Vychádza skutočné svedectvo o útekoch cez železnú oponu

Vydavateľstvo Forza Music vydáva knihu renomovaného spisovateľa a novinára Jozefa Kollára, nazvanú 55 minút medzi životom a smrťou.

Dvojnásobný majster ČSSR v cyklistike a víťaz viacerých národných okruhov v zahraničí Robert Hutyra sa v roku 1983 rozhodol s rodinou opustiť republiku. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, v Šamoríne mal nový dom, dve dospievajúce deti, rodinu a priateľov.

No po odmietnutí spolupráce s ŠtB, pociťoval zo strany vládnucej triedy šikanu a navyše v socialistickom zriadení, kde všetko patrilo všetkým a nikto nebol za nič zodpovedný, nemohol rozvinúť svoj podnikateľský talent.

V osemdesiatych rokoch boli hranice už nepriedušne uzavreté, voľný, aj to len čiastočne, bol ešte vzduch. Na cestu za železnú oponu si preto vybral teplovzdušný balón. Veľké dobrodružstvo sa odohralo v noci zo 6. na 7. september. Keď ich zachytila pohraničná hliadka, boli už v bezpečnej výške a po 55 minútach zosadli v rakúskom vinohrade blízko dedinky Falkenstein.

Spôsobov ako uniknúť cez železnú oponu bolo viacero. Nie všetky mali šťastný koniec. Autor v druhej časti knihy podáva svedectvo nielen o útekoch cez našu hranicu, ale aj o útekoch cez Berlínsky múr, ktorý bol desaťročia symbolom rozdelenia nemeckého národa.

Novinka Jozefa Kollára je dych berúci príbeh, doplnený o ďalšie dobové svedectvá.

V roku 2011 mu vo vydavateľstve Forza Music vyšiel aj úspešný titul Bol som detský špión.

Jozef Kollar pozvanka Postova