Vyhrňte si rukávy! September je ideálny čas na umývanie okien

Čisté okná sú vizitkou udržiavanej domácnosti. Ich umývanie však býva otravný a neraz i náročný proces, a tak sa mu väčšina z nás vyhýba. Ak však vaše okná potrebujú „očistnú kúru“, mali by ste vyraziť do akcie práve teraz! Nadchádzajúca jeseň totiž so sebou prináša ideálne počasie, v ktorom vám umývanie okien pôjde pekne od ruky. Povieme vám ako na to.

Kým sa pustíte do samotného umývania okien, skontrolujte poveternostné podmienky. Najlepšie sa vám budú okná umývať pri zatiahnutej oblohe, keď je vonka približne 10 – 20 °C. Ak si pre prácu zvolíte slnečný deň, čistiaci prípravok bude rýchlo zasychať a na sklách vytvorí nevzhľadné škvrny. V zime zasa voda na oknách primŕza, takže je ťažké až nemožné ich umyť, nieto ešte vyleštiť.

 

Keď počasie praje, pustite sa do práce
Dôležité je nepodceniť prípravu. Nachystajte si malý rebrík či inú stabilnú podporu, s ktorou pohodlne dosiahnete aj na hornú časť okien. Z parapetov dajte preč kvetiny, prípadne iné dekorácie, zložte závesy a dajte ich prať. Kým sa pustíte do samotného umývania okien, zbavte ich okolie prachu a pavučín. Začnite zhora. Omeťte alebo vysajte strop, utrite garniže, parapety a nezabudnite ani na žalúzie. Vďaka tomu sa vám pri práci nebude zbytočne víriť prach a výsledok bude o to lepší.

Všetko je nachystané, hurá na okná!
Najskôr umyte rámy z vnútornej a vonkajšej strany okien. Na to postačí obyčajná handrička či tzv. švédska utierka, teplá voda a jemný saponát. Nepoužívajte však abrazívne prostriedky, ktoré by mohli povrch rámu poškodiť. Keď máte hotovo, môžete sa pustiť do samotných skiel.

Noviny na okná? Zabudnite!
Okná namočte, naneste saponát a nechajte ho chvíľu pôsobiť. Aby sa sklá dobre leštili a nezostali na nich šmuhy, vyberte si vhodný čistiaci prípravok, ideálne na alkoholovej báze. Rozhodne se vyhnite saponátom na umývanie riadu. Tie by totiž na okne zanechali lepkavý film, ktorý by zachytával prach a iné nečistoty. Zabudnite aj na rady starých mám a nepoužívajte na leštenie noviny. Tlačiarenská farba po namočení „púšťa“ a mohla by vám umazať rámy.

Dobrým pomocníkom je stierka s gumovou lištou, ktorá vodu z okna jednoducho stiahne. Ak chcete mať okná nablýskané skutočne rýchlo a bez námahy, použite vysávač na okná. Vyskúšať môžete napríklad Windomatic Power od Viledy, ktorý vodu odsaje rovno do integrovanej nádobky a má rovno dve úrovne satia. Práca s ním bude rýchlo hotová a okná krásne nablýskané. Navyše ho môžete použiť aj pri umývaní sprchového kútu či zrkadiel.

Ide to aj bez chémie
Vedeli ste, že ak siahnete po kvalitnej handričke z mikrovlákna, môžete okná umyť iba s použitím obyčajnej vody? Skvelá je napríklad mikrohandrička Actifibre, ktorú stačí jemne navlhčiť a pritom si poradí aj so zaschnutými nečistotami. Veľkou výhodou je, že sklá pri umývaní zároveň suší a zanecháva ich lesklé, čo výrazne skráti dĺžku umývania. Vďaka technológii mikrovláken s aktívnou absorpciou totiž dokonale saje a nezanecháva žiadne šmuhy. Výsledkom sú ľahko a rýchlo nablýskané okná.

Docieliť dokonale čisté okná teda nie je vôbec náročné. Stačí len vedieť, kedy sa treba pustiť do práce a zadovážiť si upratovacích asistentov, ktorí vám ušetria čas i námahu.

Zdroj: Jozef K.