Vitamíny nestačia. Zdravý vývoj detského mozgu vyžaduje príjem omega-3!

Detský mozog sa vyvíja až do 25. roku života. Aby optimálne fungoval, potrebuje pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín, predovšetkým DHA – čo je najdôležitejšia kyselina v našom mozgu. Ako touto zdraviu prospešnou látkou zásobiť detský organizmus v dostatočnom množstve? Radí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín je pre zdravý vývoj detského mozgu kľúčový. „Rybí tuk s omega-3 mastnými kyselinami je u detí nenahraditeľný, zabezpečuje zdravý vývoj mozgu a nervového systému, zraku, zlepšuje mentálne schopnosti detí, buduje a chráni imunitný systém dieťaťa, znižuje riziko závažných autoimunitných a alergických reakcií,“ vysvetľuje odborníčka.

Kde omega-3 nájdeme?

Hodnotným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú tučné ryby, predovšetkým losos, tuniak, sardinky, sleď, makrela či ančovičky. Podľa výživových špecialistov by sa tieto ryby mali na našom tanieri objaviť minimálne dvakrát za týždeň.

Problém však nastane, keď dieťa odmieta jesť ryby. Pretože len máloktoré dieťa má rado rybacinu, nehovoriac o tom, že podľa štatistík jedia Slováci o 50 % menej rýb ako priemerný obyvateľ EÚ! Čo robiť v prípade, keď nášho potomka nevieme donútiť zjesť akokoľvek dobre pripravenú rybu?

„Keďže naše telo si omega-3 mastné kyseliny nedokáže vyrobiť samo, je nevyhnutné zabezpečiť ich dostatočný príjem z vonkajších zdrojov, napríklad formou kvalitných výživových doplnkov,“ radí lekárka.

Zdravé rybičky pre bystré mozočky

Pokiaľ sa vám nedarí primäť vaše deti, aby jedli ryby, zabezpečte im dostatok omega-3 aj bez nich. Ideálnym riešením sú žuvacie kapsuly OmegaMarine Junior od NaturaMed Pharmaceuticals, ktoré sú chutné ako cukrík a majú hravý tvar rybičky. A čo je dôležité, majú dostatočný obsah omega-3 v dennej dávke. Neobsahujú žiaden cukor, sladené sú stéviou a navyše sú obohatené o vitamíny A, D, E.

Koľko je dostatok?

Aby omega-3 mastné kyseliny plnili všetky svoje pozitívne úlohy, musí byť ich príjem dostatočný. „Naše výživové odporúčania, rovnako ako odporúčania v rámci Európskej únie, udávajú ako primeranú dennú dávku v detskom veku 250 mg DHA,“ vysvetľuje lekárka.

Viac informácií o účinkoch omega-3 mastných kyselín a o výživovom doplnku OmegaMarine Junior nájdete na stránke www.omegamarinejunior.sk.
Vitamíny nestačia. Zdravý vývoj detského mozgu vyžaduje príjem omega-3!