Viktor Horján: Som pestrofarebný. No a čo?!

„Zavolal som rodičom, že idem do Let´s Dance a tancovať budem s mužom. Mama vybuchla: ´To je strašné! Nerob to, uvidíš, vyhodia ťa už z prvého kola, využijú ťa len na to, aby si z teba urobili reklamu.´“ Čiastočne mala pravdu. Počas súťaže naňho ľudia na ulici pokrikovali „buzerant“, ale nezazlieval im to. Možno bol tak trochu „gaypútačom“, no rozvíril diskusiu na verejnosti o homosexualite a o tom, čo je „normálne“ a čo už nie. Aj o tom si prečítate v novej knihe Zápisky z teplého domu od Viktora Horjána.

„Táto kniha je o mojom živote, za ktorý sa nehanbím,“tvrdí talentovaný muzikálový herec a výborný spevák. Inak orientovanú postavu stvárňuje aj v niekoľkých divadelných hrách a napríklad pred štyrmi rokmi nafotil kalendár fotografických aktov pre občianske združenie NEBOJTESA, ktoré upozorňuje na problém rakoviny mužských semenníkov. Chcel tak pomôcť kamarátovi dostať sa z rakoviny, nafotili ho nahého v zime v uliciach Bratislavy. Kamarát však zomrel a rakovinu dostal on sám. Aby sa z nej vyhrabal, držal hladovku, pil iba šťavy, ale vo svojom milovanom GUnaGu hrať neprestal.

Tvrdí, že herectvo sa dá dobre robiť iba vtedy, keď je človek vo svojom osobnom živote vyrovnaný, mal by si byť načistom, kam vlastne patrí. „Bol by som rád, keby kniha inšpirovala mojich „utajených“ gaykolegov, aby konečne pochopili, že žiť v klamstve je hlúposť. Vraj sex nám zaberie priemerne asi pätnásť minút denne. A kvôli tomu robiť také ceremónie?!“ usmieva sa Viktor Horján.

Kniha Zápisky z teplého domu sa rodila dlho, lebo svoje súkromie nepotreboval prepierať na verejnosti, hoci sa nikdy nehanbil (ako jeden z mála hercov) priznať, že je gay. Kniha je plná fotografií, výstrižkov z novín a časopisov, či zaujímavých myšlienok. Prekvapí svojou úprimnosťou a otvorenosťou. Biografiu napísal spolu s novinárkou Silviou Lispuchovou.