Vivienne Westwood – kráľovná punku obliekajúca generácie, najsilnejší hlas britskej módy navždy doznel 29. decembra 2022

Vivienne Westwoodová  (1941 – 2022), najsilnejší hlas britskej módy, provokatérka, ktorá zohrala zásadnú úlohu pri vynájdení punkovej estetiky spájajúca epochy ako nik iný, dizajnérka udržateľnej módy a Dáma, ktorú si v Anglicku ctia možno rovnako ako Alžbetu II. , zomrela vo štvrtok 29. decembra 2022 vo veku 81 rokov.

 

Dlhšie trvajúcu chorobu Vivienne Westwood prežívala nenápadne a až do konca života hovorila o našej planéte a o tom, čo by sme mali urobiť pre jej záchranu.

Vivienne do poslednej chvíle pokračovala v tom, čo milovala, navrhovala, pracovala na svojom umení, písala knihu a menila svet k lepšiemu. Viedla úžasný život. Jej inovácie a vplyv za posledných 60 rokov boli obrovské a budú pokračovať aj v budúcnosti,“ napísala módna značka v oznámení a dodala: „Svet potrebuje ľudí, ako je Vivienne, aby ho dokázali zmeniť k lepšiemu.“

Jej kariéra začala vo veku 17. rokov na univerzite, ktorú opustila aj pre túžbu spoznávať svet. Bola vydatá za Dereka Westwooda, mala syna, vyrastala vedľa Malcolma McLarena zo Sex Pistols a neskôr sa stala britskou návrhárkou s butikom na King´s Road 430 s vitrínou z kože a reťazí.

Svet si bude navždy pamätať Vivienne Westwood, návrhárku minulých rokov ale i súčasnosti, kráľovnú punku obliekajúcu generácie rebelujúcej mládeže kožou a cvočkami, potom korzetmi a pančuchami, rebelku bojujúcu s nespravodlivosťou skrz nadčasové a nekonvenčné odevy.

Rozlúčme sa s Vivienne Westwood spomienkou na jej bohatý život a niektoré ikonické momenty.

 

Nezabudnuteľné zábery z prehliadok s mladučkými topmodelkami Naomi Campbell a Kate Moss.

Modelka Bella Hadid v šatách Vivienne Westwood, prehliadka Jeseň/Zima 2022 .

Vivienne Westwood búrala hranice módy a pretvárala parochne a korzety na moderné prvky.

Svadobné šaty herečky Sarah Jessica Parker vytvorené Vivienne Westwood pre film Sex v meste.

Britská dizajnérka obliekala svetové hviezdy celé desaťročia, zľava – speváčka Gwen Stefani, Dua Lipa a herečka Zendaya.

Speváčka Dua Lipa v šatách v štýle erotiky, nahoty a irónie 17. storočia s perlovým náhrdelníkom, ktorý sa stal kultovým kúskom – najfotografovanejšia na odovzdávaní cien Brit Awards 2021.

Speváčka Rihanna počas módnej prehliadky Victoria’s Secret v roku 2012 v šatách Vivienne Westwood.

Bez Vivienne Westwood by nebolo Alexandra McQueena ani Charlesa Jeffreyho. Londýnsky týždeň módy by si neužíval svoj status zábavy na medzinárodnej scéne.

Jean Paul Gaultier:
Včera nás opustila britská kráľovná punkovej módy. Spojila tradíciu a revolúciu tým najdokonalejším spôsobom: Boh žehnaj kráľovnej módy!!

Vivienne Westwood sa vášnivo venovala klimatickým zmenám, životnému prostrediu a občianskym právam, otvorene hovorila o svojej politike a nikdy sa neodklonila od toho, čo považovala za správne. Vďaka tomu po sebe zanechala pôsobivý odkaz.

Vivienne Westwood – kráľovná punku obliekajúca generácie, najsilnejší hlas britskej módy navždy doznel 29. decembra 2022

Smrť Vivienne Westwood je veľkou stratou britskej módy.

Obrázky: Vivienne Westwood, instagram, Vogue, getty images
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com