Vodné hodiny, hodiny piesočné…

Rudol Fabry, od ktorého som si požičala názov pre tento článok (napísal rovnomennú básnickú zbierku) bol predstaviteľom slovenského surrealizmu, ktorého inšpiračným zdrojom bol sen. Neviem ako funguje čas v snení, ale pre mňa je čas najväčšia abstrakcia akú poznám. Plynie si svojvoľne okolo nás niekedy rýchlo inokedy pomaly. Jediné, čo človek s časom dokáže je to, že ho meria.

Rozdelil ho na roky, mesiace, týždne, minúty, sekundy a ich desatiny a stotiny. Kedysi sme sa spoliehali na slnko, piesok, či vodu, ktoré nám pomáhali všeličo stihnúť alebo nestihnúť. A potom vymysleli malý zázrak. Mikroskopický strojček plný miniatúrnych koliesok, ktoré vzájomne do seba zapadajú v dokonalej harmónii. Náramkové hodinky, nielen zázrak, ktorý meria čas, ale aj skvelý doplnok, ktorý doladí náš zovňajšok.

 

Ktorá farba je tá pravá?

Kedysi mali muži aj ženy jedny hodiny, ktoré boli viac-menej v univerzálnych farbách, ktoré nosili k akémukoľvek oblečeniu. To dnes už dávno neplatí. Pre mnohých sa stali hodinky doslova fetišom a doma majú celé zbierky tohto špecifického šperku. A presne tak treba náramkové hodinky vnímať- ako šperk. Šperk slúži nielen ako ozdoba, ale aj ako čerešnička na torte nášho looku. Najjednoduchšie je držať sa starého známeho francúzskeho hesla- nemať na sebe viac ako tri farby, takto bude zaručene všetko spolu ladiť. Farebná škála je dnes doslova nekonečná, stačí si vybrať podľa chuti. Extravagantnejšie, poprípade veľké hodinky vždy k jemnejšiemu oblečeniu, naopak, ak si oblečiete výraznejšie kúsky, hodinky by mali byť skôr menšie a jednofarebné.

 

Koža, guma, kov?

Srdcom hodiniek je samozrejme ciferník, či lepšie povedané mechanizmus, ktorý sa v ňom ukrýva. Ale dôležitou súčasťou je aj remienok. Dnes sa už vyrába zo všemožných materiálov. Okrem tradičných ako kov, koža sa používa aj keramika, guma, látka. Hodinky s keramickým remienkom vyzerajú skutočne krásne a luxusne, ale sú veľmi krehké.  Gumové, či plastové hodinky nie sú veľmi vhodné do týchto horúcich mesiacov. A tiež sú to hodinky určené skôr pre mladšiu generáciu, či k športovému oblečeniu. Koža a kovový náramok sú klasika, preverená rokmi. Najmä koža sa zvykne dokonale prispôsobiť a nosenie takýchto hodiniek je potom mimoriadne pohodlné.

Okrem hodiniek na ruku sú aj hodinky, ktoré si môžete zavesiť na krk, či navliecť na prst. Vyzerá to veľmi nápadito a originálne.

 

Zdroj: www. asos.com, http://www.chanel.com, http://www.top-watches.sk/ www.spiritslovakia.sk