Vysokoškolská cieľovka

Určite to všetci poznáte. Mám na mysli najmä nás, vysokoškolákov. Leto sa už nezadržateľne blíži. Posledné skúšky úspešne dokončené a hor sa na letné prázdniny. Leto si väčšina plánuje dopredu, iní sa z tými plánmi veľmi netrápia a až na poslednú chvíľu sa snažia možno nájsť poslednú voľnú brigádu. Ponúknem pár tipov alebo rád, ako stráviť leto 2017 prakticky a užitočne.

Mnohí študenti, ktorí cez školu nezvládali alebo nemali čas na brigády si práve v lete chcú zarobiť. Niektorí ostanú verní Slovensku, kde majú zázemie, rodinu či priateľov. Iní chcú okúsiť čaro zahraničia. Prizmajme si, väčšinu z nás láka menší či väčší adrenalín z toho, ako to tam, na druhom konci sveta vyzerá. Keď nám nie sú v pätách rodičia a máme „voľný výbeh“ bez toho, aby nás niekto obmedzoval. No treba zvážiť, či sa rozhodneme ísť do cudziny na vlastnú päsť alebo s partiou kamarátov. Predsa, sme v cudzej krajine, kde sa nemôžeme len tak z minúty na minútu rozhodnúť, že ideme domov. Musíme mať aj zodpovednosť, trochu sebavedomia, trpezlivosti a rozvážnosti. Tak teda, ešte máte pár týždňov na to, aby ste dobre zvážili každú možnosť.

Do zahraničia necestujú študenti len za prácou, ale sú aj takí, ktorí sa ani cez leto nesnažia „vypnúť“ a chcú sa vzdelávať. A práve takúto formu ponúkajú mnohé krajiny. Ide o tzv. letnú školu. Ale nebojte sa. Táto škola nie je takou typickou školou, ktorá je zameraná na klasické učenie sa, písanie seminárnych prác atď. V tejto škole si najmä zdokonalíte jazyk, spoznáte krásu, históriu či pamiatky tej ktorej krajiny. Takúto možnosť ponúkajú krajiny ako napríklad Rakúsko, kde si môžete zdokonaliť nemecký jazyk, Grécko, ktoré je veľmi zaujímavou krajinou, ba dokonca Bielorusko, či Ukrajina. Uvažovali ste už niekedy aj nad takouto možnosťou ako stráviť leto mimo domu?

Ak už ste sa ale rozhodli, že vzdelávania sa či brigád, ktoré ste stihli aj počas školského roka máte dosť, zrejme poslednou možnosťou zostáva už len si v lete poriadne oddýchnuť a užiť si leto naplno napríklad na nejakých skvelých festivaloch. K dispozícií je široké množstvo letných festivalov. Spomeniem napríklad mesiac Júl, kde sa môžete tešiť na Folklórny festival Východná, ktorá sa pravidelne usporadúva už celých 63 rokov. Ďalej nesmie chýbať Hip Hop žije festival v Bratislave, Pohoda na letisku v Trenčíne, či iné zaujímavé podujatia. Záleží už len na vkuse. V auguste vás isto osloví aj Rock pod Kameňom v Snine, Jánošíkovské dni v Terchovej, či Grape festival na letisku v Piešťanoch. Vybrať si je z čoho, takže hor sa na divoké žúrky, tance, ponocovania a zábavy v kruhu priateľov.

Ale určite sa z pomedzi vás nájdu aj takí, ktorí sú milovníkmi pokojnej, nerušivej atmosféry, prípadne aj tej romantickej. Prechádzky v prírode, kúpanie sa v jazerách či kúpaliskách. Určite si aj vy prídete na svoje a zakúsite tak vôňu dokonalej pohody, v ktorej vám nebude nič chýbať. K tomu snáď už len nejaká dobrá kniha a pocit milovanej osoby pri sebe.

Výber toho, ako stráviť leto je viac než dosť. Dôležité je to, aby ste si z toho odniesli či už plné vrecká peňazí a batoh zážitkov, ale určite aj kopec nových priateľstiev. Hlavne nech je to leto, na ktoré budete ešte dlho dlho s úsmevom spomínať.

Pripravila: Miriama
Foto: Ingimage

prázdniny vysokoškolákov