Vyjde kniha veselých spomienok na socializmus a heavy metal

podtitul Socializmus, heavy metal a čučo

Pavel Hirax Baričák vydáva začiatkom tohto mesiaca svoju ďalšiu knihu. Bude sa volať Vždy pripravený! a niesť podtitul Socializmus, heavy metal a čučo. Spomína v nej na svoje detstvo a dospievanie, ktoré prežil v socializme. Kniha je poprepletaná aj zážitkami z jeho mládežníckeho života začínajúceho hudobníka – rockera.

Pavel Hirax Baričák (1971) o novinke hovorí: „Je to veselá kniha spomienok, postrehov a súvislostí. Pravdepodobne každý, kto prežil nejaký ten rok pod vládou komunistov, sa v knihe viac alebo menej nájde.“ Kým pre dospelých boli posledné roky socializmu symbolizované rozpadávajúcim sa systémom, mladej generácii sa vryli do pamäti hlavne spotrebné artefakty režimu.

„Taká žuvačka Pedro, plastové farebné „céčka“, kovová stavebnica Merkur, šumienky za pár halierov, Vitana variaca za nás, klince na koľajniciach – aj o tom sú moje spomienky poprepletané faktografiou, dobovými fotografiami a občasným glosovaním udalostí,“ pokračuje P. Baričák. V novej knihe hovorí aj o ponuke všetkých dvoch televíznych staníc, ktoré vysielali seriály s inšpektorom Derrickom, opisuje, ako sa zháňal nedostatkový tovar.

„Vystávanie v radoch na toaletný papier, kupovanie poukážok od vekslákov na nákup v Tuzexe, spartakiáda, preplnené letné amfiteátre počas premietania rumunských filmov, ukrývanie peňazí na nový bicykel v ponožke čakajúc v daždi pred obchodom v nádeji, že sa mi ho konečne podarí kúpiť – tak to sú spomienky na celý život. Veľa z nich sa ocitlo v knihe,“ hovorí autor.

Jej veľkú časť venuje aj začiatkom svojej hudobnej kariéry. Nebudú chýbať ani pasáže o nástupe kapiel Tublatanka, Citron, Progres 2, ale aj Oceán či Monterosa na našu scénu. Pavel Baričák v knihe Vždy pripravený! priblíži aj vznik jeho prvej skupiny Editor, úmorné zháňanie albumov so zahraničnou hudbou či opletačky s políciou kvôli dlhým vlasom.

„Muzika sa nedala zohnať len tak, jedným kliknutím v počítači. V nedeľu skoro ráno sme sadli s požičanými režijnými cestovnými lístkami do rýchlika a vyrazili sme na zakázanú burzu v Ostrave. Chodili tam tisícky ľudí, lebo sa tam v druhej polovičke osemdesiatych rokov dalo zohnať to, čo chýbalo na pultoch obchodov,“ opisuje Hirax. Nedostatkové oblečenie si tam ľudia pred zakúpením skúšali prezliekajúc sa za stromami. „Takže nebolo raritou uzrieť nejaký zadok,“ smeje sa spisovateľ.

Počas jedného z výletov na zakázanú burzu im jeden obchodník ponúkal na predaj seno. „Kamarát ho odbil, že nechováme zajace,“ spomína Baričák. „Mali sme šestnásť a prvýkrát sme videli, ako vyzerá marihuana,“ dodáva s úsmevom.

Chlapcov z jeho partie však najviac zaujímali hudobné albumy heavy metalových skupín. „Či vlastne – výhradne. Po každej víkendovej návšteve burzy v Ostrave sme doma v Martine dovezené platne počúvali v skupinkách, vymieňali si ich a nahrávali na magnetofónové pásky,“ dodáva spisovateľ Pavel Hirax Baričák.

Verejné uvedenie knihy Vždy pripravený! – Socializmus, heavy metal a čučo do života sa uskutoční 24. novembra v Martine. Hirax na nej so svojimi hosťami Jurajom Hnilicom, Miškom Kulichom a Jankom Martonom zahrá aj divadelnú dobovú scénku, v ktorej nebudú chýbať parochne, kristusky, lennonky, rifle s rockovými nášivkami, tašky na dlhých popruhoch a samozrejme čučo v skle.

 

Pavel Hirax Baričák (*1971) je slovenský spisovateľ, vydavateľ, cestovateľ, hudobník a propagátor zdravého životného štýlu. Je autorom 24 kníh. Je medzi nimi osem románov, šesť zbierok básní a séria cestopisných kníh. V beletrii debutoval románom Raz aj v pekle vyjde slnko (2007). Ako poet sa uviedol zbierkou More srdca (2009). Je autorom série kníh motivačnej literatúry Šlabikár šťastia. Z prvých troch titulov plánovanej série kníh sa od roku 2012 predalo viac ako 200-tisíc výtlačkov. Jeho diela sú prekladané do češtiny a angličtiny.

Bol spoluzakladateľom martinskej kultovej heavy metalovej formácie Editor, v ktorej pôsobil v rokoch 1988 – 2011. Od roku 1994 súbežne účinkoval aj v indies skupine Lunatic Gods, ktorú založil rovnako ako popovú formáciu Nothing. V súčasnosti vedie pagan metalovú skupinu Ramchat, s ktorou nahral tri albumy. Je ženatý, má dve deti. Žije v Martine.

Informácie poskytol Milan Polák z vydavateľstva Hladohlas.