Vyžeňte zo sietí hmyz aj prach

Siete proti hmyzu nájdu svoje využitie takmer celoročne, najviac však v letných mesiacoch, kedy najčastejšie vetráme. Sú praktickou ochranou pred dotieravým hmyzom, a dokonca aj peľom. Aby nám správne slúžili po celý rok, je potrebné sa o ne tiež starať a venovať im pravidelnú opateru. Rovnako ako okná, aj siete odporúčame aspoň raz ročne zbaviť usadeného prachu, peľu a nečistôt. S radami od výrobcu tieniacej techniky CLIMAX to pôjde ľahko.

Údržba pevných sietí
Pred očistením výrobok z okna demontujeme. Najskôr pomocou vysávača nastaveného na najmenší výkon sieť nasucho povysávame. Ďalším možným spôsobom, ako znečistenú sieťovinu zbaviť prachu, je otrieť ju mäkkou kefkou, napríklad takou, ktorá sa používa na šaty. Rám so sieťou potom premiestnime do vane alebo von na záhradu.

Pomocou sprchy, parného čističa alebo záhradnej hadice rám a sieť osprchujeme.
Na čistenie rámu použijeme mäkkú textilnú tkaninu alebo hubku. Sieťovinu môžeme jemne vykefovať. Na umytie nám postačí mydlový roztok bez chemických prísad a teplá voda do 40 stupňov. Úplne sa vyhneme chemickým prostriedkom, ako sú riedidlá, rozpúšťadlá či iné abrazívne prostriedky v podobe čistiacich pieskov a pást. Určite neodporúčame použiť ostré ani drsné nástroje, ktoré by mohli zničiť nielen rám, ale tiež sieťovinu. Pri čistení dbáme na opatrné zaobchádzanie, aby nedošlo k pretlačeniu, vytrhnutiu sieťoviny z drážky rámu alebo pretrhnutiu či inému poškodeniu,“ radí Filip Šimara, obchodný riaditeľ spoločnosti CLIMAX. Nakoniec všetko zľahka osprchujeme a celý postup opakujeme aj z druhej strany. Vyčistenú sieť necháme na vzduchu doschnúť.

Čistenie plisé sietí
Posuvné, rolovacie a plisé siete pri čistení nedemontujeme. S vysávačom nastaveným na najmenší sací výkon ich zbavíme prachu a usadených nečistôt. Rám siete umyjeme mäkkou textilnou tkaninou alebo hubkou namočenou do teplého mydlového roztoku. Rovnako potom vyčistíme aj povysávanú sieťovinu. Potom celý výrobok suchou mäkkou tkaninou opatrne vysušíme a opäť necháme doschnúť. 

Kontrola upevnenia
„Každému okrem zmienenej údržby odporúčame, aby si každý rok tiež skontroloval stav upínacích komponentov. V prípade zistení akýchkoľvek chýb však nerobte opravu sami, aby ste neprišli o záruku, ale radšej kontaktujte skúsených odborníkov,“ dodáva Filip Šimara.

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk