Vlastina Svátková: Riadim sa intuíciou

Všestranná len 33-ročná herečka z Myjavy, ktorá žije v Prahe má toho za sebou neúrekom. Skúsenosti z modelingu, novinárčiny, na konte dve knihy vlastných blogov, množstvo zaujímavých hereckých postáv v domácej i zahraničných produkciách. Popri tom všetok voľný čas venuje svojim dvom synom, rada športuje, cestuje a momentálne sa chystá na premiéru najnovšieho filmu Gangster Ka. Pri tej príležitosti sme ju vyspovedali hlavne o tomto filme.

Blíži sa koniec prázdnin, si matka dvoch synov –  ako si si užila prázdniny s nimi?

Adamko má 8 rokov a Kryštof 4 roky. Letné prázdniny boli vo veľkom pracovnom nasadení, teraz nechcem hovoriť  – bohužiaľ –  to by asi povedali moje deti. Ja som za toľko práce vďačná. Snažila som sa byť každú voľnúminútu s nimi.  Našťastie sme mali dlho dopredu zarezervovaný pobyt v Južnych Čechách, kam  tradične každé leto chodíme na aktivnu dovolenku – na bicykle. Tentokrát sme pridali aj splavovanie Vltavy, kúpali sa v rybnikoch, grilovali a ja som  ešte chodila behať do lesa.

 

V najbližších dňoch ťa,okrem nakrúcania markízackého seriálu Kukučka,  čaká premiéra filmu Gangster Ka. Nie je tajomstvo, že film je motivovaný príbehom českého „podnikateľa“ Krejčířa, ktorý pripravil štát o veľké peniaze.  Študovala si jeho prípad pred nakrúcaním filmu?

Samozrejme, aj keby ste sa snažili médiam vyhýbať,  tejto kauze v Čechách neuniknete. Aktuálne Krejčířa odsúdili v Južnej Afrike z účasti na minimálne 20-tich  vrážd. Film Gangster Ka je jeho príbehom iba inšpirovaný. Hneď ako som sa dozvedela, že ma pozvali na kamerové skúšky, kontaktovala som môjho známeho novinára, ktorý sa jeho prípadom aktívne zaoberá, stretávali sme sa a diskutovali hlavne o Krejčířovej žene a ich vzťahu.

 

Čo ti pomáhalo vžívať sa do úlohy manželky hlavného hrdinu?

Pomáhali mi vlastné skúsenosti, postava Sandry mi bola blízka už pri čítaní scenára. Rozumela som jej. Chápala som, že aj keď nebola žiadna zlatokopka, bola inteligentná a samostatná, nechala sa veľmi ľahko obalamutiť silnými rečami a veľkými gestami. Jeho charizma, pod ktorou sa skrýval manipulátor, ju očarila a až po svadbe, postupne, pomaličky začala precitať do reality a zistovať s kým ma tú česť. Domáce násilie, vydieranie, zlatá klietka, pasca, z ktorej ju už nikdy nenechal utiecť. Zničil jej život a ja som mala krásny herecký priestor toto divákovi ukázať.

 

Život  podobnej manželky nie je jednoduchý, čo teba priam šokovalo, keď si si prečítala scenár?

Zo všetkého najviac asi to, že jej už nedal nikdy možnosť začať znova, čiže nemala šancu zbaliť sa a odísť, utiecť. Taká bola realita. Zabil by ju. Jednoznačne. Tento film je veľkým varovaním, že nie vždy je voľba materiálneho zabezpečenia, pohodlia, zárukou šťastného života. Teraz môžem hovoriť hlavne za nás ženy. Mali by sme sa vždy rozhodovať na základe intuície. Tá nás nikdy nesklame. Mnoho žien trpí domáce násilie zo strachu, či sa o seba a deti zvládnu  postarať, či budú dosť silné na to, aby začali v neistote od nuly. Zvládnu. Všetky do jednej. Len musia začať myslieť  na seba a prestať dúfať, že sa ich muž zmení a pochopí, čo robí zle…

 

Boli scény, ktoréti riadne dali zabrať a prečo?

Takých scén bolo veľa. V podstate polovičku filmu po mne môj muž kričí, nadáva mi, ponižuje ma, ubližuje mi. Nemôžem  konkrétne prezrádzať,  čo vsetko sa mi udeje, ale sú to extrémne situácie. Ťažko sa z toho potom vystupuje, dostáva sa  do bežného života.  Niesla som si so sebou domov, vnútorné  chvenie, šok, slzy….kus duše som pri tomto filme nechala.  Zaručene. V jednej scéne, kedy prídem domov s čerstvo narodeným synom a môj muž ma čaká doma s milenkou, som vrieskala na svojho priateľa asi hodinu, prečo mi to urobil. Pozeral na mňa šokovane, že nič neurobil. Niekto  to schytat musel…

 

Aká je úloha manželky človeka, ktorý ma neskutočné bohatsvo – byť stále krásna, nakupovať  a reprezentovať?

To ja neviem, ja som nikdy takou manželkou ani partnerkou nebola. Ale ani by som nikdy byť nechcela. Materiálne skúšky už mám za sebou, som vďačná, že som samostatná a nezavislá a dokážem sa postarať o seba a svoje dve deti úplne sama.

 

Tvoj filmový manžel Hynek Čermák je skvelý herec  – poznali ste sa predtým, prípadne ste si spolu zahrali?

Toto bola naša premiéra a áno, súhlasim, že je výborný herec. Snažila som sa mu byť dobrou hereckou partnerkou a dala do toho úplne všetko.

 

Čo rozhoduje u teba, aby si rolu prijala?

Rôzne kombinácie. Kvalita scenára, moja postava- rada striedam výzory, role, skáčem od submisívnej postavy k mrche, od nevinnej ku konkubíne. Časová vyťaženosť.  Ak som odmietla rolu tak preto, lebo by som nebola skoro vôbec doma s deťmi, to odmietam. A dávam na intuíciu. Niekedy vyslovene cítim, že niečo nemám robiť a niekedy cítim,  že niečo vyslovene robiť musím 🙂

 

Film má aj pokračovanie a koncom novembra bude premiéra druhej časti pod názvom Afričan, zažije divák napätie a momenty prekvapenia aj v druhej časti?

Niektorí, čo už videli obe časti hovoria, že druhá časť je dokonca ešte lepšia. Je nakrúcaná  v exotickom prostredí, dejú sa ešte neuveriteľnejšie situácie ako v prvej. A keďsi vezmete, čo všetko  sa v tomto filme deje, nie je až tak ďaleko od reality, verím, že vám po filme zostanú stáť chlpy zdesením, čo všetko dokáže jeden človek, ktorý nemá žiadne zábrany a nepozná žiadne prekážky…

 

Čo ťa čaká v oblasti filmu najbližšie, už vieš?

Okrem natáčania seriálu Kukučka pre Markízu sa rysujú ešte dva zahraničné projekty.  Každý deň sa ale všetko mení a prichadzajú nové ponuky, niektoré odchadzajú a veci sa  menia z hodiny na hodinu. Preto nemá v mojom prípade zmysel nič plánovať. O to viac si užívam to, čo je práve teraz…

 

Pozrite si treiler k filmu : https://www.youtube.com/watch?v=Y4b2NCG_Ypc