Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovnom poistení

cestovné poistenie

Poznáte to, cestovné poistenie je často to posledné, čo pred odchodom do zahraničia riešite. Vo veľa prípadoch ľudia ani poriadne nevedia, čo všetko ich narýchlo podpísaná zmluva s cestovnou kanceláriou a poistením obsahuje. Zorientujte sa s nami v cestovnom poistení.

Ako postupovať pri výbere cestovného poistenia? Zhrnuli sme pre vás základné kroky, ak cestujete do zahraničia pomenej a rovnako prinášame časté prešľapy, ktorým by ste sa mali zaručene vyvarovať.

cestovné poistenie

Nad poistkou premýšľajte hneď
Bežnou chybou, ktorej sa dopúšťajú cestovatelia a turisti, je výber poistenia na poslednú chvíľu. Dovolenka, to nie je kúpa letenka do Peru či Ázie, pobalený batoh a kopec zážitkov. Už pri výbere destinácie by ste mali uvažovať, čo všetko chcete poistiť a na ako dlho. Ak idete na tradičnú dovolenku, zvoľte krátkodobé cestovné poistenie. Plánujete stráviť mimo Slovenska viac týždňov, možno mesiacov? Ak sa chystáte na poznávací zájazd alebo ste sa rozhodli cestovať na vlastnú päsť dlhšie, uvažujte o dlhodobom poistení. Nezabúdajte však, že každá poisťovňa má nastavené vlastné limity na počet dní. O cene poistenia okrem toho rozhoduje aj zvolená krajina, typ cesty (turistická, pracovná), vek poistených osôb a v neposlednom rade konkrétne pripoistenia.

Výber pripoistenia je len na vás
Základom cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov, čiže ošetrenie, operácia či hospitalizácia alebo prevoz naspäť na Slovensko. Podľa dostupných štatistík najčastejšie turisti volia úrazové pripoistenie, ktoré sa vypláca v prípade trvalých následkoch úrazu. Veľmi bežné je aj poistenie zodpovednosti za škody na zdraví a veci tretím osobám. Čo to znamená? Predstavte si, že ste rozbili v hotelovej lobby drahú vázu, alebo ste nechtiac rozbili sklenené vitríny v obchode. Práve takéto situácie za vás vyrieši spomínané pripoistenie.

cestovné poistenie

Tipy pre každého
Informujte sa podrobne u zvolenej poisťovne, aké formy pripoistenia ponúka. Ak si svoju exotickú dovolenku kupujete  v predstihu a nenechávate všetko na last minute, zvážte poistenie storna zájazdu a poplatkov. Nezabudnite si tiež so sebou na cesty vziať asistenčnú kartičku, na ktorej máte všetky potrebné kontakty. V prípade akejkoľvek poistnej udalosti volajte vašu poisťovňu čo najskôr. A čo po úraze? Vyžiadajte si všetky potrebné dokumenty, ako lekárske správy a nálezy, ale aj účtenky pri platbe v hotovosti za lieky či zákrok. Poisťovňa ich bude od vás určite vyžadovať!