Viete si predstaviť pár dní bez moderných technológií?

Február už máme dávno za nami, ale práve 6.február je deň, kedy by sme mali skúsiť aspoň v ten jeden deň žiť a vydržať aj bez mobilov či iných technologických hračiek. Tak si to skúsme pripomenúť…

Žijeme v dobe, kedy sa bez mobilu nepohneme ani krok a to doslova. Moderné technológie ovplyvnili najmä tie mladšie a stredné generácie. Tie staršie sa im skôr vyhýbajú a používajú ich len v nutných prípadoch.

Aj keď si dnes nevieme bez týchto technológií predstaviť život, pretože nám často zľahčujú komunikáciu, berme na vedomie, že okrem pozitívnych vecí prinášajú zo sebou aj tie nepriaznivé. Pozrime sa už len dnešné deti. Nie je žiadnym prekvapením, keď dieťa už v 5.či 6.roku má v škole mobil. Nehovoriac o tom, že doma mu rodičia kvôli nedostatku voľného času radšej dajú do rúk tablet namiesto toho, aby sa s ním zahrali.

Rodič si možno ani neuvedomí, že aj obyčajná hra, ktorú si dieťa zapne na mobile, tablete či počítači môže vyvolať v dieťati rôzne zmeny v jeho psychike. Ďalšie negatívum môže nastať, ak sa dieťa nechtiac dostane na nejaké internetové stránky, pozerá si rôzne obrázky či videá a to nevedomky bez svojich rodičov ktorí si myslia, že sa ich dieťa hrá. To všetko môže mať nepriaznivý vplyv na naše deti, ktoré v útlom veku treba vychovávať tak, aby sme to s nimi neskôr nemali ťažké. Aby sme tu nerozprávali len o samých negatívach, pozrime sa na to, ako dieťaťu lepšie vytvoriť harmonogram počas dňa, kedy nie je v škôlke či škole, ale s nami, rodičmi, osamote.

Doprajte mu napríklad športový deň. Vezmite dieťa na prechádzku, túru, bicykel či len tak do prírody, kde sa spolu môžete úžasne zabaviť. Ak ale počasie nie je vhodné na takéto aktivity vonku, môžete ostať pokojne aj doma. Pri tom, ako varíte nedeľný obed vám vaše dieťa môže s nejakými maličkosťami, ktoré nie sú nebezpečné. Ak radšej nechcete riskovať nejakým úrazom, ďalšou radou je, ak pri vás začne len tak niečo kresliť, maľovať, poprípade učením sa hrania na hudobný nástroj, či modelovaním a to všetko zvládnete v pohodlí domova bez akýchkoľvek najnovších technológií.

To, ako strávite najbližší voľný čas so svojimi ratolesťami je len na vás. Avšak, myslíme si, že život bez moderných technológií aspoň pre nás dospelých, by sme niekedy mali obmedziť aspoň čiastočne. O to viac si uvedomíme, že život s rodinou plnou zábavy, smiechu a pohodlia je tým najlepším zaplnením voľného času aký sme kedy mali.

Autor: Miriama L.
Foto: Ingimage