Vyberáte sedačku do obývačky? Poradíme vám ako na to!

39Základným prvkom každej obývačky je gauč, sedačka, alebo pohovka. Avšak výber vhodnej sedačky  nie je jednoduchý. Ešte predtým ako ju kúpite, je potrebné zvážiť viacero faktorov. Sedačky väčšinou slúžia na dlhšie časové obdobie a nie sú tou najlacnejšou položkou pri zariaďovaní interiéru. Viete čo treba zvážiť pri ich výbere?

Veľkosť a tvar sedačky

Do menších obývačiek vyberte menšiu sedačku, najlepšie dvojmiestnu. Ideálne sú rozkladacie typy sedačiek, kde sa v prípade potreby vyspí nečakaná návšteva. Dajte si pozor na výšku operadiel – v menších priestoroch by nemali byť príliš masívne. Vo väčších bytoch si môžete dovoliť siahnuť po sedacích súpravách v tvare L alebo U. Kombinovať ich môžete aj s kúskami z inej nábytkovej rady, napríklad s kreslami. Nebojte sa experimentovať, ale poraďte sa s osobami, ktoré sa v obývačke budú zdržovať najčastejšie.

 

Materiál a farba sedačky

Pri výbere materiálu vašej sedačky dbajte na jeho životnosť a možnosti čistenia. Kožená sedačka je klasika, na ktorú sa oplatí vsadiť. Pôsobí elegantne a ľahko sa čistí. Vyžaduje však pravidelné ošetrovanie – impregnáciu, inak sa na nej môžu objaviť menšie trhlinky. Lacnejšou, ale stále kvalitnou variantou kože je sedačka z ekokože. Jej výhodou je, že je vhodná aj pre alergikov. Na druhej strane je menej odolnejšia ako koža. Látkové sedačky patria medzi najobľúbenejšie, pretože ponúkajú široký záber farebných odtieňov a vzorov. Sú praktické na čistenie a poteší vás aj ich cena.

 

Farba sedacej súpravy by mala ladiť s interiérom. Do menších sa najviac hodia jemné, svetlé alebo pastelové vzory. Opticky zväčšujú a zosvetľujú priestor. Tmavšie odtiene nábytku môžeme bez výčitiek svedomia použiť vo veľkých a svetlých interiéroch. Neutrálne farby pohoviek ako biela, čierna alebo sivá neznamenajú, že sme konzervatívni.  Naopak, ľahšie sa ladia s ostatnými farebnými doplnkami. K sedačke neutrálnej farby odporúčame nakombinovať dizajnové kreslo v odvážnej farbe. „Z našich skúseností sa zákazníci prikláňajú k prírodným farbám ako piesková, krémová, čokoládová či antracitová,“  hovorí Ing. Martin Šutý zo spoločnosti Tempo Kondela – nábytok.

 

Účel a praktické využitie sedačky

Ak vyberáte sedačku na domáce sedenie, prípadne ležanie pred televízorom, odporúčame vám nízku sedaciu súpravu s hlbším sedom. Doplnená môže byť odnímateľnými alebo voľne položenými vankúšmi.  Ak vo vašom byte prijímate časté návštevy, sú pre vás vhodné  vyššie sedačky. Pohodlne sa z nich vstáva a majú tvrdšie polstrovanie.  Všeobecne, by sa človek pri sedení, či ležaní nemal do sedačky „zaboriť“.

 

 

Spojenie dizajnu a funkčnosti

Z praktického pohľadu je vhodné vyberať výrobky, ktoré v sebe spájajú dizajn a funkčnosť. „Často zákazníci uprednostňujú sedacie súpravy s funkciou spania. Takéto spanie je však zvyčajne určené len na príležitostné spanie pre návštevy, a netreba si ho zamieňať s posteľou na denné spanie,“ objasňuje riaditeľ nábytkárskej spoločnosti.  Nakoniec, nezabúdajme ani na jej správne umiestnenie v interiéri. Sedacia súprava by nám mala sčasti poskytovať súkromie tak, aby  pohľad osoby, ktorá vstúpi do miestnosti nepadol hneď na nás.

 

„Z praktického pohľadu je však vhodné myslieť aj na dostatok vhodne koncipovaných odkladacích priestorov, hlavne v menších bytoch. Pokiaľ sedaciu súpravu vyberá rodina s malými deťmi, často uprednostňujú materiály, ktoré sa dobre čistia, teda kožu alebo syntetické materiály ako náhrady kože. Tieto majú ale zväčša chladivý efekt pri sedení,“ dopĺňa odborník na nábytok. Pokiaľ argument ľahkého čistenia nehrá rolu pri výbere, je dobré uprednostniť také materiály, ktoré pôsobia príjemne na dotyk a sú na pocit teplé, teda kvalitné látkové poťahy. Moderné látkové poťahy sú už dnes tiež dobre čistiteľné.

 

Náš tip – sedačka LUXLAREDO

Túžite po dokonalom relaxe v spojení pohodlia a dobrej hudby podľa vašich predstáv? Luxusná univerzálna rohová sedacia súprava LUXLAREDO od spoločnosti Nábytok – Tempo Kondela disponuje modernými elektronickými doplnkami. Pripravte si svoj obľúbený playlist! Pretože v  tomto multifunkčnom gauči sú totiž zabudované: MP3 prehrávač, funkcia USB nabíjania, reproduktory, dotykové ovládanie, Bluetooth a ako bonus Led osvetlenie (s funkciou zmeny farby). Spolu so sedacou súpravou v ekokoži v bielej a sivej farby  sú dodávané aj dekoračné  2 stredne veľké a 4 malé vankúšiky. Rozmery (Šx HxV): 312x170x73/89 cm za cenu 1.070 eur. Viac na www.tempo-kondela.sk.

 

 

 

Archívny článok
40