Vlastimil Harapes oslávi životné jubileum – sedemdesiatku – vo veľkom štýle

Vlastimil Harapes  so svojimi priateľmi a fanúšikmi oslávi svoje okrúhle narodeniny. S kolegami, ktorí mu prídu blahoželať na pôdu majestátnej  Státní opery v Prahe, sa tešia na návštevníkov, ktorých čaká  bohatý program. I keď sa Vlastimil Harapes narodil 24. júla 1946 v Droužkovicích pri  Chomutove, slávnostný galavečer sa bude konať už v utorok 12. júla  2016 od 19.00 hodín. Samotný oslávenec neplánoval žiadnu pompéznu oslavu, tú mu pripravila agentura Martina Franceho s priateľmi a kolegami baletného majstra, herca, speváka dokonca i muzikálového speváka. Skutočne všestranný talent.

 

Vyštudoval pražské tanečné konzervatórium a tanec študoval i  v Rusku v Petrohrade. V roku 1966 získal angažmán v baletnom súboru Národného divadla v Prahe, v repertoári ktorého  od roku 1971 ako sólista stvárnil viac ako 50 rolí. V rokoch  1977 až 1983 sa stal stálym hosťom Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe a Duisburgu, hosťoval tiež v mnohých   európskych krajinách i na Kube. V rokoch 1987 až 1989 bol šéfom baletu Laterny magiky. V následujúcom  roku sa stal šéfom baletu a zároveň štatutárnym zástupcom riaditeľa Národného divadla v Prahe (do roku 2002). Účinkoval vo viac ako tridsiatich filmoch, z ktorých  k najvýznamnejším patrili napr. Markéta Lazarová, Den pro mou lásku, Panna a netvor. Veľké množstvo bolo i jeho prác pre televíziu. Do nedávnej doby pôsobil aj ako rozhlasový moderátor v Českom rozhlase Dvojka.

V súčasnej dobe pôsobí ako umelecký šéf Mezinárodného  konzervatória Praha. Vrátil sa aj k činohernému herectvu, vystupuje v dvoch tituloch predstavení divadla Semafor.

K svojmu jubileu má svoj postoj: „„Neviem, či sa sedemdesiatka má oslavovať, na druhej strane, prečo nie,” – komentuje udalosti samotný hlavný aktér Harapes. “Ide v podstate len o číslo, hlavné je, že sa na scéne  opery stretnem   so svojimi kamarátmi a priateľmi a samozrejme i so svojimi priaznivcami.“

Na tlačovej konferencii v Prahe sa stretol Vlastimil Harapes s niekoľkými kolegami, ktorí mu zablahoželajú aj v spomínanom galaprgrame, ale najväčšiu pozornosť pútalo fotenie s Martou Vančurovou, s ktorou si pred 40-timi rokmi zahral manželskú dvojicu vo filme Den pro mou lásku.

V priebehu svojho života získal Vlatimil Harapes  celý rad ocenení, v osemdesiatych rokoch  napr. opakovane cenu televíznych divákov Rolnička. V roku 2011 získal cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v obore balet.

Pri pracovnom vyťažení vyplývajúcom z jeho oficiálnych činností si vždy našiel čas na ďalšie aktivity, ktorými môže pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Už dvadsaťpäť rokov pôsobí v Českom hnutí špeciálnych olympiád pre osoby s mentálnym postihnutím, je jeho čestným predsedom. S českým týmom se zúčastnil celého radu svetových olympiád v rôznych kútoch  sveta.

Narodeninovo-benefičný Galavečer ozdobí hneď niekoľko exkluzívnych hostí: Hana Zagorová, Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jana Preissová, Zdena Studenková, Marta Vančurová, Jaromír Hanzlík, Leona Machálková, Martin France, Jana Šulcová, Hana Buštíková, Lubomír Brabec, Marcela Březinová, Václav Kopta, Uršula Kluková, Lucie Černíková, Marie Poledňáková, Juraj Herz, Petr Weigl, Michal Štípa, Ondřej Vinklát ad. O doprovod spevákov sa postará Charlie Band Charlieho Blažka. Galavečer je koncipovaný – i vzhľadom k sociálnym aktivitám Vlastimila Harapesa – zároveň ako benefičný, lebo 70 Kč (nakoľko pán Harapes oslávi „70“) z každej predanej vstupenky bude odovzdaných  Českému hnutiu špeciálnych olympiád pre osoby s mentálnym postihnutím.

 

Vlastimil Harapes