Vysokoškolské tituly strácajú na váhe

vysokoškolský titul

Kedysi to možno bola vstupenka, ktorá otvárala brány skvelej pracovnej kariéry, ale dnes už vysokoškolský titul pri hľadaní zamestnania nezohráva tak dôležitú úlohu. Omnoho podstatnejšia je prax a osobné predpoklady.

Ešte aj mne moji rodičia vraveli, že ak nepôjdem na vysokú, nikdy si nezoženiem dobre platenú prácu. Svojho času som tomu uverila, hlavne keď som počula ako sa zdravia poniektorí naši susedia – „dobrý deň pán inžinier, dobrý deň pani magisterka“. Vzbudzovalo to vo mne pocit, že z vysokej školy vyšli nie len s pridanou profesijnou ale aj s pridanou nadľudskou hodnotou. Buď som sa vtedy veľmi mýlila, alebo sa doba odvtedy tak veľmi zmenila, ale dnes už vysoká škola nie je zaručenou cestou do tých najúspešnejších firiem, na tie najlukratívnejšie miesta!

Samozrejme, sú niektoré špecifické pozície, na ktoré prijímajú len ľudí s konkrétnym vysokoškolských vzdelaním. Sú to lekári, farmaceuti, architekti, chemici. Podľa skúseností personálnych agentúr sa do úzadia dostáva najmä humanitné vysokoškolské vzdelanie, ktoré je v mnohých prípadoch veľmi jednoducho nahraditeľné praxou a osobnostnými kvalitami uchádzača.

Ani titul PhD. , doktor filozofie nie je márny, ale títo ľudia sú vyhľadávaní iba v akademickom prostredí. Aj profesori a docenti sa uplatnia skoro výlučne len v akademickej a vedeckej sfére. Zato ľudia s titulom MBA majú omnoho širšie uplatnenie. MBA je v zahraničí chápaný ako magisterský titul. U nás je to titul s titulom. Ide o vizitku kvalitného manažérskeho vzdelania. Absolvent MBA školy má v rukách nie len diplom, ale aj veľa vedomostí v hlave, skúseností zo zahraničných stáží, nemálo praktických skúseností a veľa užitočných kontaktov.

Magisterský titul v životopise síce dobre vyzerá, ale v rozhodovaní o prijatie do zamestnania veľmi nezaváži. Avšak, ešte horšie je na tom titul Bc. Bakalárske štúdium je v zahraničí celkom dobre akceptované, u nás je skôr signálom, že študent na viac nemal, štúdium v podstate nedokončil a zaparkoval kdesi medzi štartom a cieľom cesty za dobrým vzdelaním.

Hoci význam titulov postupne klesá, stále platí, že v životopise je vhodné všetky dosiahnuté tituly uviesť. To isté platí aj o získaných certifikátoch, absolvovaných školeniach a podobne. A čím viac praktických skúsenosti človek má, tým sú jeho šance na dobrú prácu vyššie.

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage

vysokoškolský titul