Všímajte si zmeny tváre, aj koža je zrkadlom nášho zdravia

Aj vzhľad kože môže prezradiť, že sa s nami niečo deje. Vonkajší vzhľad kože je totiž odrazom nášho vnútorného stavu. Je najvyšší čas všímať si výrazné znaky a zistiť, čo teda nie je v poriadku. Počúvajte varovné signály vášho tela.

Nepodceňujte ťažkosti, ktoré sa vyskytnú. Ak máte pocit, že je to „len“ vyrážka alebo „len“ opuchnuté viečko, skúste zistiť, či v tom nie sú aj iné problémy. Naše telo môže signalizovať, že sa ozaj niečo deje. A pre nás je dôležité, aby sa zdravotný problém zachytil čo najskôr.

Aké zmeny je potrebné si všímať?

 • Pigmentácia a jej zmeny z vášho bežného farebného tónu pokožky
 • Hlboké vrásky (ktoré nie sú súčasťou prirodzeného starnutia)
 • Vyrážky
 • Upchaté komedóny (čierne bodky)
 • Mílie
 • Akné
 • Opuchy

Kľúčové zóny tváre a ich pridružené orgány:

Čelo: tenké črevo, pankreas, pohlavný systém

Akné – v tejto zóne predstavuje zažívacie ťažkosti (nedostatočné vyprázdňovanie – intoxikácia).

Začevenanie alebo suchá, šupinatá pokožka 
– je prejavom nedostatku tekutín v zažívacom trakte.

Hlboké vrásky na čele (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže naznačovať poruchu funkcie čriev z nesprávnej životosprávy.

Očné okolie 
 obličky, pečeň

Zvislé vrásky medzi obočím 
– poukazujú na nerovnováhu v pečeni.

Suchá šupinatá alebo začervenaná pokožka v záhyboch horných očných viečok 
– poukazuje na poruchy funkcie pečene.

Opuchy očného okolia
 – oblasť očného okolia je zóna obličiek. Opuchy sa tvoria najmä prebytkom vody alebo tuku v organizme. Ak sú opuchy očných viečok veľmi výrazné, môže to značiť problémy s trávením (tráviaci trakt). Môžu tiež poukazovať na poruchy vylučovacieho systému.

Tmavé sfarbenie očných viečok
 – značí o stagnácii krvi v obličkách. Ak sú prejavy sfarbenia napríklad na pravej strane očného okolia, ide o poruchu pravej obličky. Tmavé sfarbenie môže spôsobovať celkové fyzické a psychické vyčerpanie.

Nos
: srdce
„Čierne bodky“ (komedóny) – zvyčajne predstavujú zlé trávenie žalúdka.
Viditeľné krvné kapilárky (kožné krvné cievky) a ich praskanie – môže poukazovať na vysoký krvný tlak alebo poruchy srcovocievneho systému.
Rozšírené žilky v okolí nosa – môžu poukazovať na vysoký krvný tlak, nesprávnu funkciu srdca.

Líca –  pľúca

 • Opuchy, lokálne prejavy ekzému, začervenanie alebo naopak bledosť líc – sa prejavujú pri poruchách dýchacieho systému (pľúca).
 • Vyrážky – problémy s obehovým systémom a vysokým príjmom tukových a hlienotvorných potravín (rafinovaný cukor, mliečne výrobky, polotovary).
 • Bledá farba líc – je spôsobená nedostatkom železa, nízky príjem kyslíka.

Pery: tráviaci trakt

 • Trhlinky, opuchy alebo herpes na perách – sú spôsobené nerovnováhou v hornej časti žalúdka. Stredná časť hornej pery má na starosti strednú časť žalúdka, ak je problém v spodnej časti hornej pery. Tzv. kútiky, môžu byť príčinou poruchy v dvanástniku alebo vrátnika. Spodná pera poukazuje na zdravotný stav čriev. Opuch spodnej pery naznačuje riziko zápchy(črevá sú vtedy ochabnuté). Tiež môže poukazovať na nedostatok príjmu vitamínov B.
 • Akné, vyrážky nad hornou perou – poukazujú na hormonálnu nerovnováhu.

Brada: hrubé črevo, reprodukčné orgány

 • Akné, vyrážky, precitlivená pokožka – môže byť príznakom nevyváženej funkcii obličiek, stres, vyčerpanosť.

Vplyv duševnej nerovnováhy na kožné zmeny

Akné – ťažkosti s nadviazaním medziľudských vzťahov, skrývanie svojich pocitov a názorov, nedostatočná sexuálna činnosť alebo jej potláčanie

Alergie – obrana zo strachu, zlý prístup k zmenám

Kožné vyrážky – potlačené pocity a názory, „na povrch tela vychádza to, čo nás vnútri ťaží“

Psoriáza – „kožným ochranným pancierom“ sa bránime útokom z vonkajšieho sveta, nechceme byť zranený, bránime sa aj dobrým úmyslom ľudí zo strachu, že sa v nich sklameme.

Samotný organizmus človeka je najlepším „diagnostickým prístrojom“, ktorý nám dokáže veľa naznačiť.  Aj koža (jej pružnosť, pevnosť, sfarbenie, premastenie) je dobrým znakom na poznanie nášho zdravotného stavu. Problémy nám signalizujú istú „vnútornú chybu“.

Autor: INA
Foto: SHUTTERSTOCK