Vyberáte si dovolenku v predstihu? Navštívte Sardíniu

.CoolR/Shutterstock.com

Mnohí z nás sa snažia pri výbere dovolenky ušetriť čas aj peniaze a pritom zabúdame na možnosti relaxu a zábavy, ktoré nám konkrétny rezort ponúka. Často je to z dôvodu last minut termínov, pri ktorých nemáme čas si všetko o danej krajine prezistiť a pripraviť sa tak na relax, ktorý nám ponúka.

S first minute termínom letnej dovolenky na Sardíniu sa vám to ale stať nemôže, pretože máte na prieskum čas. A najlepšie bude, ak s ním začnete už v našom článku.

 

Jedinečná archeológia letnej Sardínie

Okrem krištáľovo čistej vody a pláží, na ktoré sú miestni právom hrdí, vám letná Sardínia toho môže ponúknuť oveľa viac. Sardínia bola kolískou civilizácií už od najstarších čias, keď väčšina častí Talianska ešte nebola ani obývaná.

A samozrejme, každá civilizácia so svojou špecifickou kultúrou po sebe zanechala nielen budovy a ruiny, ale aj obrovské množstvo pamiatok, ktoré sú teraz vystavené v niektorých veľkých múzeách, ako je napríklad Archeologické múzeum v Cagliari.

Okrem polihovania na pláži alebo sedenia na terase kaviarne pod pevnou markízou preto môžete využiť čas tejto dovolenky aj na spoznávanie histórie Sardínie pomocou vizuálne krásne zachovaných historických artefaktov.

 

Divoká príroda Sardínie

Sardínia sú viac než len pláže. Dominantou krajiny je tiež krásna príroda. Musíte sa ale vydať viac do vnútrozemia a nájdete tu nádhernú prírodu, najmä v oblasti pohoria Barbagia. Práve tu spoznáte najčistejšiu a najreálnejšiu verziu ostrova. Lesy, skalné útvary a celkové prostredie je niečo, čo sa dá vidieť len tu.

Žijú tu aj stovky pôvodných zvierat a ak budete mať dostatok šťastia – a rešpektujete ich priestor – môžete ich s pomocou ďalekohľadu z bezpečnej vzdialenosti vidieť aj na vlastné oči.

Ak dávate prednosť pozorovaniu vtákov, Sardínia ponúka niekoľko skvelých mokradí: oblasť Sarrabus alebo park Molentargius v srdci Cagliari sú len niektoré z najznámejších.

Sean Pavone/Shutterstock.com

 

Sardínske tradície

Ak si chcete svoju plánovanú letnú dovolenku naozaj užiť, spoznajte aj všetky miestne tradície. Sardínčania milujú svoju identitu a sú na ňu veľmi hrdí. Majú veľmi silné tradície a radi ich predvádzajú, najmä na vnútorných častiach ostrova.

Ak navštívite niektorú z dedín v regióne Barbagia, budete prekvapení, koľko tradičných krojov, masiek a remesiel tu bude vystavených počas miestnych festivalov. Podobne ako u nás, každá dedina a región na Sardínii má svoje vlastné tradičné kroje a ich umelecké špeciality, od pletenia košíkov po výrobu gombíkov, od kovovej rytiny po drevorezbu či iné.

Festivaly na Sardínii sa konajú celoročne, mnohé sa sústreďujú počas jesenných a zimných mesiacov a niektoré z najpopulárnejších – ako napríklad Sant’Efisio v Cagliari alebo Candelieri of Sassari, sa konajú na jar a v lete.

Vynikajúce miesto, kde môžete vidieť časť tohto kaleidoskopu farieb a tradícií, je aj Mamoiadovo múzeum stredomorských masiek, kde môžete obdivovať sériu tradičných krojov zo Sardínie aj zo zvyšku Stredomorskej kotliny a dozvedieť sa veľa o sardínčine.

 

Lahodné jedlo

Ak sa rozhodnete navštíviť Sardíniu a okrem pláží a hotelov si vychutnať aj miestne tradičné jedlá, musíte sa psychicky pripraviť na to, že pár kíl priberiete. Je tu toho na vyskúšanie príliš veľa: od predjedál až po dezerty, Sardínia má naozaj všetko a začať môžete lahodnými miestnymi vínami.

Ak sa zameriate pri svojej dovolenke na Sardínii nielen na pláže a krásne čisté more, zistíte, že relaxovať sa dá aj iným a príjemným spôsobom. Navyše pri výbere first minute termínov získavate mnohé zľavy a zálohu len vo výške 100 € na osobu.

Zdroj: Ľuboš J.