Vydavateľstvo Absynt prináša silnú a osobnú knihu o vyrovnávaní sa s následkami znásilnenia

Knižná novinka: Nájdem si ťa

Písal sa rok 1984, mladá novinárka Joanna Connors mala tridsať rokov. V jeden večer sa zdržala v divadle, keď zrazu na krku pocítila chlad čepele noža. Všetko sa udialo veľmi rýchlo a stalo sa to, o čom si všetci myslíme, že nám sa to stať nemôže. Joannu Connors znásilnil mladý muž. Jeho posledné slová pred odchodom si zapamätala navždy: „Nájdem si ťa.“

Stovky podobných príbehovKnižná novinka: Nájdem si ťa
Takýchto príbehov by sme našli ročne stovky alebo tisícky. Scenáre sú podobné – všetko sa udeje rýchlo. Čo však nasleduje potom? Aký je ďalší život obete sexuálneho násilia? Nejde predsa o každodennú záležitosť, s ktorou by sa dalo jednoducho vysporiadať. Navyše – v spoločnosti je neustále rozšírený názor, že za znásilnenie si môže žena sama. Pochopiteľne, vždy je jednoduchšie obviňovať obeť, ako odsúdiť vinníka.

Vydavateľstvo Absynt prináša na slovenský trh knihu americkej novinárky Joanny Connors, ktorá do nášho kontextu prináša mimoriadne silný a mrazivý príbeh. Prežitý na vlastnej koži.

Po dvadsiatich rokoch
Joanna Connors hľadala dvadsať rokov cestu k tomu, aby sa vysporiadala so svojimi traumami, ktorých sa od znásilnenia nedokázala zbaviť. Napokon si spomenula na poslednú vetu, ktorú od násilníka počula a na diaľku mu na ňu odpovedala rovnakými slovami: „Nájdem si ťa.“ Rozhodla sa, že muža, ktorý ju znásilnil, musí vypátrať. Nie však pre to, aby sa pomstila, ale aby sa ho pokúsila pochopiť. Kto je tento človek? A čo ho viedlo k tomu, aby zničil život mladej ženy?

Kniha Nájdem si ťa je mimoriadne zaujímavá aj po literárnej stránke, miestami pripomína skutočný triler či detektívku, no s tým rozdielom, že tento príbeh sa skutočne stal.

Odvaha, ktorú Joanna Connors pri svojom pátraní prejavila, je obdivuhodná. Výsledkom jej pátrania je kniha Nájdem si ťa,mimoriadne silná a osobná reportáž nielen o duši obete, ale aj násilníka.

Ako pomôcť?
Vydaním knihy Joanny Connors Nájdem si ťa chceme poukázať aj na to, že problém sexuálneho násilia je rozšírený viac, ako si často myslíme, o čom svedčia aj štatistiky. Na Slovensku má skúsenosť so sexuálnym násilím 10 % žien a s fyzickým a/alebo sexuálnym násilím 34 % žien.

Vydaním reportážnej knihy Joanny Connors Nájdem si ťa sme sa rozhodli podporiť kampaň „Pretože hovorím nie“, ktorej cieľom je sprostredkovať informácie o sexuálnom násilí širokej verejnosti a poukázať na existujúce možnosti pomoci a podpory.

Info o knihe:
Nájdem si ťa, Joanna Connors, Vydavateľstvo Absynt, www.absynt.sk, 11,99€

 

Znásilnenie neublíži iba jednému človeku. Raní celú rodinu. Keď ma znásilnili, vytvoril sa vír, ktorý niekoľko rokov vťahoval všetkých okolo mňa.“

Joanna Connors mala tridsať rokov, keď jej neznámy muž priložil k hrdlu nôž a prinútil ju k sexu. Po dvadsiatich rokoch nevysloviteľných tráum sa rozhodla bojovať a tohto človeka nájsť. Nie však pre to, aby sa pomstila, ale aby ho pochopila, aby zistila, kto je ten muž a čo ho viedlo k tomu, aby zničil život mladej ženy. Nehľadala však len neznámeho násilníka a spravodlivosť, ale aj vlastný vnútorný pokoj a zmier. Táto kniha je strhujúca detektívka, ktorej príbeh je skutočný. A je to aj silná reportáž odohrávajúca sa v duši jednej zranenej ženy. Prináša pohľad na sexuálne násilie z pohľadu obete, ktorá sa odhodlala nielen rozprávať, ale aj konať.

 

O autorke:
Joanna Connors (1954), americká novinárka a spisovateľka. Spolupracovala s periodikami ako Los Angeles Times, Chicago Tribune, Glamour, Redbook a mnohými inými. Za svoju literárnu a žurnalistickú prácu získala viacero ocenení. V roku 2008 dostala za sériu novinárskych textov Pred znásilnením: Cesta preživších cenu Medill Medal za odvahu v žurnalistike, ktorú udeľuje Northwestern University. Knihu Nájdem si ťa ocenila v tom istom roku Columbia University cenou Dart Award za „úchvatné odkrytie vlastnej životnej traumy“. Mimoriadne silná kniha Nájdem si ťa (Absynt, 2017) vyšla prvý raz v roku 2008. Ide o pozoruhodnú osobnú reportáž, v ktorej Joanna Connors pátra po mužovi, ktorý ju pred dvadsiatimi rokmi znásilnil. Jej osobný príbeh môže byť silným impulzom aj pre ďalšie obete nezmyselného sexuálneho násilia.