Keby sme ju chceli nazvať len výtvarníčkou, mali by sme pravdu, ale neobsiahli by sme jej širokú umeleckú činnosť. Pravdou je, že maľovanie pohlcuje väčšinu jej času, ktorý delí aj medzi svoju sedemnásťročnú dcéru Veroniku. Veronika je šikovné dievča, talentované na jazyky, rovnako ako mama optimistické, veselé usmiate, hoci sa borí s Turnerovým syndrómom. Obe dámy však statočne bojujú.
Kedy ste u seba postrehli vzťah k umeniu?
K výtvarnému umeniu som mala vzťah vraj už v škôlke, kde ma vo výbere talentov prihlásili do základnej umeleckej školy – vtedajšej ľudovej školy umenia. Neskôr som vyštudovala umeleckú keramiku v odbore maľovanie skla, keramiky a ľudového ornamentu v Modre.
Chápali vás učiteľky, že ste talentovaná, alebo vám zväzovali ruky?
Pokiaľ si spomínam, vždy som bola tvorivá a ako dieťa som veľmi rada maľovala a tvorila s rôznymi materiálmi. Myslím, že radosť z toho bola obojstranná, učitelia ma prihlasovali na výstavy a do rôznych výtvarných súťaží, z ktorých som často odchádzala s peknými oceneniami a diplomami. Dnes som tomu rada a vnímam to tak, že ma stále posúvali dopredu. Nikdy som nemala pocit zväzovania rúk, aj keď boli niekedy zadané tematiky, moja predstavivosť a detská fantázia napokon vždy zvíťazili. Počas základnej školy mi prischla funkcia kronikárky, bola to zodpovednosť, ale bavilo ma to. Dnes by som rada s nostalgiou do niektorej nahliadla.
Vaša umelecká činnosť je veľmi bohatá, opíšte nám stručne čomu všetkému sa venujete?
Myslím, že v mojom prípade, to stručne asi nedám (smiech). Sama sa musím chvíľku zamyslieť a možno na niečo aj zabudnem, ale je to u mňa naozaj rôznorodé. Počnúc maľovaním na rôzne materiály, sklo, keramiku, drevo, nábytok, textil, tričká, šaty, topánky, kabelky, hodváb, náušnice, pokračujúc cez veľkoplošné maľby na steny fasád exteriérov, či interiérov, rôzne reklamné plochy, sklenené tabule výkladov, hotelov, wellnessov, reštaurácií, kaviarní…až po maľovanie na telo. V maľovaní na telo sa venujem dočasnému tetovaniu v podobe pravej prírodnej indickej henny, vodeodolnému trblietkovému tetovaniu, svietiacemu UV tetovaniu a maľovaniu na tvár. Jeden čas som sa intenzívne venovala aj vizáži. Maľujem obrazy a mandaly. Okrem toho sa príležitostne venujem maľovaniu medovníčkov, veľkonočných kraslíc, výrobe rôznych aranžmánov z kvetín, vytváram originálne zdobené klobúky, opasky, folklórne venčeky a svadobné party.
Ktorú z týchto činností považujete za prioritnú, ktorá vás napĺňa najviac?
Ťažko povedať, záleží to od naladenia, či pocitoch v danej chvíli. Momentálne je to maľovanie prírodnou indickou hennou, pôsobí na mňa upokojujúco, až relaxačne, ale nemôžem zabudnúť ani na maľovanie osobných mandal, folklórnych ornamentov, či veľmi obľúbených kvetov a anjelov. Za prioritné považujem zákazky na objednávky, ktoré sa snažím vytvoriť vždy tak, aby boli spokojné obidve strany. Najdôležitejšou v mojom živote, je moja dcéra Veronika, s ktorou od narodenia bojujeme s množstvom zdravotných problémov a snažím sa jej, aj vzhľadom na ochorenie Turnerov syndróm, zabezpečiť slušný životný štandard a byť dobrou matkou, priateľkou a suplovať aj otca. Uchvátilo ju štúdium jazykov, ktoré jej do budúcna umožní robiť, to čo ju baví a plniť si sen o cestovaní a spoznávaní nových krajín.
Ako ste prišli na nápad maľovanie na sklo – motívy podľa ročných období?
To je na príbeh. Keď bola moja dcéra malá pred Vianocami ochorela. Prišla nás pozrieť moja kamarátka a kolegyňa výtvarníčka Katka, chcela ju potešiť a na okno v detskej izbe jej namaľovala zimnú bielu krajinku, ktorá ju nesmierne potešila. Prišli ďalšie Vianoce a Katka sa medzičasom odsťahovala do zahraničia, ale dcéra bola znova pred Vianocami chorá. Chcela som ju potešiť, tak som jej pre zmenu, s pridaním vlastnej fantázie, bielu zimu namaľovala ja. Mnohým sa to páčilo, tak maľovanie pokračovalo v rodine a u známych. Novou výzvou boli objednávky na verejných veľkoplošných priestranstvách, kde som sa stretávala s veľmi pozitívnymi reakciami. Stále však prichádzajú nové podnety a vždy hľadám a skúšam niečo nové, takže som pridala farby, zapojila fantáziu a prišli celoročné maľby. Niekde folklór, niekde lúka, tulipány, vínna réva, či rockový silvester, Valentín, podľa požiadaviek. Túto kolekciu malieb, som nazvala ,,NA SKLE MAĽOVANÉ” M-ART-TINA
Čím maľujete na sklo, aké sú to farby a ako sa dajú odstraňovať?
Používam ekologické farby, ktoré sú vodou riediteľné a dajú sa umyť vodou. Výhodou je, že môžem potešiť a prísť vždy s inou maľbou.
Vaše čelenky zdobia hlavy mnohých osobností, chodíte aj vy sama do spoločnosti s vami vyrobenou kvetinovou čelenkou?
Milo ma prekvapilo množstvo pozitívnych ohlasov na kvetinové party, čelenky aj klobúky. Milujem prírodu a kvety obzvlášť, prinášajú radosť, širokú paletu farieb a veľa pozitívnej energie. Aj ja sama si nimi v lete skrášlim deň, a keď je príležitosť, chodím s čelenkou. Okrem toho sa už objavili na rôznych spoločenských akciách, boli súčasťou módnych prehliadok či módneho návrhára Ferlita alebo Lombardi, kde ich graciózne odprezentovala skvelá Marcella Molnárová. Jednu odo mňa vlastní. Moje klobúky a venčeky mali na hlave aj iné známe osobnosti ako Jandranka Handlovská, Veronika Pavlovičová a ďalšie.
Henna tu bola odjakživa, ženy si ňou maľovali obočie, vy však maľujete hlavne ornamenty na ruky prípadne dávajú si ich maľovať aj na telo?
K láske k hennovaniu ma priviedla kamarátka Zuzka, ktorá túto milú aktivitu prevádza už dlhší čas ako ja. Ona ma do tajomstiev hennovania zasvätila, čomu sa veľmi teším. Od prvého kontaktu, som vedela, že táto umelecká činnosť bude patriť medzi moje ,,srdcovky“. Na hennovanie používam 100% prírodnú Hennu priamo z Indie, ktorá je bezpečná ako pre detičky, tak aj pre budúce mamičky. Ornamenty, zdobia rôzne časti tela, maľujem nielen na ruky. Často pripomínajú skôr šperk ako maľbu, zákazníčky si môžu nechať vytvoriť originálne obrázky navrhnuté konkrétne špeciálne iba pre ne. Okrem tradičných orientálnych ornamentov rada hennujem aj osobné mandaly i vlastné ornamenty.
Obľubujú slovenské ženy pomaľované tričká, prípadne šaty, a farba ktorú používate sa nevyperie?
V každodennom živote sa čoraz častejšie stretávam s originálnymi kúskami oblečenia a teším sa, že aj slovenské ženy sa radi odejú do ručne vytvorených maľovaných tričiek, šiat a doplnkov, ktoré dýchajú nápaditosťou. Originálne ručne maľované tričká a šaty pod značkou M-ART-TINA, tvorím s láskou a trpezlivosťou celé hodiny. Používam kvalitné farby na textil, ktoré sa bežne perú v práčke pri odporúčanej teplote 30 až 40 stupňov. V minulom roku som mala možnosť odprezentovať svoju tvorbu na benefičnej módnej prehliadke vo Vitanovej, ktorú organizoval módny návrhár Ferlito. Šperky ku kolekciám nám v podobe luxusných štrasových náušníc vyhotovila Giulietta Mori. Na jarné BMD, pripravujeme novú kolekciu FERLITO&M-ART-TINA. Musím však opomenúť, že nielen ženy, ale aj muži idú v originalite spolu so ženami. Mojim najčastejším odberateľom tričiek je známy spisovateľ Pavel Baričák, ktorý ich už má doma viacej a často ich nosieva aj na svoje motivačné prednášky. Spolu s umelkyňou Jolankou Palajovou sme Paľkovi namaľovali na fasádu domu rozkvitnutú lúku. Tričko s Levom má odo mňa Jožko Oklamčák, samozrejme, ako inak – červené.
Aké sú najčastejšie motívy na oblečenie?
Veľmi rôznorodé. Na moje potešenie však najčastejšie folklórne ornamenty a rovnako mandaly a anjeli, ktoré vytváram aj so špeciálnymi UV svietiacim farbami.
V niekoľkých reštauráciách aj na iných miestach visia vaše maľby – obrazy, čo je ústredným motívom vašich výtvarných diel?
Rovnako ako ostatná moja tvorba – je to rôzne. Snažím sa však, aby som splnila požiadavky a v prípade ,,voľnej ruky“, rada poradím s výberom vhodným pre vytvorenie tej správnej atmosféry. Inak je to všetko o momentálnom nápade pre dané miesto. Moje maľby môžete nájsť v Podhájskej vo wellnesscentre, ale i v miestnej reštaurácii blízko wellnessu, v hoteli Poľný Kesov, v Leviciach v jednom z hotelov, ale i v Obchodná akadémii či miestnej pizzerii i waflovni, v prievidzkom hoteli, v hoteli vo Vyhniach, v bratislavskom Stredisko kultúry na Vajnorskej, v reštaurácii Resto, v Nitre v galérii v Biskupskom hostinci, v Novej Bani v cukrárni, v Galante, v Šahách, v Banskej Štiavnici, vo Viedni…atď. Radosť z maľby na sklo, z kolekcie ZIMA-NA SKLE MAĽOVANÉ mali v minulom roku pred Vianocami aj deti na psychiatrickom oddelení na Kramároch, ktorú som im venovala pre radosť. Tieto Vianoce v ADELI Medical Center v Piešťanoch som maľovala spolu s pacientmi, a tak vznikla prvá integrovaná maľba na sklo na Slovensku. V tejto vianočnej benefičnej tradícii určite budem aj naďalej pokračovať.
Kde beriete inšpiráciu na množstvo činností, ktorými sa prezentujete?
Nechávam sa unášať každodenným žitím, inšpirácie sú všade okolo nás, nachádzam ich v prírode, v maličkostiach, pre niekoho možno prehliadnuteľných, pre mňa prinášajúcich impulzy k tvorbe. Prichádzajú stále nové vízie, nachádzam nové štýly, techniky. Niekedy sú možno aj únikom z reality, či spôsobom na relax. Tvorba má zmysel, keď prináša radosť a dáva lásku k umeniu aj ostatným. Najviac ma teší spätná väzba, za ktorú som veľmi vďačná.
Zdroj: Anna Olvecká
Foto: Archív M-ART-TINA