Kultúra

Výzva mladým: Radi píšete? Zapojte sa do súťaže Esej Jána Johanidesa!

Esej Jána Johanidesa

Čo nám priniesli a vzali sociálne siete? Prečo sa v takom krátkom čase stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov? Ako to ovplyvňuje naše prežívanie reality a vzťahov? Nad týmito otázkami sa budú zamýšľať stredoškoláci na celom Slovensku, ktorí sa rozhodnú zapojiť do 8. ročníka súťaže Literárneho informačného centra Esej Jána Johanidesa. Posielať svoje texty môžu do 15. marca 2018.

Literárne informačné centrum v spolupráci s partnermi dnes vyhlásilo už 8. ročník esejistickej súťaže pre stredoškolákov Esej Jána Johanidesa. Cieľom súťaže je povzbudiť mladých ľudí, aby vyjadrili svoje myšlienky a názory v podobe autorských esejí. Podrobné informácie o súťaži a aktuálnej téme najdete na www.litcentrum.sk.

„Súťaž Esej Jána Johanidesa má ambíciu vytvárať stredoškolákom priestor na rozvoj autorského písania a rozvíjať v nich schopnosť kriticky myslieť a argumentovať. Téma súťaže je každoročne určená troma myšlienkami Jána Johanidesa, z ktorých si každý zúčastnený vyberie jednu podľa vlastného uváženia. Chceme reagovať na naliehavé problémy súčasnosti a preto témy 8. ročníka odzrkadľujú dôležitosť virtuálneho priestoru v životoch mladých ľudí. Je úžasné, že Ján Johanides tieto otázky vizionársky predznamenal vo svojich dielach”, objasňuje Dana Podracká, poetka, esejistka a koordinátorka súťaže.

Súťaž je určená študentom stredných škôl na celom Slovensku. Tí, ktorí sa rozhodnú zapojiť, môžu svoje texty posielať do 15. marca 2018 na adresu: jencova@litcentrum.sk. O víťazovi rozhodne odborná porota. Okrem hlavného víťaza porota ocení ďaľších 10 esejí.

Slávnostné vyhlásenie víťaznej eseje bude 24. apríla 2018 v Šali, keďže tam spisovateľ Ján Johanides žil a pôsobil. Odovzdávanie ceny za najlepšiu esej bude spojené s hodnotením ocenených prác a diskusiou s porotcami. Víťazná esej bude uverejnená a honorovaná v mesačníku Knižná revue, ostatní ocenení dostanú knižné dary.

Esej Jána Johanidesa

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top