Záhadná guvernantka, päť sirôt a strýko, ktorému zmenia život. Nová historická romanca

Guvernantka z Penwythe Hallu je 1.diel trilógie Romány z Cornwallu od Sarah E. Laddovej. Tá si získala priazeň slovenských čitateľov regentskými sériami Tajomstvá vresovísk a Poklady Surrey. Tentoraz nás zavedie na krásne, no drsné pobrežie Cornwallu, kde sa odohráva pútavý príbeh plný utrpenia a zrady, ale aj dôvery a lásky.

 

Cornwall, Anglicko 1811
Delii Greythornovej osud uštedril nejednu ranu. Po manželovej násilnej smrti utečie z Cornwallu a prijme miesto guvernantky v nádeji, že začne nový život. Päť detí, ktoré vzdeláva, však po čase osirie. A keďže Delia dala ich otcovi pred jeho smrťou sľub, že ich neopustí, musí sa spolu s nimi presťahovať k ich strýkovi a poručníkovi. Ten žije práve v Cornwalle, na ktorý sa Delia zúfalo pokúša zabudnúť.

Jac Twethewey nevie, čo skôr – stoj čo stoj chce obnoviť zanedbané jabloňové sady na svojom panstve a prinavrátiť Penwythe Hallu zašlú slávu. O svojom staršom bratovi nepočul celé roky, a tak keď sa uňho znenazdajky zjavia jeho ratolesti s ich guvernantkou, bojuje nielen so žiaľom nad stratou brata, ale aj s bremenom novej zodpovednosti. Ba čo viac, guvernantka je veľmi uzavretá a Jac má pocit, že niečo tají, niečo temné, nedobré…

Nevyspytateľná hra osudu prevráti Delii i Jacovi život naruby, nadobro zmení ich postoje a názory. Kto bude napokon komu oporou a ako sa vyvinie vzťah strýka k synovcom a neteriam a k ich záhadnej guvernantke?

Deliu si zamilujete. Jej minulosť je bolestivá a temná, budúcnosť zasa neistá. Bojí sa, čo s ňou bude, no nehodlá sa vzdať. Miestami ju síce paralyzujú obavy, už to vyzerá, že nad ňou zvíťazia, ale všetko to prekoná a začína nový život. Je inšpirujúce sledovať, ako sa vyrovnáva so strachom a ťažkou situáciou. Ako v sebe nachádza odhodlanie a silu bojovať.

Sarah E.Ladd už predošlými šiestimi knihami dokázala, že píše nádherné historické romance, ktoré oceňujú nielen čitateľky, ale aj médiá, či kritici. Vie perfektne vykresliť regentské obdobie, akoby ste v ňom žili. Krásne opisy prostredia, plastické postavy, romantika, ale aj temné tajomstvá a dobrodružné scény robia z jej knihy skvelé čítanie. K tomu pridajte intrigy, zradu, dojímavé momenty, ale hlavne veľa lásky. Viaceré svetové autorky romancí sa zhodli, že je to úžasný začiatok novej série, ktorý ich doslova prilepil k stránkach a nevedeli sa od Guvernantky z Penwythe Hallu odtrhnúť.

Milan Buno, knižný publicista