlom.

 

 

Čo by ste mali zvážiť pri výsadbe muškátov?

Či už sa bavíme o truhlíku, kvetináči, črepníku, závesnom kvetináči alebo záhone, muškáty sa v zásade cítia všade ako doma. Samozrejme za predpokladu, že majú dostatok miesta. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť aspoň 20 cm a výška kvetináča by nemala byť menšia ako 18 cm. Pri sadení používajte kvalitný predhnojený kompost, nezabúdajte na drenážnu vrstvu a dbajte na to, aby prebytočná voda mala kam odtekať.

 

Aké miesto je pre muškáty ideálne?

Muškáty citlivo reagujú na svetlo. Čím viac slnečného svetla im doprajete, tým bohatšie kvitnú. Aby ste sa mohli v krátkom čase tešiť z bohatého zakvitnutia, kúpte si rastliny dobrého rastu s množstvom púčikov a hustými listami na stonkách. Muškátom sa darí najlepšie na slnečnom mieste. Poradia si však aj v polotieni. Muškáty veľmi neobľubujú priamy dážď. Strechu nad hlavou počas daždivých dní ocenia najmä odrody s veľkými alebo dvojitými kvetmi.

 

Ako správne zalievať muškáty?

Muškáty si dokážu v listoch a stonkách udržať veľa vlahy, takže pár dní bez vody dokážu zvládnuť bez väčších problémov. Avšak na to, aby bohato kvitli, je nutné  pravidelne ich polievať. Vo veľmi horúcich letných dňoch sa odporúča zalievať ich ráno aj večer. Zásobníky vody a automatické zavlažovacie systémy môžu výrazne znížiť frekvenciu potrebného polievania.
Tip: Na polievanie je ideálna dažďová alebo odstáta voda.

Najmä pri husto olistených rastlinách sa vlhkosť nemusí dostať do pôdy ani keď prší. Ak chcete zistiť, či vaše rastliny potrebujú vodu, prstom skontrolujte vlhkosť pôdy. Ak je pôda teplá a suchá, je potrebné rastlinu poliať. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa takým kvetináčom, v ktorých sa môže voda hromadiť, pretože muškáty nemajú radi, keď stoja vo vode, k čomu by mohlo dôjsť, ak napríklad nepretržite prší.

 

Ako správne hnojiť muškáty?

Muškáty potrebujú veľa živín. Na začiatku ich získavajú z predhnojeného substrátu. Po asi štyroch až šiestich týždňoch od výsadby je čas ich začať prihnojovať. Pre optimálnu výživu jednoducho pridajte do vody raz týždenne tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny. Prípadne môžete použiť tyčinkové hnojivo. Takéto hnojivo uvoľňuje živiny približne dva až tri mesiace.

Ak sa pri výsadbe použilo hnojivo s pomalým uvoľňovaním, pred aplikáciou ďalšieho hnojiva môžete nechať uplynúť aj viac času. Koľko to skutočne bude závisí okrem iného aj od druhu použitého hnojiva a teploty a vlhkosti pôdy. Koncom leta už muškáty obvykle nepotrebujú ďalšie živiny, aj keď v tom čase na ne ešte môže pôsobiť hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Nedostatok živín spoznáte podľa toho, keď vám muškáty prestanú správne kvitnúť alebo im zožltnú listy, hoci je všetko ostatné v poriadku.

 

Odstráňte zvädnuté kvety

Pravidelné odstraňovanie zvädnutých kvetov a listov, ako aj odumretých stoniek udržuje muškáty zdravé a stimuluje tvorbu kvetov. Samočistiace odrody, ktoré sa vyskytujú najmä medzi druhmi ťahavých muškátov, samé zhadzujú odkvitnuté kvety a zvyčajne hneď aj tvoria nové. Zvädnuté listy je však stále potrebné odstrániť ručne.

 

Zazimovanie muškátov

Muškáty patria medzi trvalky. Ak teda máte dostatok miesta a chystáte sa muškáty zazimovať, treba tak urobiť pred prvými nočnými mrazmi. Taktiež ich treba zostrihať asi na 15 cm a premiestniť ich na svetlé, ale chladné miesto. Počas zimy muškáty nepotrebujú žiadne hnojivo ani takmer žiadnu vodu. Čas muškátov opäť prichádza na jar, kedy ich treba presadiť do čerstvého kompostu a umiestniť na teplejšie miesto. Pri troche šťastia opäť ožijú.

Zdroj: Pelargonium for Europe