Všetko sa začína dobrým jedlom

Cez víkendy varia Slováci častejšie ako cez týždeň. To súvisí s tým, že majú viac času a tak si môžu varenie a jedenie viac užiť, najlepšie s celou rodinou. Za posledných päť rokov sa v slovenských kuchyniach varí čoraz častejšie, najmä mladí ľudia považujú varenie, zaváranie, pestovanie a spoločné stolovanie za súčasť moderného životného štýlu. Až 77% ľudí sa inšpiruje receptami z internetu a často si do kuchyne na pomoc voláme aj tých najmenších. Väčšina Slovákov (65%) sa nechváli jedlom na sociálnych sieťach napriek tomu, že majú pri jedení  telefón položený na stole (40%).

Výsledky vyplynuli z prieskumu na tému Čas strávený varením dnes a kedysi, ktorý pripravila agentúra Simply5 pre spoločnosť IKEA Bratislava.

Bez názvu(1190)Bez názvu(1191)

„Radi by sme našim zákazníkom ukázali, že varenie dobrého jedla a zdravé stravovanie nie je niečo, čo nás zbytočne oberá o čas, priestor a veľa stojí, práve naopak. Kuchyňa s jedálňou sa stávajú srdcom každodenného života, je to miesto, kde sa stretávame, rozprávame, flirtujeme alebo sa hádame,“ hovorí Nina Maláková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava a dodáva: „V IKEA veríme, že aj  vďaka našim šikovným riešeniam do kuchýň a jedální môžeme pomôcť domácnostiam dopriať si príjemné spoločné varenie a stolovanie.”

Výsledky vyplynuli z prieskumu na tému Čas strávený varením dnes a kedysi, ktorý pripravila agentúra Simply5 pre spoločnosť IKEA Bratislava.

 

Varíme radi, ale nie sami

Až 52% slovenských „kuchárov“ má z varenia radosť, ešte radšej však varia s niekým alebo pre niekoho.  Aby sme efektívne využili čas strávený v kuchyni, uvítame pomocnú ruku od ostatných členov domácnosti alebo šikovné kuchynské pomôcky. Slováci najčastejšie varia so svojimi polovičkami (45%) –  sú užitočnými pomocníkmi pri čistení alebo krájaní (68%), alebo sa jednoducho môžu spolu konečne porozprávať (45%). Aj deti majú počas varenia dôležitú úlohu, väčšinou pomáhajú už pri výbere toho, čo sa bude kuchtiť (63%).

Bez názvu(1192) Bez názvu(1193)

 

Slováci si varia často, no chceli by ešte viac

Až 88% Slovákov by rado jedávalo doma častejšie, pretože považujú stretávanie sa za jedným stolom s rodinou alebo priateľmi za spoločenskú aktivitu. Bariérou však je, že sa nie vždy podarí všetkým členom domácnosti stretnúť doma v rovnaký čas, aby sa spolu najedli (63%). Až 90% toho, o čom sa za stolom rozprávame sú rodinné záležitosti, rozoberáme aj pracovné a školské záležitosti alebo politiku a šport. Spoločný obed utužuje vzťahy so svokrovcami – z výskumu vyplýva, že takmer 1/3 Slovákov a Sloveniek predstaví svoju polovičku rodičom počas spoločného víkendového obeda.

Bez názvu(1194) Bez názvu(1195)