Záchrana pre budúce mamičky: Čo si pobaliť do pôrodnice?

Nastal čas na balenie do pôrodnice a vy si začínate uvedomovať, že tých 9 mesiacov ubehlo rýchlo. Počas tohto obdobia ste sa venovali dôkladnej príprave na príchod vášho bábätka a nakupovali ste potrebné veci od oblečenia cez kočík, až po postieľku. Snažili ste sa zabezpečiť, aby ste vy a vaše dieťa mali čo najväčší komfort v nasledujúcich dňoch. Pravdepodobne ste venovali aj dostatok času baleniu vecí do pôrodnice, ale ak nie, môžeme vám poskytnúť niekoľko rád, ktoré by vám mohli pomôcť pri tejto dôležitej úlohe.

 

Každá pôrodnica je odlišná a budete potrebovať v každej niečo iné. Preto je dôležité si naštudovať, aký komfort vám vaša vybraná pôrodnica ponúka a tomu prispôsobiť aj celkové balenie. Informácie o poskytovaní služieb by mala mať každá pôrodnica napísané na ich webovej stránke.  Skúsme si však zovšeobecniť, čo so sebou budete potrebovať.

Kedy je najvhodnejší čas na balenie?

Odporúčame nenechať si prípravu na poslednú chvíľu. V posledných mesiacoch tehotenstva už budete mať problémy samé so sebou a nie to ešte s balením. Začať skôr a chystať si veci priebežne má pár svojich výhod. Jednou z nich je aj finančná stránka. Ak si prípravy rozložíte na viac mesiacov, rozložia sa aj náklady a dá sa to ľahšie zvládnuť. Odporúčame začať s balením koncom 4. mesiaca a pobalené kufre, odložiť ku vchodovým dverám začiatkom 8. mesiaca, kde budú čakať na cestu do pôrodnice.

 Tip: Pobaľte si zvlášť veci pre vás a do druhého kufra pre vaše bábätko. Budete to mať prehľadnejšie a vyvarujete sa zbytočnému stresu.

Mamičky, toto si nezabudnite pobaliť vy!

Dúfame, že vám tento zoznam uľahčí balenie, a budete si môcť len odškrtávať.

 1. Doklady – Sú najdôležitejšou vecou, ktorú nesmiete doma zabudnúť!

Tip: Dajte si všetky doklady do jedného obalu, do kabelky alebo do najprístupnejšej priehradky vo vašom kufri, pretože ich budete potrebovať už hneď po príchode do pôrodnice.

– občiansky preukaz

– preukaz poistenca

– sobášny list (poprípade, ak ide o dieťa v partnerskom vzťahu, je potrebné priniesť vyhlásenie o otcovstve dieťaťa)

– tehotenská knižka poprípade aj pôrodný plán, ak ste si ho vytvorili

–  zdravotné záznamy

 1. Hygienické potreby – Sú jednou z vecí, ktorých je lepšie zobrať si so sebou viacero, len pre istotu.

–  sprchový gél, šampón a gél na intímne partie

–  telové mlieko, balzam na pery, krém na ruky a krém na bradavky

– uterák na tvár, osuška – odporúčame aj tmavší uterák na intímne partie

– toaletný papier (4 – 5 ks), hygienické vreckovky a vlhčené obrúsky

– zubná kefka a zubná pasta

– popôrodné vložky a jednorazové nohavičky (odporúčame si vždy kúpiť o jedno číslo väčšiu veľkosť)

– jednorazové podložky a vložky do podprsenky

 1. Oblečenie – Lepšie je uprednostniť pohodlné oblečenie, v ktorom sa budete cítiť komfortne. Určite si nezabudnite zobrať papuče, viacero ponožiek a uprednostnite bavlnenú spodnú bielizeň. Podprsenky na dojčenie ako aj nočné košele so zapínaním vpredu vám vedia veľmi uľahčiť dojčenie bábätka.
 2. Iné – Do výbavičky si pribaľte aj odsávačku na mlieko a fén. Určite sa pýtate, prečo práve fén. Odporúčame ho z dôvodu, že vaše popôrodné jazvy si po každom umytí musíte osušiť do sucha. Nezabudnite si zobrať so sebou aj aktivity, ktoré vás zabavia, napríklad noviny, časopisy alebo krížovky. Samozrejmosťou je aj váš telefón a nabíjačka. Pre maškrtné jazýčky odporúčame si so sebou zobrať aj sladkosti alebo slané pochúťky. Nie je na škodu si pre istotu kúpiť aj jedno balenie minerálok.

Tieto veci bude potrebovať vaše bábätko

Vaše bábätko bude na pobalenie menej náročné. Väčšina pôrodníc dáva mamičkám oblečenie pre novorodeniatko, avšak treba si to dopredu zistiť.

 • Oblečenie, ktoré bábätku prinesiete by malo byť bavlnené a prispôsobené ročnému obdobiu
 • Zavinovačka
 • Jednorazové plienky a vlhčené obrúsky sú samozrejmosťou
 • Bavlnené plienky – odporúčame minimálne 2 ks
 • Mastičku k ochrane pokožky zadočka vášho drobca po prebalení
 • Mydlo na kúpanie a olejček po vykúpaní
 • Cumlík

K výberu správnych produktov pre vaše bábätko sa vyjadril aj pediater MUDr. Martin Matejka Pri výbere produktov na starostlivosť o pokožku detí je dôležité voliť také, ktoré sú určené pre jemnú a citlivú detskú pokožku a obsahujú šetrné a prírodné zložky. Pre dennú starostlivosť o pokožku detí odporúčame neparfumované produkty (či už mydlá, čistiace gély, krémy a i.), ktoré neobsahujú alkohol, agresívne a škodlivé chemikálie ako parabény, sulfáty, silikóny a syntetické farbivá. Jednoznačne prospešnejšie je voliť produkty na báze aloe vera, oleju z avokáda, mandľového oleja, bambuckého masla, urey a panthenolu.“

To je pár tipov pre vás, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať s vami do pôrodnice. Užite si tento deň, pretože si ho budete pamätať už navždy. Nezabudnite, že čím dôslednejšie si všetko pripravíte, o to hodnotnejšie si budete môcť užiť tie najkrajšie chvíle vášho života.

Tip: Nezabudnuteľné chvíle s malým pomocníkom!

Po pôrode vás čaká prvé dojčenie, ale aj prvé prebaľovanie novorodeniatka. Myslite na vašu pohodu  aj pohodu vášho bábätka a vyvarujte sa podráždeným bradavkám a zapareným zadočkom. Kozmetický výrobok Bepanthen Baby je mastička, ktorej zloženie pomáha chrániť  pokožku detského zadočka, rešpektuje jej potreby a pritom necháva pokožku dýchať. Jedna z kľúčových zložiek Bepanthen Baby je vysoký obsah provitamín B5 (5%), tiež známeho ako panthenol, pomáha regenerovať, hydratovať a  obnovovať prirodzenú kožnú bariéru podráždenej pokožky. Zároveň udržuje pokožku hebkú a hladkú. Vďaka ďalším zložkám vytvára Bepanthen Baby ochrannú a pritom transparentnú vrstvu, ktorá nebráni pokožke dýchať.  Pomáha tak chrániť citlivú pokožku pred trením a podráždením. Taktiež regeneruje ženské bradavky, podráždené od dojčenia a prináša úľavu. Zloženie Bepanthen Baby bolo vyvinuté tak, aby nebolo potrebné pridávať konzervačné látky a nie je ani parfumovaný. Bepanthen Baby je vhodný na dlhodobé používanie a okrem toho, že ho oceníte pri starostlivosti o vaše bábätko, ho môže používať celá vaša rodina. Viac informácií o kozmetickom výrobku Bepanthen Baby nájdete na stránke www.bepanthen.sk

Zdroj: Alexandra Č.