Za módou netreba cestovať ďaleko

móda na Slovensku

Aj keď sa módne prehliadky mnohým spájajú najmä s Parížom, nemusí to vždy tak byť.  Naše hlavné mesto prekypuje nielen viacerými prestížnymi podujatiami z oblasti módy, ale aj kreatívnymi návrhármi a najmä krásnymi modelkami. Tento druh umenia si môžete v Bratislave vychutnať po celý rok!

Jarná sezóna s Fashion Forward
Medzi ďalšie významné módne podujatia patrí aj Fashion Forward v Starom meste. Prehliadky najnovších kúskov zo sveta módy odštartujú každý rok začiatkom apríla a trvajú až tri dni. Pompézna udalosť sa koná vo veľkolepom stane pri nákupnom centre Eurovea, kde sa stretnú známe osobnosti nielen zo Slovenska. Najnovšie trendy vám predstaví aj vyhľadávaný módny návrhár Fero Mikloško, ktorý svojimi kúskami tradične vyrazí dych. Zo zahraničných značiek sú tu tradične prítomné aj veľké autority ako Valentino, Pietro Filipi, Alizé a mnoho ďaľších. Fashion Forward by ste si nemali nechať ujsť aj pre pikantnú prehliadku spodného prádla.

Módne dni v Bratislave
Konajú sa dvakrát do roka podobne ako týždeň módy v Paríži. Bratislavské módne dni trvajú síce dva dni, avšak počas apríla si môžete vychutnať nielen jarnú ale aj letnú prehliadku najnovších kúskov. Naopak v októbri pre vás módni návrhári pripravia jesennú a tiež zimnú kolekciu. Uniknúť vám teda nemôže ani jeden tohtoročný trend. Na udalosti roka sa každoročne predstavia rovnako ako slovenskí, tak aj zahraniční návrhári. Medzi známymi menami nemôže chýbať Jana Pišteová, Veronika Hložíková, Jana Gavalcová, ale aj svetové ikony ako Timberland a ďalší. Udalosť je dostupná aj širokej verejnosti kúpou veľmi žiadaných lístkov.

Módou na ceste k lepšej budúcnosti
Dôkazom toho, že móda nie je len o kráse je aj prehliadka recyklovanej módy Resonance, ktorá sa koná v rámci projektu Fashion Show. Kreatívny študenti, ale aj známi módni návrhári už po druhý krát predstavili kolekciu recyklovanej módy, ktorá má upozorniť na ekologické zmýšľanie aj vo svete módy. Podobnou myšlienkou sa zaoberá aj ďalšie módne podujatie Fashion Revolution. Hnutie upozorňuje na zlé pracovné podmienky, dodržiavanie ekologických zásad a ochranu životného prostredia. Podujatie sa organizuje vo viac ako 60-tich štátoch, medzi ktoré patria aj módne špičky ako Francúzsko, Anglicko, či USA. Do kampane sa zapojili aj známe osobnosti prostredníctvom fotenia naruby, ktorého cieľom je prejaviť záujem kupujúcich o pôvod výrobku. Fashion Revolution sa na Slovensku organizuje v spolupráci Fashion LIVE! a zapojiť sa doň môžete aj vy prostredníctvom sociálnych sietí.

Štvrtý ročník jesenného Fashion LIVE!
Výnimkou výnimočných módnych podujatí nie je ani Fashion Live!, ktorý sa už po štvrtýkrát uskutoční v priestoroch Starej tržnice od 19. – 21. októbra 2016. Po minuloročnej téme slovenských tradícií bude tento rok dominovať štýl POP. „Sme veľmi radi, že sme tento rok mohli opäť spolupracovať s tým najlepším tímom profesionálov. Aj vďaka tomu vznikol úžasný vizuál, ktorý znázorňuje trochu nekonvenčným spôsobom aktuálnu tému podujatia.“ povedala projektová manažérka podujatia Zora Husarčíková. Trojdňové podujatie dáva príležitosť nielen obľúbeným návrhárom ale aj mladým talentom. Pre nedočkavých nadšencov módy sa 22. júna v priestoroch Berlinky v SNG v Bratislave koná aj Fashion LIVE! Talk, kde budú na diskusiu pozvaní zaujímaví hostia.

Talenty majú príležitosť prejaviť sa
Pre tých ktorí neobľubujú konvencie, či pompézne podujatia je tu májový módny pochod Fashion marš! Tak ako pominulé tri roky aj tento sa v Starom meste Bratislavy zhromaždilo mnoho mladých nádejných umelcov, ktorí prezentujú svoje diela priamo na verejnosti. Prvomájový pochod tak môže byť okrem tradičných prvkov okrášlený aj farebnými a kreatívnymi odevmi rôznych štýlov. Pre umelecky nadaných sa v septembri tohto roku otvára ďalšia jedinečná príležitosť. Parížska vysoká škola módneho biznisu sa rozhodla otvoriť novú školu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Súkromné štúdium v angličtine tak bude poskytovať nielen základné pravidlá odievania ale aj poznatky z marketingu a ekonomiky. MOD´SPE vraj okrem polohy Bratislavy zaujala aj jej atmosféra, ktorá sa môže prezývať malým mestom módy.

Nový rok v znamení plesov
Po vianočných sviatkoch sa spolu s príchodom Nového roka začína aj plesová sezóna. Kráľovnou pompéznych podujatí je na Slovensku nepochybne Ples v opere na ktorom sa každoročne zúčastní najvyberanejšia miestna smotánka. Pozvaní sú herci, speváci, moderátori a iné známe tváre vrátane politikov, či vplyvných podnikateľov. Módni návrhári sú však vždy o krok vpred a ešte v decembri pripravujú módne prehliadky plesových rób, ktoré neskôr prezentujú známe osobnosti. Medzi slovenskú špičku návrhárov nepochybne patria Lukáš Klimlička, Jana Pišteová, Fero Mikloško a ďalší, ktorých diela si môžete vychutnať každoročne.

Pripravila AVE
Zdroj: http://www.fashionlive.sk/sk/fashion-in-motion, fashion revolution,