Viete, ktoré prírodné materiály stoja za investíciu?

Materiály, z ktorých je vaše oblečenie vyrobené, zohrávajú veľmi dôležitú úlohu.
Preto si pri kúpe svetra, kabátu či saka, vždy pozrite ceduľku so zložením. Hľadajte oblečenie, ktoré je vyrobené prevažne alebo čisto z prírodných materiálov, ktoré majú výborné termoregulačné vlastnosti a schopnosť odvádzať pot. V tomto článku prejdeme výber hrejivých prírodných materiálov, ktoré by vo vašom šatníku rozhodne nemali chýbať.

 

Vlna
Vlna nie je sama o sebe hrejivá, ale má tepelno-izolačné vlastnosti čo znamená že neprepúšťa chlad z vonkajšieho prostredia a zároveň teplo, ktoré vytvára vaše vlastné telo neprepúšťa von. Má širokú škálu uplatnenia, od tkaného a pleteného oblečenia cez doplnky, až bytový textil a vybavenie interiérov. Vlna hreje, chráni, udržiava telesný komfort a pre ľudský organizmus je najpriaznivejšia zo všetkých známych textilných vláken. Je vhodná do vlhkého a studeného počasia, preto by vám vlnený svetrík či praktický vlnený kabát v zimnom šatníku určite nemali chýbať.

 

Kašmír
Kašmír je jeden z najdrahších, ale aj najhrejivejších materiálov. Jedná sa o druh vlny, ktorý sa získava zo srsti kašmírskej kozy. Na dotyk je kašmír veľmi príjemný, aj slabý úplet dokáže naozaj zahriať. Kašmírové svetre ale aj kabáty sú nielen teplučké, ale aj krásne elegantné. Tento vznešený materiál je ozdobou každého zimného šatníka, no niečo aj stojí. Kašmírový sveter pôsobí na prvý pohľad kvalitným a luxusným dojmom. Pokiaľ si zaobstaráte aspoň jeden kúsok, uvidíte, že už nebudete chcieť nosiť žiaden iný.

 

Koža
Koža je vysoko cenený ušľachtilý prírodný materiál, ktorý poskytuje neporovnateľný komfort a pri správnej údržbe má dlhú životnosť.  Je pevná, pružná, odolná proti opotrebovaniu aj zrazeniu. Je jednoducho nenapodobiteľná. Napriek všemožným snahám výrobcov sa ju ešte nepodarilo nahradiť nijakým iným syntetickým materiálom. Ak sa koža správne udržiava, jej životnosť môže byť štvornásobne dlhšia ako životnosť textilu. Ideálnou investíciou budú rozhodne kožené doplnky, topánky a samozrejme kvalitná kožená kabelka. Zaobstarať  si v súčasnej dobe kvalitnú kabelku z pravej kože je naozaj investícia. Mnohé z vás určite dávajú prednosť tým zo syntetického materiálu v snahe ušetriť no veľa žien nosí kabelku každý deň, a preto si na nej treba dať záležať. Áno, trendy sa menia stále, preto treba pri výbere staviť na nadčasovú klasiku, ktorá bude vo vašom šatníku kraľovať niekoľko rokov.

 

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Twinset, About You, Björn Borg