Všade dobre, doma najlepšie

Inšpirácia - Matějovský

Toto príslovie v dnešnej dobe asi najlepšie vystihuje atmosféru v spoločnosti. Aj keď je korona vírus na ústupe a prísne pravidlá sa postupne uvoľňujú, stále najviac času trávime vo svojich príbytkoch a medzi najbližšími. Čo tak si domáce hniezdočko ešte viac zútulniť a spraviť si ho pohodlným?

 

Aj keď každý z nás má svoj vlastný vkus a inak zariadený interiér, útulne pôsobiace domácnosti majú niektoré veci spoločné. Zvyčajne majú biele, prípadne pastelové steny, drevený nábytok a charakteristické je tiež použitie množstva bytových doplnkov, ktoré vytvárajú pocit domácej pohody. Môže to byť napríklad koberec, záclony či závesy, veľa, veľa vankúšov a rôzne deky a prikrývky. Sú vyrobené z prírodných materiálov, na dotyk majú byť hebké a majú vyvolať pocit, že sa ich chcete neustále dotýkať. Tak čo, prišiel práve ten čas na kúpu nových doplnkov aj do vášho domova?

 

Vankúšová vojna?
Vankúše sú v útulnej domácnosti nenahraditeľné. Čím je ich viac, tým lepšie. Sú nielen estetickým doplnkom, ale najmä z praktickej stránky majú nezameniteľnú funkciu. Mäkučké vankúše využijete nielen na posteli či sedačke, ale skvele poslúžia aj keď chcete leňošiť na zemi. Alebo ich využijete na rozptýlenie koronovej nálady na vankúšovú vojnu? Správne zvolený dizajn vankúšov dokáže urobiť s interiérom doslova zázraky. Skvele ho osvieži aj bez iných zásahov, a to bez zruinovania domáceho rozpočtu. V ponuke sú mnohé farby, vzory, motívy aj materiály. „Ak si na obliečky na vankúše zvolíte kvalitné materiály, ako je 100% bavlna, vydržia vám dlhú dobu vo veľmi dobrom stave. Udržia si svoj tvar a farbu aj po mnohých praniach,“ radí Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.

 

Zahrejú aj zútulnia
Ďalším prvkom v interiéri, ktorý ho robí útulnejším, sú deky. Tie v nasledujúcich mesiacoch využijete skôr vonku na balkóne či terase, ale vnútri stále môžu ponúknuť svoju dekoračnú úlohu. Aj tu voľte také, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov. Hľadajte vysoký podiel bavlny, ktorý spôsobuje, že deky sú na dotyk jemné a hebké a majú dlhú životnosť. Môžete ich dizajnovo kombinovať s vankúšmi, či inými bytovými doplnkami. Alebo si z deky spraviť kontrastný interiérový kúsok.

Nezabudnite na kvety!
V útulnom interiéri nemôžu chýbať izbové rastliny či čerstvé kvety. Existujú aj nenáročné druhy, ktoré prežijú aj u tých, ktorí si myslia, že im všetko uhynie. Skvelým tipom je napríklad lopatkovec, ktorý svoj názov dostal kvôli listom, ktoré vyzerajú ako lopatky. Spravidla kvitne asi 2 krát ročne (na jar a na jeseň) s bielymi kvetmi, z ktorých sa môžete dlho tešiť, niekedy až dva mesiace. Hodí sa do každej miestnosti a jeho prednosťou je nielen nenáročné pestovanie, krásne kvety, ale aj schopnosť čistiť vzduch. Najlepšie mu bude na mieste, kde bude mať dostatok nepriameho slnečného svetla.

Zdroj: Katka M. 
Foto:
Matějovský