Vo Vysokých Tatrách si tento víkend pripomenuli obete Mount Everestu

Vo Vysokých Tatrách sa počas víkendu uskutoční  29. ročník Memoriálu Jozefa Psotku. Súčasťou podujatia je vysokohorský beh venovaný pamiatke slovenských horolezcov, ktorí tragicky zahynuli pod Mount Everestom.

Od piatka do nedele si Tatranci zaspomínali na všetkých slovenských horolezcov, ktorí tragicky zahynuli pod najvyššou horou sveta. Memoriál nesie názov podľa legendárneho horolezca Jozefa Psotku. Ten dokázal v roku 1984 vo svojich päťdesiatich rokoch vystúpiť na Everest bez kyslíka. V tom čase bol najstarším horolezcom, ktorému sa to podarilo, no pri zostupe tragicky zahynul. Podujatie sa organizuje od prvého výročia jeho smrti a Sliezsky dom je dlhoročným hlavným partnerom.

 

„Samotná myšlienka Memoriálu sa zrodila na Sliezskom dome. Súčasní hlavní organizátori boli aj členmi expedície, na ktorej zahynul Jozef Psotka. Na Sliezskom dome sa pravidelne pripravovali na výstupy. Práve tu sa schádzali, liezli a žili. Po tragickej udalosti si Psotkovu pamiatku chceli pripomenúť práve tam, kde to mal najradšej a kde trávil veľa času,“ objasňuje dôvody partnerstva prevádzkarka horského hotela Karin Petríková.

 

Tento rok sa prihlásilo až 140 pretekárov. Tí sú rozdelení do viacerých kategórií a súťažili v náročnom vysokohorskom behu. Trasa behu vedie zo Sliezskeho domu cez Poľský hrebeň, Priečne sedlo a Hrebienok späť k Velickému plesu. Každý rok je najväčším nepriateľom podujatia nevyspytateľné počasie.

 

Sliezsky dom sa nachádza vo výške 1 670 m n. m. priamo pod najvyšším vrcholom Gerlachovský štít a po kompletnej rekonštrukcii v roku 2010 ponúka v 36 izbách a 7 apartmánoch štandard trojhviezdičkového hotela. Pri takejto významnej udalosti však ide biznis bokom: „Hoci je Sliezsky dom kapacitne určený pre 117 hostí, tento víkend ho sprístupníme výhradne pre účastníkov memoriálu. Napriek tomu, že ich počet prevyšuje naše kapacitné možnosti, vytvoríme pre nich podmienky, aby to bol pre každého nezabudnuteľný zážitok. 120 pretekárov a 20 organizátorov prespí u nás  za symbolickú sumu a bude sa tešiť zo spoločnosti ľudí, ktorých spája láska k horám,“ uzatvára Karin Petríková.