Zachráni napokon svoje unesené dieťa?!

„Moje malé dievčatko uniesli preto, lebo malo nasledujúci deň začať chodiť do európskej a nie islamskej školy,“rozpráva Louise Monaghanová. V septembri 2011 sa jej doslova rozpoltil svet. Jej exmanžel Mostafa Assad počas jednej zo svojich bežných návštev nemilosrdne uniesol vlastné dieťa, 6-ročnú May.

Hoci nemal žiadnu nádej, prepašoval ju z Cypru do Turecka a odtiaľ do svojej vlasti, do Sýrie. To všetko sa mu podarilo napriek tomu, že nemal pre dieťa platný pas a že bola na stop zozname, ktorý zabraňoval ktorémukoľvek z rodičov odviezť ju z krajiny bez písomného súhlasu druhého rodiča…

Takto sa začína bolestný, no zároveň nádherne ľudský a odvážny príbeh matky, ktorá riskovala svoj život, aby zachránila svoju unesenú dcéru z vojnou zničenej Sýrie. Skutočný príbeh Ukradnutá.

„Ach, božemôj, Mostafa, celý deň ti vyzváňam!“ vykríkla som. „Kde ste?“

„Som v Sýrii,“ odvetil pokojne. Neviem, čo mi to napadlo, ale pokúsila som sa zostať čo najpokojnejšia, ako sa len v danej chvíli dalo, a spýtala som sa ho, prečo je v Sýrii. Odpovedal: „Som v Sýrii a vzal som sem aj May.“

Louise bez mihnutia oka prekročila prísne strážené hranice uprostred jednej z najhorších občianskych vojen v histórii Sýrie, aby zachránila svoju šesťročnú dcéru. Odvážne sa vydala na nebezpečnú cestu do moslimskej krajiny, ocitla sa aj s dcérkou v zajatí u svojho exmanžela. Denne dostávali trochu jedla a špinavú vodu a pomaly strácali nádej na vyslobodenie.
Len čo sa im naskytla prvá príležitosť, napriek tomu, že Louise bola príšerne dobitá svojím exmanželom a chorá zo špinavej vody, nazbierala posledné zvyšky síl a utiekli.

Unikali cez oblasť bombových útokov a streľby, putovali cez prísne strážené pohorie počas nocí, museli sa spoľahnúť na pašerákov. Napriek veľkému utrpeniu sa im podarilo prežiť. Kniha je skutočnou výpoveďou o tom, čím všetkým museli prejsť, aby si zachránili holé životy.

„Neuveriteľná cesta do pekla sýrskej vojnovej zóny.“
Sunday World

„Číta sa ako triler… mimoriadny príbeh.“
Irish Sunday Independent