Výnimočne spracovaná knižná novinka Ľubo Olach: Osuský – zabudnutý diplomat

Jeseň nie je iba obdobím, keď si s nostalgiou prezeráme fotografie z letných dní, ale je aj ideálnym časom na prečítanie si dobrej knihy. Chmúrne, sychravé počasie sa dá príjemne stráviť pod teplou dekou s obľúbeným čajom a so zaujímavou knižkou. Začiatkom novembra prichádza na náš knižný trh historický román z pera slovenského spisovateľa Ľuba Olacha Osuský – zabudnutý diplomat.

 

Kniha detailnejšie približuje životný príbeh významnej slovenskej osobnosti Štefana Osuského v diplomatických službách.

Medzi slovenských velikánov, o ktorých sa takmer nehovorí ani nepíše, patrí aj JUDr. Štefan Osuský. Z tohto dôvodu som sa rozhodol napísať o ňom knihu. Nebola to ľahká úloha, pretože jeho práca bola bohatá na činy aj udalosti, ale veľa sa o ňom nenapísalo. Tak ako Vavro Šrobár aj on musel po zákroku uhorského ministra školstva Apponyiho odísť študovať do zahraničia. V jeho prípade do Spojených štátov amerických. To možno bolo pre Slovensko aj šťastie.
V Amerike získal vysokoškolské vzdelanie a pohyboval sa prevažne medzi slovenskými krajanmi. Preto sa ho hlasismus až tak nedotkol, ale, samozrejme, bol za vznik Československej republiky, za ktorý sa v nemalej miere aj pričinil
, naznačil viac o knihe jej autor Ľubo Olach.

Osuský ako diplomat pôsobil predovšetkým v Európe. Jeho pôsobenie počas parížskeho obdobia bolo náročné, ale aj veľmi úspešné. Ako mimoriadny minister a vyslanec podpísal Versaillskú zmluvu. Po rozpade republiky sa v roku 1939 postavil na čelo československého odboja, kde organizoval odpor voči hitlerovskému Nemecku.


Autor Ľubo Olach

Jeho pôsobenie ako vyslanca Slovenskej ligy v Európe, najmä v Paríži a v Ženeve, bolo mimoriadne úspešné. Pravda, už tu mal prvé nedorozumenia s JUDr. Edvardom Benešom, ktoré potom pretrvávali počas celej jeho diplomatickej kariéry,dopĺňa Ľubo Olach.

Cieľom tejto knihy je spoznávanie historických faktov, ktoré dokážu pútavou formou osloviť každú generáciu. Ľubo Olach dokáže majstrovským spôsobom vtiahnuť čitateľa do autentického prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Pri písaní historických románov sa musí autor vedieť vyznať nielen v samotnej histórii, ale aj poznať ďalšie súvislosti, ktoré sú navzájom prepojené. Má za sebou niekoľko úspešných historických románov, medzi ktoré nepochybne patria knihy Vavro Šrobár či Guvernér Karvaš. Okrem toho sa venuje aj písaniu zo zákulisia vysokej politiky, ktoré opísal v románoch Politik, Prezident, AdvokátPrezidentka.

Ľubo Olach je známy slovenský básnik, publicista a prozaik. Debutoval s básnickou zbierkou Keď zomriem tak nech…! Pracoval ako redaktor v novinách, Slovenskom rozhlase aj Slovenskej televízii. Vydal zbierky básní Pri víne s bohémami, Kaviarenská poézia Ľuba Olacha, Na Paríž nepozerám zhora, v nemčine vyšla knižka Weine und Frauen. Venuje sa aj písaniu románov z prostredia vysokej politiky, justície a kriminalistiky. Jeho prvým románov bol Nádenník pera vo francúzskych službách, neskôr pribudli Posledné varovanie, Žraloci, Lobista, Rozhovory za oponou, Politik, Prezident, Vavro Šrobár, Advokát, Prezidentka a jeho poslednou knihou je Guvernér Karvaš. V novembri prichádza na pulty kníhkupectiev nový román Štefan Osuský – zabudnutý diplomat. Viac informácií o tvorbe Ľuba Olacha nájdete na facebookovom profile ĽuboOlachAutor.

Foto: archív Ľuba Olacha
Zdroj: Petra M.